Tipy na předvečer svátku všech svatých

31. října 2016 v 17:00 | Turmë |  Recenze - filmy
Ach, Halloween… Můj nejoblíbenější svátek v teorii, který jako správný Slovan nikdy nezažiju v praxi. Historicko-geografické kořeny mi ovšem nikdy nezabránily v tom, užívat si sezónní náladu. A pokud potřebujete důvod k tomu, abyste pustili svého vnitřního fanouška hororů ze řetězu, roční období je vždy solidní záminkou. Máte-li problém vybrat si z nepřeberné nabídky, kterou vám hororový žánr kinematografie poskytuje, dovolím si vás nasměrovat k svému tři roky starému projektu o historii filmového hororu, který by vám mohl nabídnout alespoň základní přehled. Jestli vás ale již omrzely dušičkovské klasiky, mám pro nás několik alternativnějších tipů, které nebudou nutně filmové, ani nutně pro silné povahy, a které vám pomohou pocítit toho správného halloweenského ducha.Ale první, pojďme společně ocenit ranou hudební tvorbu kapela Panic! at the Disco. Protože potřebuju, aby o tomhle vědělo více lidí.


Když už jsme u té halloweenské hudby a věcí, o kterých by mělo vědět více lidí. Tahle dvoumetrová živá loutka se jmenuje Matthew Patrick Davis, píše/hraje/zpívá komediální písně a počet jeho odběratelů na YouTube je neodpustitelně nízký.


1. Ray Bradbury - Halloween Tree
Co jiného bych měla dělat se svým životem studenta anglistiky než trávit podzimní večery čtením dobrých knih? Šířením zvěstí o kvalitách této knihy do světa bych si ráda odčinila hřích neznalosti tvorby Raye Bradburyho až do nedávné doby.

2. Over the Garden Wall
Jestli jste překvapení, že se v tomto seznamu objevuje něco animovaného… v tomhle stádiu už byste upřímně být překvapení neměli, jako fakt, tohle dělám už přes 7 let.
Over the Garden Wall je dva roky stará minisérie pod Cartoon Network s vizuálem silně ovlivněním estetikou amerikany. Koncentrovaný příběh a hvězdně obsazený dabing (Elijah Wood, Christopher Lloyd) doplňuje hutná atmosféra, která vám znemožňuje sledovat tento seriál jindy než na podzim. To by prostě nebylo správné. Internetem také koluje průvodce pro umělce pracující na sérii, který dovoluje nahlédnout pod pokličku tvorby specifického vizuálu pro všechny nadšence do animace.

3. Welcome to Hell
Posledním tipem pro slabší povahy je animovaný kraťas/test animace Welcome to Hell, který námětem může vzdáleně připomínat knihu Rady zkušeného ďábla (The Screwtape Letters) od C. S. Lewise. Dnes by snad měl dokonce dočkat nějaké formy pokračování - jéééj!4. Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party
Vražedné šílenství v kruhu největších světových autorů literatury? Ano, prosím, vezmu si jedenáct epizod.


5. Dead of the Summer
Ten druhý letošní seriál, který vzdává hold osmdesátkovým hororům. Dead of the Summer se snaží rekonstruovat žánr slasheru (konkrétně série Pátek třináctého). Je při tom - částečně - úspěšný. Série trvá trochu déle, než se rozjede, ale zvolená struktura (každá epizoda zaměřena na backstory postavy) zmírňuje bolest. Slibuji, že závěr za trochu utrpení stojí. Navíc se podle všeho má jednat do budoucna o antologii ve stylu American Horror Story, což zní fajn, když už nemůžeme tolik spoléhat na kvalitu AHS.

6. Don't Hug Me I'm Scared
Padáme do králičí nory internetu vážení. Odsud to bude jen divnější. Tato znepokojivá satira na vzdělávací pořady pro děti obývá stejný břeh YouTube jako Salad Fingers a se letos dočkala pravděpodobně své finální epizody.


7. Hororové skeče od Adult Swim
Adult Swim byl původně noční blok vysílání stanice Cartoon Network (začínal zde například seriál Rick and Morty), který nyní funguje na YouTube kanále a poskytuje možnost velmi kreativní tvorby napříč žánry. Horor není výjimkou. Mými osobními favority jsou tzn. "Infomercials"; skeče jako Too Many Cooks, Unedited Footage of a Bear nebo This House Has People in It. Po zhlédnutí doporučuju vyhledat přinejmenším také vysvětlující videa, které mají často desetkrát delší stopáž a jsou naprosto fascinující.


8. Creepypasty
Kdyby někomu výše uvedené tipy nestačily, celý subžánr creepypast je vám stále k dispozici. Z autorů mám osobně ráda například Vincenta V. Cavu, který píše originální příběhy často zakončení mrazivým dějovým zvratem. Jeho příběhy bývají často namluveny. V nedávné době mě velmi potěšilo toto video od MrCreepyPasta, které namluvil Bruce Campbell (Hail to the King, Baby!).


Jestli máte ještě více volného času a ještě jste neviděli YouTube sérii Marble Hornets, podívejte se na Marble Hornets (a užijte si praotce found footage hororu ze Slender univerza). Pokud jste viděli Marble Hornets doporučuju podobnou stále běžící sérii The West Records.

A pokud vám to stále nestačí… Běžte se projít na hřbitov, nebo co já vím…


...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama