REVENANT Zmrtvýchvstání (The Revenant)

28. února 2016 v 14:20 | Turmë |  Recenze - filmy
Jsem si vědoma toho, že to tady poslední dobou zanedbáván. Dokonce je mi to i trochu líto, dokonce se snad i trochu stydím. Na druhou stranu… Mám na práci jiné věci, které bohužel vyžadují můj čas a pozornost. Ale o tomhle filmu bych ráda mluvila ještě předtím, než budou vyhlášeni Oscaři, abych pak mohla dělat umělecky prozřetelnou.Budu stručná a upřímná. Tohle je nádherně vypadající film. Má dech beroucí výpravu (Kanada je nový Nový Zéland) a úžasnou kameru, se kterou se pracováno ta té nejprofesionálnější úrovni. Každý záběr v jakémkoliv okamžiku filmu byste mohli vystřihnout, zarámovat, pověsit na stěnu a užívat si vizuální stimulaci. Příběh je relativně jednoduchý. Naneštěstí režisér Alejandro González Iñárritu se místy snaží tento triviální námět pozvednout a dodat mu uměleckou hodnotu přidáváním surrealistických snových scén, které občas působí rušivě a někdy až vyumělkovaně. Hudba úzce spolupracuje s ostatními složkami filmu, a i když je sama o sobě nenápadná, plní svou funkci filmové hudby na výbornou.


Leonardo DiCaprio docela jistě dostane za tuhle roli Oscara a internet vybouchne (upřímně se na to těším). Přesto musím přiznat, že se podle mě nejedná o jeho nejlepší roli. Tím nechci nějak znevažovat jeho výkon (přece jen spal v pravém mrtvém koni…), naopak tím chci pochválit jeho herectví celkově - toto není jeho nejlepší role, a přesto ji považuji za hodnou oscarové nominace.


Po výčtu těchto nesporných kvalit filmu, zbývá odpovědět na otázku: Užila jsem si sledování tohoto filmu?
Odpověď: Ani ne.
Z části to bylo ovlivněno tím, že v době, kdy jsem film viděla, umíralo hodně mých oblíbených lidí (Zdravím Davida a Alana do hvězdných sfér). Věřte mi, když říkám, že tenhle snímek vám náladu nezlepší. Ovšem hlavním důvodem bude dozajista záměr umělce - tohle nemá být příjemná podívaná. Tohle má být intenzivní zážitek a to se tvůrcům bezpochyby povedlo. To ovšem nemění nic na tom, že jsem přes dvě hodiny seděla v kině, bylo mi zima, bylo mi na nic a cítila jsem se, jako by ze mě tento film vysával veškerou životní energii.

Hodnocení: 80%
- I přes osobní averzi snímek rozhodně doporučuju zhlédnout a to nejlépe na velkém plátně. Buďte však připraveni na to, že film je velmi úspěšný ve svém plánu vyvolat v divákovi silnou emocionální reakci. Ano, tenhle film je nominovaný na 12 Oscarů (12 Oscarů!) a odnese si velkou část z nich. Avšak pamatujete, že ceny Akademii mají často problém representovat objektivní kvalitu natož subjektivní požitek z filmu.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama