:3 - Back to the Future

21. října 2015 v 16:29 | Turmë |  Recenze - filmy
Není přemrštěným tvrzením prohlásit, že každý respektovaný nerd nebo fanoušek filmů o cestování v čase má dnešní datum zvýrazněné ve svých diářích. Není přehnané ani předpokládat, že na tento den mysleli už od chvíle, kdy se v letopočtu jejich kalendářů začalo objevovat čtyřčíslí 2015. Ano, je to skutečně tak - The future is now!(létající auta nemáme, ale hoverboardy jsou na cestě - a to se počítá!)


Rozhodla jsem se využít tuhle jedinečnou příležitost k recenzi této kultovní trilogie od režiséra Roberta Zemeckise. Předem se musím omluvit. Sice se za každých okolností snažím zachovat profesionální přístup k těmto amatérským recenzím, je ovšem nesmírně těžké zůstávat plně objektivní, pokud mluvíte o jedné z věcí, které jsou "celé vaše dětství". V celém mém dětství bylo plno přelomových trilogií, které jsem cíleně vyloučila z recenzí mých oblíbených filmů z dětství (RITCH), protože jsem tušila, že jednou přijde čas, kdy se mi bude chtít udělat další časově a mentálně nároční projekt. Ten čas nastal.
Rychlé shrnutí děje, pro ty, kdo nemají tušení, o čem mluvím: Trilogie Back to the Future vznikala v 80. letech, kde se také částečně odehrává. Jak název i úvod napovídá, jedná se o filmy s prvkem cestování časem. Naším hlavním cestovatelem je teenager Marty McFly (Michael J. Fox), jehož nejlepším přítelem je místní pomatený vědátor doktor Emmett Brown (Christopher Lloyd). Doktor Brown vyrobí stroj času ze stylového auta jménem DeLorean. Toto je základní status quo, které je vždy během úvodu filmu narušeno. Toto je jeden z aspektů, který činní z děje každého filmu série jednoduchý, ale jasně motivovaný příběh. Hlavním motivem každého filmu je záchranná mise.
V prvním díle se Marty z roku 1985 spíš omylem dostává do roku 1955. Jeho primární motivací bylo zachránit doktora před zastřelením teroristy. Tento úkol se komplikuje, když naruší první setkání svých rodičů, a tak se jeho mise rozšiřuje i na záchranu vlastní existence. V pokračování musí Marty zachránit svou budoucí rodinu. Avšak vlastní chybou opět věci zkomplikuje a vytvoří dystopickou budoucnost. Ve třetím díle Marty překvapivě nic nezkomplikuje - tentokrát se o to postará doktor Brown. Vždy se jedná o velmi podobnou jednoduchou dějovou linku, která se postupně komplikuje, aniž mi mátla diváka. Každý z filmů má zároveň svou vlastní ústřední postavu s dramatickým arkem. První díl je Martyho film, dvojka je Biffův film a závěr trilogie patří doktorovi.
Podobnosti mezi jednotlivými díly nekončí zde. Mnoho scén má své variace v každém díle, jako honičky na náměstí nebo scény, kde je zmatený Marty v nové časové éře probouzen svou matkou. Provázanost je podpořena i konzistentním obsazování herců (přesněji Michaela J. Foxe, Christophera Lloyda, Ley Thompson a Thomase F. Wilsona) do více rolí. Efekty a make-up vypadá dobře i z hlediska dnešních standardů, což je dost úctyhodné na filmy, které jsou 30 staré. Soundtrack je výborný a hlavní hudební téma je jednoduše ikonické.


Expoziční scény se odehrávají během prvních deseti minut filmu a sdělí nám vše potřebné pro předpověď dalších událostí. Zároveň jsou tyto komentáře natolik jemné, že nám děj nepřipadá příliš průhledný.
Hlavním důvodem, proč je tato série populární i dnes a to jak mezi malými, tak dospělými, je její emocionální propojení s divákem. Je možná otřepané říct, že do této trilogie dali tvůrci srdíčko, ale přesně tak to vypadá. Toto by samozřejmě nebylo možné, kdyby Michael J. Fox nebyl tak sympatickým hrdinou a kdyby jeho chemie s Lloydem nebyla tak uvěřitelná a silná. Společně s Martym užasle zíráte, když se poprvé ocitnete v nové době. Srdce vám buší, když pozorujete finální závod s časem. Věřte mi, viděla jsem to… ba co víc - zažila jsem to! Není skvělé, jak silnou reakci ve vás může vyvolat kus fiktivního příběhu. Každý z filmů má v sobě jakési nepopsatelné kouzlo, které s nostalgií jen nabývá na síle a které se nese přes mix žánrů. Back to the Future je komedie, film o dospívání, film pro celou rodinu, dobrodružný film, sci-fi i western. Tohle všechno dohromady, nic z toho polovičatě. Bolí mě použít tohle klišé, ale "takové filmy se už nedělají".

Back to the Future je nadčasová klasika v každém ohledu. Pokud jste tuhle trilogii ještě neviděli, udělejte si službu a radost. Dnes máte jedinečnou příležitost.

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama