Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: The Force Awakens) – spoilery a teorie

20. prosince 2015 v 20:30 | Turmë |  Recenze - filmy
Toto je dodatek k mé recenzi Star Wars: Epizody VII, kde hodlám mluvit o důležitých dějových zvratech a možném vývoji chystané trilogie, kterou Síla se probouzí odstartovala.

Takže tohle není článek, který hledáte… pokud jste Epizodu VII ještě neviděli.


Z všeho nejdřív bych ráda pochválila marketing celého projektu. Trailery, které neukazují celý děj filmu? Plakáty s jemnými náznaky? Jen dohady a spekulace o ději, který si tak můžete plně užít až při sledování v kině? Kde to jsem? V nebi?
Nejen to - propagační materiály diváky místy schválně matou. Všechny trailery a teasery budily dojem, že Finn bude hlavní postava. Stormtrooper, ve kterém se probudí Síla? To zní zajímavě, avšak brzo se ukáže, že Finn nemá v sobě Sílu, jen mravní zákon. Přesto je Finn stále nesmírně zajímavou postavou, která prochází krizí identity. Toto může být dáno do souvislosti s nesmírně sympatickým a vtipným Johnem Boyegou. On a Oscar Issac (Poe Dameron) mě dokážou během pěti minut, které spolu jejich postavy stráví, přesvědčit o svém zformovaném přátelství líp než Obi-Wan s Anakinem za všechny tři prequely.
To mě ovšem přivádí k jednomu z nedostatků filmu. Některé postavy dostanou zoufale málo prostoru. Do jisté míry to platí o Poeovi, nejpatrnější je to ale u kapitánky Phasmy (Gwendoline Christie). Jediné, v co mohu doufat, je vynahrazení v následujících dílech. Jak jsem totiž říkala, postavy jsou to nejlepší, co může tento snímek nabídnout.
Padouch nebo hrdina, zde jsou jedna rodina. Čímž se dostáváme k těm největším jobovkám:

Kylo Ren je Ben Solo, syn Leiy a Hana, který byl sveden na Temnou stranu Síly.
Kylo Ren/Ben Solo je zajímavá postava. Dlouho jsem si nebyla jistá, co si o něm myslím, což beru jako dobré znamení. Tím, že ho během filmu vidíme dlouhou dobu bez masky, ztrácí trochu ze své zlověstnosti. Pod maskou je jen obyčejný chlap. Jenže pak mi začalo docházet… Kylo Ren je pod maskou obyčejný Ben Solo, marnotratný syn, který prožívá nevšední vnitřní konflikt. Nabízí se samozřejmě srovnání s Darth Vaderem/Anakinem Skywalkerem. Mám pocit, že Ben by mohl být na konci trilogie převráceným Anakinem. Někdo, kdo zoufale touží po síle (i Síle), má určitý systém myšlení, kterého se chce držet (kód Jedi x Sithů), ale nemůže, protože hluboko uvnitř patří k druhé straně Síly. Kylo Ren je doslova jeho maskou, kterou si nasazuje, aby svět (a s tím "zklamané" diváky) přesvědčil, že je trochu víc bad-ass než je ve skutečnosti.

Kylo Ren zabije Hana Solo.
Toto byl odvážný, i když v mnoha ohledech předvídatelný krok. Já si to dala do kopy jen z toho, že Harrison Ford už není nejmladší a patrně už ve Star Wars dál hrát nechce. Tudíž je možná lepší, že smrt Hana má tak úzkou s dějem Epizody VII. Přesto, že jsem si toto rozhodnutí tak pěkně racionálně odůvodnila, stejně to bolelo. Když Han stál proti svému ozbrojenému synovi, srdce mi bušilo o závod ("Panebože, oni to fakt udělají!"). Ještě jednou musím pochválit výkon Harrisona Forda. Han Solo dostal dobrou smrt, a když láskyplně pohladil svého syna po tváři, brečela jsem jako malá. Nejhorší částí však byla reakce Chewbaccy, jeho řev zněl jako reakce někoho, komu právě zabili nejlepšího kamaráda před očima. Všechen ten smutek, hněv a zoufalství v jediném zvukovém efektu.

Situace je o to tragičtější, že Luka a Han neměl možnost se znovu setkat. No jo, Luke Skywalker je ve filmu na posledních 30 vteřin a neřekne ani slovo. Užijte si čekání na další epizodu, saláti. Se spolužákem jsme se však shodli na teorii - Luke stoprocentně vycítil Hanovu smrt, stejně jako Leia. Smrt jeho přítele mohla být pro Luka znamením, že "shits/Siths got real" a je na čase přestat se schovávat. Naznačený důvod jeho skrývání je podle mě dobře opodstatněný. Víme, že jeden z jeho žáků se dal na scestí. Mohl to být Kylo Ren, jeho vlastní synovec, syn jeho sestry a nejlepšího přítele. Tato událost jim rozbije rodinu. Luke se jim nemůže ani podívat do očí, a tak uteče. Pořád to zní dost zbaběle. Co když tu byl ale i jiný důvod? Co když někdo utíkal s Lukem? Co když chtěl Luke před Snokem (Palpatine 2.0) schovat jiné dítě cítící Sílu? Co když to dítě byla jeho dcera? Co když je jeho dcera Rey?!
Rychle vám dojde, že Rey (Daisy Ridley) tvoří v tomhle filmu paralelu k Lukovi. Kromě toho má i jisté vlastnosti Skywalkerů - dobrá mechanička, zdatná pilotka, provázena Sílou atd. Zdá se, že ostatní postavy (Maz, Han, Kylo) ji znají, i když ona sama neví proč. To, společně s její iracionální touhou co nejrychleji vrátit se na Jakku, mě vedou k domněnce, že Rey je dcera nebo přinejmenším žákyně Luka. Luku ji pro její dobro ukryl na Jakku, pomocí Jedi triků jí vymazal paměť (možná i dočasně zablokoval přístup k Síle) a do mysli zakořenil pud zůstat za každou cenu na této bezpečné planetě. Přemýšlejte o tom, kdy je titulní "Síla probudí"? Když Rey pilotuje Millennium Falcon. Falcona předtím nazve vrakem (jako Luke) a po úspěšném setřesení stormtrooperů Finnovi řekne, že jaksi věděla kam letět (stejně jako Anakin při závodění).
Všechny dohady o jejím původu stranou, Rey je pořád skvělá hrdinka. Má stejné vlastnosti, které činili dobrého protagonistu z Luka. Můžeme sledovat její progres a lehce jí fandíme. Obzvlášť, když se snaží použít Sílu. Z jejího mentálního boje s Kylem jsem měla větší husinu než Kylo. Scéna, kde zkouší triky Jediů na strážném je silná a vtipná zároveň. A samozřejmě nemůžu zapomenout na fenomenální souboj se světelnými meči ve finále. Tento klimax by nefungoval tak dobře, kdyby nebyl správně navozený předem. Kylo Ren je zkušenější než Rey, nebylo by moc uvěřitelné, kdyby ho bez problémů zvládla. Proto je Kylo nejprve střelen Chewbaccou, pak se zápasí s Finnem, kterého zvládne do minuty, protože Finn necítí Sílu. A potom… a potom přijde moje nejoblíbenější tohoto filmu. Kylo Ren se snaží přitáhnout Lukův světelný meč, ten vzdoruje. Kylo se snaží ještě víc, meč se konečně pohne, proletí rovnou kolem něj, přistane v ruce Rey, zazní Lukův hudební motiv… a já upadám do fanouškovského kómatu, protože je to tak boží a…
Tomuhle říkám souboj světelných mečů, drsný, špinavý, létají třísky a jiskry. Ač jsou souboje v prequelech efektní, na mě byly vždy moc taneční. Je v nich moc choreografie a ne dost boje na ostří nože. Tady jsem věřila, že se soupeří, chtějí upřímně zabít. Rey udělala Benovi parádní jizvu na tváři a pak se země rozestoupila a sama Matka příroda řekla: "Ne, zabíjej ho. Necháme si ho na příští díl."

Před zhlédnutím tohoto filmu jsem měla mnoho otázek. Po jeho zhlédnutí mám otázek snad ještě víc. Nevím, jak vy, ale já se už nemůžu dočkat, až budu moc vidět tento film v širších souvislostech.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama