Ready Player One (Ernest Cline)

16. srpna 2015 v 23:35 | Turmë |  Recenze - knihy
Název: Ready Player One - Hra začíná
Originál: Ready Player One
Autor: Ernest Cline
Rok: 2011
Žánr: sci-fi, dystopie


Asi vás nepřekvapí, že se chystá filmová adaptace knihy, kterou jsem právě četla… *nervózní smích* Tahle kniha je nezfilmovatelná! Nemluvím jen o ultra-epických CGI bitvách a jiných věcech, které by se daly vyřešit připsáním několika nul k rozpočtu. Říkám to z čistě právnického a produkčního hlediska. Pokud by někdo chtěl tuhle knihu natočit, musel by zaopatřit autorská práva na celá 80. léta. Nepřeháním, tahle kniha je tak meta, že vám z toho půjde hlava kolem. Filmaři by opravdu potřebovali kolosální jméno, aby jim bylo vůbec umožněno začít s adaptací. A kdože byl oznámen jako režisér? Steven f*cking Spielberg!Jelikož můj úvod je zřejmě dost matoucí, nechte mě začít pěkně od začátku. Ready Player One je sci-fi kniha napsaná scenáristou Ernestem Clinem. Děj se odehrává v roce 2044, kdy se svět utápí v kolosální energetické krizi. Populace se rozrůstá, zdroje ubývají a propast mezi chudými a bohatými se nebezpečně prohlubuje. Náš hrdina, teenager Wade Watts, patří k té méně šťastné části obyvatelstva. Žije na přelidněném sídlišti "karaváků" (= panelák z karavanů) se svou tyranskou tetou a jediným bezpečným útočištěm je mu MMORPG hra/virtuální realita/globální fenomén jménem OASIS. Smrt stvořitele OASIS Jamese D. Hallidaye (někdo jako Steve Jobs tohoto universa) zasáhne celý svět, avšak tato tragédie mnoha lidem dá nový smysl života. Halliday totiž ve své závěti prozradil, že do svého masivního herního světa ukryl "easter egg" (= skrytý obsah hry přidaný tvůrcem pro fanoušky) a první nálezce se stane univerzálním dědicem Hallidayova několikamiliardového jmění a správcem celé OASIS. Problém je v tom, že Halliday, jakožto spektakulární geek a beznadějný fanoušek éry jeho dětství (80. let), připravil k eggu náročnou cestu posetou pop-kulturními odkazy, kterou dokáže do cíle sledovat pouze skutečný znalec jeho oblíbené dekády. Wade (pod přezdívkou Parzival), jeho virtuální kámoš Aech (= anglická výslovnost písmena H) a jeho platonická internetová láska Art3mis, stejně jako miliony dalších uživatelů jsou připraveni obětovat čas i peníze, aby se k tomuto pokladu dostali jako první. A zlověstná korporace IOI je dost možná ochotna obětovat i lidské životy. Začíná závod s časem a honda za pokladem.
Už po několika málo stránkách je vám jasné, že tahle kniha byla napsána geekem pro geeky. Je prakticky nemožné plně pochopit všechny odkazy. (Tohle bude asi znít namyšleně, ale…) I já jsem měla problémy. Obzvlášť v oblasti arkádových videoher, kde znám všehovšudy Pac-Mana, Space Invaders a… Pong. Při četbě této knihy je asi dobré vědět, co je Atari. K téhle knize by měli přidávat seznam doporučených filmů, seriálů, anime, knih, komiksů, her a hudby. Vlastně, tady je začátečníkův ne-příliš-spoilerový balíček:

 • hry typu Dungeons and Dragons nebo Dračí doupě (znalost pojmu)
 • arkádové hry (znalost pojmu)
 • konzole NES a Atari (znalost pojmu)
 • mecha anime (znalost pojmu)
 • Star Wars (originální trilogie)
 • Star Trek
 • Indiana Jones (první tři díly)
 • Blade Runner
 • Back to the Future
 • skeče a filmy od Monty Python
 • filmy Johna Hughese (především Snídaňový klub, Šestnáct svíček, Podivná věda a Volný den Ferrise Buellera)
 • Válečné hry
 • Jestřábí žena (dobrovolné)
 • trilogie Evil Dead (pouze zmíněná v knize, jen chci, abyste se na to podívali)
 • album 2112 skupiny Rush
 • AC/DC (především skladba Dirty Deeds Done Dirt Cheap, ale udělejte si laskavost a poslechněte si celé stejnojmenné album)
 • artušovské legendy
 • latina

…a tohle by vás mělo dostat přes hlavní zápletku.

Reference existujícího jsou sice zásadní součástí knihy, ta však nabízí i mnoho zajímavého originálního obsahu. Utopická OASIS ostře kontrastuje s tvrdou realitou světové krize a společností, která raději volí útěk do jiné lepší reality. Naráží na temná hluboká témata, i když jsou nám prezentována skrz omezenou perspektivu hlavního hrdiny. Wade je dobrou postavou s jasně definovanými kvalitami i chybami. Je to geek a cynik - dvě věci, se kterými dokážu automaticky soucítit. Plus 10 bodů za aliteraci jména a příjmení. Nicméně vyslouží si minusové body a stejnou kritiku jako Jacob ze Sirotčince slečny Peregrinové. Občas se chová jako nesnesitelný teenager (který je místy nepříjemně sexistický a homofobní, i když na tom při svém charakterovém vývoji zapracuje). Pokud je tvým úkolem spasit kyber-svět, není čas promarnit desítky stránek zamilovaným skuhráním, ujasni si priority, Wade! Víte, kdo má ujasněné priority? Art3mis, kterou mám na rozdíl od Jacobovy Emmy ráda. Stejně tak mám ráda pravděpodobně nejzajímavější postavu Aeche, jehož bromance s Wadem je opravdu milá. To, že všechna jména mají něco společného s lovem nebo hledáním (Percival = rytíř Kulatého stolu, který našel Svatý grál, Artemis = řecká bohyně lovu, Aech = pro "hunter") je pěkná detail.
Co je podle mě nejlepší věcí na téhle knize je ten zvláštní pocit úžasu, který cítíte během čtení. Ready Player One není pro všechny čtenáře, avšak jestli patříte do zamýšlené cílové skupiny, budete vtaženi do děje. Vydáváte se na vzrušující dobrodružství se sympatickými postavami, společně s nimi se snažíte rozluštit předložené hádanky. S dětskou zvědavostí prozkoumáváte fantaskní prostředí. A samozřejmě nezažijete uspokojivější pocit než…


Ale víte, co je úplně nejlepší věcí na tenhle knize? Je to "kusovka", která není součástí žádné série. Víte, jak často se tohle stává u sci-fi a fantasy YA literatury? Nikdy! Takže si ji běžte přečíst. (Nebo si můžete poslechnout audioknihu čtenou Wilem Wheatonem)

Hodnocení: 90%
- Rychle pochopíte, proč má tahle kniha mezi geeky tak kultovní status. Silně těží ze současně moderní nostalgie a skvěle rezonuje s dnešní nerdovskou kulturou.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Caseywew Caseywew | E-mail | Web | 22. září 2017 v 16:09 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more!..</a>

2 DavidSah DavidSah | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 12:40 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama