Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Ransom Riggs)

14. srpna 2015 v 23:10 | Turmë |  Recenze - knihy
Název: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Originál: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
Autor: Ransom Riggs
Rok: 2011
Žánr: fantasy


K četbě k této knihy jsem měla hned 2 důvody. Zaprvé - ta obálka je zvláštně znepokojivá, nemohla jsem se na ni přestat dívat. Zadruhé - Tim Burton bude točit filmovou adaptaci. Ano, tohle je další z mých článků, ve kterém má motivace k dělání čehokoliv má většinou něco do činění s filmem. Příběh odehrávající se na tajemném ostrově ve strašidelném sirotčinci?
To zní přece jako ideální látka pro Burtonovu skomírající kariéru. Hlavního hrdinu Jacoba si zahraje můj oblíbený "dětský" (je sotva o 2 roku mladší než já, ale…) herec Asa Butterfield a tato role je pro něj daleko vhodnější než kdy mohl být Spider-man, dle mého skromného názoru. Titulní slečnu Peregrinovou má zase hrát Eva Green, a přestože je její knižní předloha podstatně starší, když jsem si Evu představila mluvit s jejím archaickým britským přízvukem a v kostýmu z Penny Dreadfull… tohle by mohlo fungovat.Kniha je specifická v použití starých fotografií k vyprávění děje. Toto bylo západní pro samotnou tvorbu knihy. Podle toho, co jsem vyrozuměla, Ransom Riggs sesbíral velké množství pravých zneklidňujících obrázků a příběh prakticky vystavěl kolem nich. Nebudu lhát - je to místy vidět. Ilustrační pomůcka je to bezpochyby zajímavá, avšak když během napjaté nebo akční scény postava prohlásí "Hej, k tomu bych měl obrázek!" je to spíše rušivé. Možná je natolik, aby vás to vytrhlo z děje, ale patrně si toho všimnete.
Děj knihy… Prozradím vám jen malý kousek začátku a pak použiju pop-kulturní reference, abych nemusela spoilerovat. Jacob Portman je šestnáctiletý chlapec z bohaté rodiny, který má krásný vztah se svým excentrickým dědečkem Abrahamem. Dospívající Jacob dnes bere dědečkovy dříve fantastické příběhy o jeho dětství v sirotčinci plném dětí s nadpřirozenými schopnostmi a boji s monstry ve válce, jako bludy pomateného starce. Dokud není dědeček zabit divokým zvířetem a Jacob (jediný svědek útoku) tvrdí, že dědečka zavraždilo monstrum. V rámci psychologické léčby se Jacob vydává do Walesu, aby našel onen slavný sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.
Takže z alternativní verze Velké ryby, kde by se na konci ukázalo, že všechny ty neuvěřitelné příběhy jsou pravdivé, se přesouváme do směsi Na Hromnice o den více a X-men za druhé světové války. Plus hlavní romance má v sobě nepříjemnou slizkost vztahu Martyho a jeho mladé mámy z Back to the Future… A cestování časem! Všichni chápou?
Kniha má mnoho problémů. Například pojmenování hlavních magických záporáků příběhu z druhé světové války "hollowgasts" není nejšťastnější *(šeptem) má to být znít jako holocaust*. Místy narazíte na opravdu zajímavá hluboká témata (například vztah dědeček-otec-Jacob), která však mohla být prozkoumána trochu víc. Protagonista Jacob se místy chová jako pitomý rozmazlený teenager, takže mám chuť mu jednu vrazit. Jenže pak si uvědomím, že Jacob má být pitomý rozmazlený teenager, a taky, že je vymyšlená literární postava, takže mu nemůžu jednu vrazit. Nejvíce je to patrné v jeho výše popsaném vztahu s Emmou, která je k němu přitahována jen proto, že jí připomíná jeho dědečka. Pokud Jacob nebude opatrný, mám obavy, že nějakým zvráceným způsobem skončí jako svůj vlastní dědeček. Pak budu moc do vysvětlujících pop-kulturních referencí přidat i Futuramu!
Naopak velmi sympatickými postavami byly samotné podivné děti. Každý z nich měl jedinečný vzhled i povahu a nikdo nepůsobil jako dekorace. Dokonce i jejich schopnosti jsou kreativní. Je tu sice obligátní levitace a neviditelnost, ale taky tu je ochočený roj včel a ovládání rostlin. Můj oblíbenec je permanentně neviditelný Millard.
Tahle recenze zní velmi kriticky, pravdou však je, že knížka mě zaujala. Bylo to poměrně rychlé čtení, zvládnuté během pár dnů. Vytvoření svět vypadá zajímavě, v prvním díle plánované trilogie je nám však předložen jen potřebný základ a já chci vědět víc! Knihy se prý postupně zlepšují, takže mám v plánu přečíst i následující díly.

Hodnocení: 70%
-Pokud máte rádi temnější fantasy a nevadí vám komplikovanější děj, můžu vám Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti doporučit.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama