Rebel Belle (Rachel Hawkins)

18. června 2015 v 20:45 | Turmë |  Recenze - knihy
Název: Rebel Belle
Originál: Rebel Belle
Autor: Rachel Hawkins
Rok: 2014
Žánr: urban fantasy


A nyní pokračujeme v duchu "ať je tu něco ke čtení, než odjedu na dovolenou". Opakujícím se motivem je také velmi otřepaná zápletka. Harper Price je mladá jižanská kráska, královna střední školy a slečna perfektní v každém aspektu svého života. Je předsedkyní studentské rady, má pohledného přítele Ryana a hned poté, co přežije nadcházející ples debutantek, začne se plně soustředit na svou budoucí politickou kariéru. Jediným flíčkem na jejím dokonalém životě je její nemesis David Stark, se kterým se popichují už od jeslí. Vše se změní, když je Harper během školního plesu "políbena" umírajícím školníkem, načež je napadena svým učitelem dějepisu. Harper ho zabije podpatkem své boty.Harper zjišťuje, že falešný školník na ni přenesl poslání "paladina". Paladin je středověký bodyguard zapřisáhlý chránit významnou osobu; např. krále. Koho však má Harper chránit i za cenu vlastního života? Kdo by to mohl být? Mohl by to snad být…?


Ok, David Stark není krále. Je orákulum. Samozřejmě. A do mystické trojice nám chybí už jen mág. Samozřejmě. *hluboký povzdech nad mícháním mytologií*
Tahle kniha je až nečekaně zábavná. Možná je to jen o osobní preferenci, ale mě přijde destrukce protagonistova života velmi poutavá. Fantasy motivy působí v prostředí maloměsta na jihu USA naprosto mimo, a tak jsou hlavním zdrojem situační komiky v knize.
Harper je dobrá protagonistka. Autorka z ní mohla snadno udělat klasickou povrchní fiflenu, místo toho nám dala velmi organizovanou mladou dámu se silnými morálními zásadami, která je hnaná vpřed směsicí viny, odhodlání "očistit" rodinné jméno po tragické události a vlastními ambicemi. Jasně, je to "holčičí" holka, ale co je na tom špatného? Je jí 17 let a do teď byl jejím největším problémem neladící lesk na rty. Neočekávám od ní, že bude najednou Arya Stark (tahle recenze máš až moc GoT narážek…).


Když mluvíme o Starkových, interakce Harper a Davida je dalším zdrojem humoru. Jejich slovní přestřelky jsou správně jízlivé. David je však částečně zodpovědný za největší mínus knihy. Můžete to říct se mnou… milostný trojúhelník. Neskutečně průhledný, nudný, naprosto nepotřebný milostný trojúhelník. A hlavní konflikt není ani podmíněn tím, že by jeden chlapec byl "ten pravý" nebo "ten levý" (Ryan je klasický král maturiťáku, David je cynický hipster s dobrým srdcem). Zdrojem napětí je fakt, že Harper je prostě příšerná přítelkyně. Chápu, že když v sobě holka nečekaně objeví mýtické ninja schopnosti, nemá tolik čas na přítele. Může dokonce i citově přilnout k osobě, kterou má ochraňovat. Ale tohle mohlo být vyřešeno mnohem lépe. Co třeba rozejít se s Ryanem a jen kamarádit s Davidem? Možná si stěžuju jen proto, že Harper a David mi přišli nejzábavnější v přechodovém přátele/nepřátele stavu.

(věrné zobrazení vztahu Harper a Davida)

Dalším mínusem je čarodějnice Blythe jako hlavní záporák. Neberte mě špatně, víte, jak mám ráda psychicky nestabilní postavy. Avšak Blythe není sotva druhým nadporučíkem v tajemné radě záporáků a přesto nutí Harper a Davida dělat naprosto stupidní rozhodnutí. I když musím uznat, že závěrečný boj během plesu debutantek je bezkonkurenčně nejlepší částí knihy.

Hodnocení: 70%
- Hlavní hrdinka nakopává zlé zadky v bílé plesové róbě… je to stejně zábavné, jak to zní.

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama