Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: The Force Awakens) – bez spoilerů

20. prosince 2015 v 20:30 | Turmë |  Recenze - filmy
*zpíváno do melodie hlavního hudebního motivu Star Wars* Staaar-Waaars… Nothing but STAR WARS!
Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí, jeden z nejočekávanějších filmů roku a snímek, kolem kterého byl největší fanouškovský humbuk za několik posledních let. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že půlnoční premiéra byla neskutečným zážitkem. Lístky vykoupená dva měsíce dopředu, fronty do všech sálů, lidé v kostýmech a se světelnými meči… Budí však The Force Awakens nadšení i po zhlédnutí samotného filmu?
V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o některé své dojmy a názory ve zcela nespoilerové formě. Ničeho se nemusíte bát, v žádném případě bych vám nechtěla pokazit zážitek, tady jste v bezpečí…
Na druhou stranu, chtěla bych probrat také pár zásadních věcí, které se bez spoilerů neobejdou. A možná bych si i ráda trochu za teorizovala. Takže pokud jste už film viděli, můžete kliknout sem a přečíst si spoilerový dodatek k této recenzi.

Už z toho, že já, kůže líná, s láskou a radostí píšu o TFA hned dva články, můžete poznat, že film se mi líbil. Nejen to - doslova jsem z tohoto filmu cítila Sílu. TFA působí jako Star Wars film, je to old-school film v nejlepším možném smyslu slova. Takhle by mohla vypadat Nová naděje, kdyby byla natočena v dnešní době. A do jisté míry, Síla se probouzí je Nová naděje natočena v dnešní době.
Průběh děje Novou naději v mnohém silně připomíná, což může být bráno jako nedostatek originality a chabá snaha zasáhnout nostalgii diváků. Tyto podobnosti jsou však většinou omezeny na vizuální stránku filmu a prostředí. Jsou tady i tematické podobnosti, ale jsou natolik zvariovány díky novým postavám, že přesto působí nově a svěže. Paralely s Novou nadějí mírně překračují lajnu během třetího aktu, ale probíhající akce vás jako diváka dostatečně rozptýlí a uspokojí. Kromě toho mám pocit, že kdyby tyto narážky na starou trilogii chyběli, lidé by si stěžovali ještě víc.
J.J. Abrams si opravdu dal záležen ta tom, aby správně zkombinoval elementy, které by nejlépe navodily atmosféru původní trilogie. A to včetně *zpět andělského chóru* praktických efektů. Efekty v tomhle filmu jsou úžasné. Drtivou většinu času praktické, CGI použito sporadicky a tam kde by mělo. Jsou tu dvě motion capture postavy, na kterých je velmi očividné, že jsou počítačově vygenerovány, a tak trochu rušivě vyčnívají. Naštěstí se objeví jen na pár scén.
Tempo filmu je také velmi dobře zvoleno. Akce se prakticky nezastaví, ale zároveň určité emocionální scény dostanou potřebný čas, aby mohli působit. Tohle je emocemi nabitý snímek, obzvlášť pro fanoušky původní trilogie. Je zde také překvapivě hodně humoru. Ani ne tak situačního humoru nebo komických postav, ale postav, co mají smysl pro humor.
Což mě přivádí k bezesporu nejlepšímu aspektu této epizody, k postavám. Novým i starým. Novým v interakci s novýma, novým v interakci se starýma, starým v interakci se starýma - všechny kombinace jsou úžasné. Finn (John Boyega) a Rey (Daisy Ridley) mají mezi sebou skvělou chemii a jsou sympatickými protagonisty. BB-8 přebírá štafetu v tradici droidů, kteří jsou prakticky nejlepšími postavami na scéně. Poe (Oscar Isaac) je borec a baby. Kylo Ren (Adam Driver) je komplexní záporák. A Harrison Ford v roli Hana Solo už léta nevypadal na plátně tak entuziasticky. Opravdu jde nesmírně vidět, že tohle je film, ve kterém chtěl být, a role, kterou si chtěl zopakovat. Díváte se na něj a vidíte Hana Sola. Ne starého Hana Solo (nebo Harrisona Forda, který hraje Hana Sola), Hana Sola, který zestárl, zmoudřel, něco zažil, něčím si prošel… Je to skvělé. To samé platí pro Carrie Fisher v roli Leiy, její čas na scéně je však omezenější.
Všichni se jistě ptáte, jaký je ve filmu Luke Skywalker (Mark Hamill). Luke Skywalker je v tomto filmu… a to je všechno, co vám k tomu můžu tady říct.

Hodnocení: 90%
- Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí není bez chyb, ale má srdce i duši old-schoolové sci-fi klasiky. Tato emocionální horská dráha je řemeslně dech beroucím přírůstkem do Star Warsové rodiny a solidním základem pro novou trilogii. Běžte do kina a pociťte to na vlastní kůži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama