Prosinec 2015

Filmový rok 2015

31. prosince 2015 v 20:55 | Turmë |  Recenze - filmy
Ráda bych tento každoroční článek začala slovy: "Páni, 2015 byl sakra dobrý rok!"
A to jak v mém osobním životě, jak ve světě filmu. Když jsem sestavovala tento žebříček, sama jsem byla překvapená, na kolik výborných filmů se v TOP 10 nedostalo. Jako vždy jsem brala v potaz snímky s českou premiérou v kalendářním roce 2015, které jsem letos viděla (bohužel se tak nedostalo na filmy jako Slídil, Marťan nebo Most špiónů, na které jsem slyšela samou chválu a v nejbližší době si je chystám doplnit). Zároveň jsem vynechala filmy zařazené do projektu 100 či výroční projekce. Takže přestože, jsem letos v kině viděla skvělé filmy jako Vetřelci, Perný den, Monty Python a Svatý grál nebo Návrat do budoucnosti 2 v tomto seznamu je nenajdete. Takže bez dalších okolků, zde mých deset nejoblíbenějších filmů roku 2015.
Předchozí ročníky najdete zde: 2011, 2012, 2013, 2014.


Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: The Force Awakens) – bez spoilerů

20. prosince 2015 v 20:30 | Turmë |  Recenze - filmy
*zpíváno do melodie hlavního hudebního motivu Star Wars* Staaar-Waaars… Nothing but STAR WARS!
Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí, jeden z nejočekávanějších filmů roku a snímek, kolem kterého byl největší fanouškovský humbuk za několik posledních let. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že půlnoční premiéra byla neskutečným zážitkem. Lístky vykoupená dva měsíce dopředu, fronty do všech sálů, lidé v kostýmech a se světelnými meči… Budí však The Force Awakens nadšení i po zhlédnutí samotného filmu?
V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o některé své dojmy a názory ve zcela nespoilerové formě. Ničeho se nemusíte bát, v žádném případě bych vám nechtěla pokazit zážitek, tady jste v bezpečí…
Na druhou stranu, chtěla bych probrat také pár zásadních věcí, které se bez spoilerů neobejdou. A možná bych si i ráda trochu za teorizovala. Takže pokud jste už film viděli, můžete kliknout sem a přečíst si spoilerový dodatek k této recenzi.

Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: The Force Awakens) – spoilery a teorie

20. prosince 2015 v 20:30 | Turmë |  Recenze - filmy
Toto je dodatek k mé recenzi Star Wars: Epizody VII, kde hodlám mluvit o důležitých dějových zvratech a možném vývoji chystané trilogie, kterou Síla se probouzí odstartovala.

Takže tohle není článek, který hledáte… pokud jste Epizodu VII ještě neviděli.


:3 – Star Wars

17. prosince 2015 v 0:00 | Turmë |  Recenze - filmy
Jsem si jistá, že zařazení staré trilogie Hvězdných válek na list mých oblíbených trilogií, nepřekvapí nikoho. Co na to říct, rekovský život si mě nevybrala, já jsem si vybrala rekovský život… po zhlédnutí Star Wars. Tudíž nikoho asi nepřekvapí ani to, že jsem tento víkend strávila maratónem celé série. Včetně prequelů… Zkusím v tomhle ohledu být tak pozitivní, jak jen to dokážu. Výhodou sledování filmů v chronologickém pořádku je vzestupná tendence jejich kvality. A prequely daly světu i pár dobrých věcí, třeba velmi chytrou kritiku fantasy klišé jako jsou "proroctví" a "vyvolený" (všechno zlé v prequelech se stane, protože všichni slepě věří, že Anakin je vyvolený, který naplní proroctví), dobrodružství mladého Obi-Wana Kenobi a jeho páča, nebo tuhle píseň od Weird Ala Yankovice…


...a to je tak všechno. Zpět k příjemnějším věcem, zpět k originální trilogii z let 1977 - 1983. I bez růžového hledí nostalgických brýlí musím říct, že tyhle filmy jsou dobré. Premisa je přitom velmi jednoduchá. Jsem si jistá, že už jsem se někdy zmiňovala o konceptu "hrdinovy cesty" od Josepha Campbella. Stará trilogie Star Wars je jedním z nejranějších a nejúspěšnějších použití této teorie ve filmu (což bylo z části způsobeno tím, že Lucas a Campbell byli přátelé).


Koncept monomýtu, jak se teorii taky říká, se dá navíc uplatnit, jak na film Nová naděje (původně zamýšlený jako samostatný), tak i na trilogii jako celek. Star Wars si může dovolit vytvořit svou obrovskou mytologii, která čerpá ze všeho od římského práva přes samurajské filmy až po východní filozofie, právě proto, že ji staví na poměrně primitivním avšak pevném základu.