Slow West (Slow West)

13. srpna 2015 v 22:00 | Turmë |  Recenze - filmy
Budu k vám upřímná. Na tenhle film jsem nešla, protože bych milovala old-schoolové westerny. Nešla jsem na něj kvůli hutné atmosféře ani kvůli černému humoru. Šla jsem na něj kvůli X-men, ok? Omlouvám se, ale X-men: Apocalypse se blíží a Kodiho Smita-McPheeho jsem viděla hrát naposledy, když nadaboval (Para)Normana. Potřebovala jsem se ujistit, že můj milovaný Nighcrawler je v dobrých rukou. A pak jsem k tomu dostala old-schoolový western s hutnou atmosférou a černým humorem.Jedná se o příběh idealistického skotského mladíka Jaye (Smit-McPhee), který přijíždí na divoký západ hledat svou milou Rose. Rose a její otec jsou hledanými zločinci, na které je vypsaná odměna. Aby Jay přežil v drsném prostředí, najímá (i když ne úplně dobrovolně) zabijáka Silase (Michael Fassbender) jako svého bodyguarda.
Pravděpodobně nejlepší taktikou, jak si tento film užít, je jít do kina s hlavou otevřenou a prázdnou. Osobně jsem na film moc netěšila, přistupovala jsem k němu s objektivními obavami, jež jsem popsala výše. Moc mě neuklidnily ani anotace popisující snímek jako "převážně neakční", "pomalý a atmosférický" a "nečekejte Djanga!". Všechny tyto "sliby" film do puntíku splnil. A já jsem si film náramně užila. Takže pokud chcete mít podobně příjemné překvapení, můžete přestat číst, počkat si do listopadu a vyrazit do kina. Pokud v sobě máte jen špetku černého humoru, zaručuju vám, že si film užijete. Když to přece jen nebude váš šálek čaje, tak hej - má to jen 86 minut - to byste nějak přežili.
Setkáváme se zde hned s několika obdivuhodnými aspekty, jejichž otěže režisérský debutant John Maclean drží překvapivě pevně. Nejpozoruhodnější je dle mého názoru samotný způsob vyprávění. Využívá konceptu nedůvěryhodného vypravěče, kdy je nám skutečná motivace postav ukazována (například pomocí vysvětlujících flashbacků) a často se podstatně velmi liší od toho, co o sobě samotné postavy říkají.
Film je ve své podstatě periodickou road-movie (na ty chodím poslední dobou nějak často…). Hlavní hrdinové na cestě potkávají zajímavé postavy i bizardní situace a zároveň si hledají cestu jeden k druhému. To je nejvíce patrné v charakterovém vývoji Silase, který postupně (a proti své vůli) přilne ke svému naivnímu společníkovi. Jeho nově nalezené pudy staršího bratra jsou velmi sympatické. Jay je místy tak nevinný až bych mu jednu vrazila. A jako… myšleno v dobrém.
Točilo se na Novém Zélandu, takže je snímek také automaticky reklamou na novozélandskou krajinu, protože každý film točený na Novém Zélandu je reklamou na novozélandskou krajinu, protože Nové Zéland je zatraceně nádherný!
Nenechte se však zmást, tenhle film je krutý a cynický a je to úžasné. Prozradím, že na konci se přece jen dostaví nějaké akce a… smála jsem se prakticky celé finále. Byl to zlomyslný "to, co se postavám právě děje, je opravdu zlé a přesto se směju" smích, ale bavila jsem se celou tu dobu.

Hodnocení: 85%
- Pokud jste cynický nic neočekávající člověk, který se neštítí černého humoru, budete snímkem příjemně překvapeni.

PS.: Pro všechny další fanoušky Nighcrawlera, jestli Smit-McPhee zvládne slušný německý přízvuk, bude to v pohodě.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama