Papírová města (John Green)

13. června 2015 v 20:40 | Turmë |  Recenze - knihy
Tak tohle tu dlouho nebylo, co? Ne vážně, poslední knižní recenzi jsem napsala před víc než rokem. Proč mám vůbec rubriku pro knižní recenze, když se nikdy nemůžu dokopat k tomu napsat je? Můžou se v červnu dělat předsevzetí, nebo to je exkluzivně novoroční záležitost? Hm… Každopádně, tento týden je mým oficiálně prvním prázdninovým týdnem, jelikož všechny maturitní zkoušky i vysokoškolské přijímačky mám za sebou. Čekání na své první akademické výsledky si zkracuju četbou, a tak jsem za tento týden přečetla tři knihy. A další leží na poličkách a paměťových kartách. Tak proč se nepodělit o nějaké tipy a názory?

Název: Papírová města
Originál: Paper Towns
Autor: John Green
Rok: 2008
Žánr: coming of age


Papírová města je název románu amerického spisovatele Johna Greena, který je také známý jsou činností v komunitě serveru YouTube (společně se svým bratrem Hankem tvoří slavné "VlogBrothers", pořádá konferenci VidCon, moderuje populárně-naučné pořady jako Mental Floss a Crash Course…). Loni jsem četla jeho pravděpodobně nejslavnější román Hvězdy nám nepřály a okamžitě jsem zaregistrovala určitý "tvůrčí hlas" v jeho psaní, který je viditelný především v promluvách postat. Postavy Johna Greena mluví tak, jak nikdo nemluví, ale každý by tak mluvit chtěl. Hlubokomyslné monology, existencionální dialogy a kreativní náměty pro konverzaci. Je sice poznat, že Papírová města jsou ranějším dílem než Hvězdy (které jsem přečetla během necelých dvou dnů a přesto, že se mi hodně líbily, našla bych nějakou objektivní kritiku), ale tvůrčí hlas je zde jasně slyšet.
Šedý myšák Quentin "Q" Jacobsen žije naproti úžasné dobrodružky Margo Roth Spiegelman. Dětští přátelé od sebe odrostli a Q tak svou bývalou kamarádku zamilovaně sleduje z povzdálí. Jedné noci vleze Margo oknem do Quentinova pokoje a vytáhne jej na jedno ze svých proslulých dobrodružství. Druhý den Margo beze stopy zmizí. I když… ne tak docela. Stopy jsou - zašifrovaná vodítka zřejmě určená specificky pro Quentina. Q, jeho kamarádi Ben a Radar (Radara mám ráda, Ben dokáže být otravný) a kamarádka Margo Lacey (postava, která nenadchne, ani neurazí) se vydávají po stezce z drobečků. Co bude na jejím konci?


Kniha je rozdělena na prolog (dětství Quentina a Margo) a 3 části; první o noční výpravě (zábavná část), druhá o hledání drobečků (zdlouhavá část, pravděpodobně cíleně zdlouhavá část) a road-trip (velmi zábavná část).
Myslím, že jsem zvolila ideální dobu pro četbu této knihy. Vše se točí okolo party maturantů, a tak je nasnadě přirovnávat okamžiky příběhu k vlastní zkušenosti. A kromě sofistikovaných promluv postav umí John Green ještě něco - popsat pocity slovy. Věci jako přemýšlení o nejisté budoucnosti, nebo prostý poslední odchod ze školy… přesně to, co jsem cítila před 14 dny je tady sepsané černé na bílém a je to boží. Skoro mě to dojalo.
Vypravěčem příběhu je Quentin, obyčejný kluk z obyčejného předměstí, se kterým se čtenář může snadno identifikovat. Všimněte si, že nazývám Quentina "vypravěčem", ne hlavním hrdinou. Je tu totiž jiná postava, kolem níž se celý příběh točí - Quentinova sousedka Margo Roth Spiegelman.

Následují mírné spoilery!

Už jsem s vámi mluvila o termínu "manic pixie dream girl"? Nechte mě povědět vám o manic pixie dream girl. Tento termín byl poprvé použit roku 2007 v recenzi filmu Elizabethtown k popisu hlavní ženské hrdinky. MPDG je "rozverné, povrchní filmové stvoření, která existuje pouze v představách citlivých spisovatelů/scénáristů/režisérů za účelem naučit zadumaného, oduševnělého mladé muže užívat si života a jeho nekonečných tajemství a dobrodružství". MPDG není postava, nemá chyby, nemá problémy. Je to pomůcka k posunutí děje, katalyzátor pro charakterový vývoj protagonisty. Margo by mohla být odsouzena jako manic pixie dream girl (s důrazem na to manic). Avšak kniha pracuje s tímto klišé podobně úspěšně jako film 500 dní se Summer. I tamější hrdinka Summer je často neprávem nazývána MPDG, ale stejně jako v případě Paper Towns je to tím, že čtenář/divák vnímá příběh z perspektivy mužského protagonisty. Quentin vidí Margo jako ideu všeho skvělého na světě. Margo však má chyby a má problémy, které "láska jejího života" nemůže kouzelně vyřešit, aby mu pak mohla padnout do náručí. Margo je sobecká a impulzivní a (podle mě) docela určitě sociopat. A úkolem Quentina je poznat pravou Margo, sesadit svou představu z piedestalu a vyrůst ze své obsesivní platonické "lásky". Margo pomůže Quentinovi v charakterovém růstu, ovšem ne tak, jak si představoval. V konečném důsledku Quentin musí být svou vlastní manic pixie dream girl.

Hodnocení: 70%
- Papírová města jsou ve své podstatě příběhem o esenci mládí. Život v momentě a nepřemýšlení o důsledcích jednání doroste do uvědomění si zodpovědnosti nejen za sebe a ve vědomí o neodvratné dospělosti.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama