Fangirl (Rainbow Rowell)

18. června 2015 v 9:35 | Turmë |  Recenze - knihy
Název: Fangirl
Originál: Fangirl
Autor: Rainbow Rowell
Rok: 2013
Žánr: coming of age, YA


Můj nával kreativní energie v oblasti knižních recenzí pokračuje v duchu "další kniha, kterou jsem četla v ideální době svého života". Fangirl je příběhem Cath Avery, která se poté, co ji "zradí" (= nechce s ní sdílet pokoj na kolejích) její dvojče Wren, musí sama probíjet prvním ročníkem vysoké školy. Musí se sžít s novou spolubydlící Reagan, řešit rodinné problémy a projít si prvními milostnými vztahy. To, co odlišuje tuto knihu od ostatních s podobně banálním námětem, je ona titulní "fanynka" v Cath. Cath totiž píše "fanfikce" (= literární výtvory fanoušků jiného slavnějšího díla) o Simonu Snowovi (= ekvivalent k Harrymu Potterovi).

Aspekt, který jsem si v příběhu nejvíc užila je právě Cathin život ve fandomu (= fanouškovské základně; páni, dnes je tady hodně vysvětlujících závorek…). Rainbow Rowell skutečně rozumí tomu, jak to v podobných skupinách chodí. Někteří čtenáři ji kritizují za přílišné kárání Cathina životního stylu, ale mě přišlo, že našla příjemný balance mezi plusy a podporujícími lidmi (Wren, Levi) a mínusy a lidmi, kteří nemají nejmenší tušení, co Cath dělá se svým životem (profesorka Piper, Reagan). A co je nejdůležitější, Rowell se nesnaží svou cílovou skupinu zesměšňovat (dívám se na vás, pozdější série The Big Bang Theory).
Tohle je samozřejmě dvousečná zbraň. Je snadnější do příběhu vklouznout, pokud jste sami fanouškem… no, v podstatě čehokoliv. Nejjednodušší volbou je v tomhle případě samozřejmě Harry Potter, který pochopitelně oslovuje velké množství čtenářů - dobrý tah, Rowell. Ale všichni jsme fanoušci něčeho.


Příjemným bonusem jsou pak pasáže v závěru kapitol, kde se objevují výňatky ze ságy o Simonu Snowovi, nebo z Cahtiny fanfikce Carry on, Simon, které svými motivy většinou navazují na předešlou kapitolu.
Dalším problémem knihy by pro někoho mohla být hlavní postava Cath. Kniha je sice psána v er-formě, takže nehrozí žádné srdceryvné vnitřní monology, přesto je Cath centrální postavou. A jejím hlavním povahovým rysem je fakt, že je plachá. Možná až agresivně plachá. Což je něco, s čím se osobně nedokážu moc sžít. Avšak i zabedněný extrovert jako já si může tento příběh užít! Cath mi nakonec přece jen přirostla k srdci, a přestože s ní nemám tolik společného (teda, kromě toho fangirlingu), alespoň chápu její motivaci. Ansábl vedlejších postav je velmi pestrý: citově labilní otec, nezodpovědná sestra Wren, cynická spolubydlící Reagan (hele, někdo s ním se dokážu sžít!) a Levi… Ach, Levi. Levi je skvělý a sledovat jeho a Cathin rozvíjející se vztah je… roztomilé. Celá kniha je "roztomilá". I když se věnuje tématům jako odloučení rodiče, psychické poruchy a alkoholismus, chcete číst dál, protože se cítíte příjemně.

Hodnocení: 85%
- Všední příběh z prostředí vysoké školy dokáže netypická hrdinka a příjemný způsob psaní proměnit ve skvělé čtení, které vás nabije pozitivní energií. Pokud jste fanouškem vyrůstajícím v dnešní internetové době, jistě v knize najdete povědomé situace.

Poznámka pod čarou: Design obálky je dílkem Noelle Stevenson, která je také autorkou web-komiksu Nimona.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 24. června 2015 v 23:40 | Reagovat

Jednou větou: To si musím přečíst! Děkuji za tip. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama