Červen 2015

Rebel Belle (Rachel Hawkins)

18. června 2015 v 20:45 | Turmë |  Recenze - knihy
Název: Rebel Belle
Originál: Rebel Belle
Autor: Rachel Hawkins
Rok: 2014
Žánr: urban fantasy


A nyní pokračujeme v duchu "ať je tu něco ke čtení, než odjedu na dovolenou". Opakujícím se motivem je také velmi otřepaná zápletka. Harper Price je mladá jižanská kráska, královna střední školy a slečna perfektní v každém aspektu svého života. Je předsedkyní studentské rady, má pohledného přítele Ryana a hned poté, co přežije nadcházející ples debutantek, začne se plně soustředit na svou budoucí politickou kariéru. Jediným flíčkem na jejím dokonalém životě je její nemesis David Stark, se kterým se popichují už od jeslí. Vše se změní, když je Harper během školního plesu "políbena" umírajícím školníkem, načež je napadena svým učitelem dějepisu. Harper ho zabije podpatkem své boty.Fangirl (Rainbow Rowell)

18. června 2015 v 9:35 | Turmë |  Recenze - knihy
Název: Fangirl
Originál: Fangirl
Autor: Rainbow Rowell
Rok: 2013
Žánr: coming of age, YA


Můj nával kreativní energie v oblasti knižních recenzí pokračuje v duchu "další kniha, kterou jsem četla v ideální době svého života". Fangirl je příběhem Cath Avery, která se poté, co ji "zradí" (= nechce s ní sdílet pokoj na kolejích) její dvojče Wren, musí sama probíjet prvním ročníkem vysoké školy. Musí se sžít s novou spolubydlící Reagan, řešit rodinné problémy a projít si prvními milostnými vztahy. To, co odlišuje tuto knihu od ostatních s podobně banálním námětem, je ona titulní "fanynka" v Cath. Cath totiž píše "fanfikce" (= literární výtvory fanoušků jiného slavnějšího díla) o Simonu Snowovi (= ekvivalent k Harrymu Potterovi).

Papírová města (John Green)

13. června 2015 v 20:40 | Turmë |  Recenze - knihy
Tak tohle tu dlouho nebylo, co? Ne vážně, poslední knižní recenzi jsem napsala před víc než rokem. Proč mám vůbec rubriku pro knižní recenze, když se nikdy nemůžu dokopat k tomu napsat je? Můžou se v červnu dělat předsevzetí, nebo to je exkluzivně novoroční záležitost? Hm… Každopádně, tento týden je mým oficiálně prvním prázdninovým týdnem, jelikož všechny maturitní zkoušky i vysokoškolské přijímačky mám za sebou. Čekání na své první akademické výsledky si zkracuju četbou, a tak jsem za tento týden přečetla tři knihy. A další leží na poličkách a paměťových kartách. Tak proč se nepodělit o nějaké tipy a názory?

Název: Papírová města
Originál: Paper Towns
Autor: John Green
Rok: 2008
Žánr: coming of age


Papírová města je název románu amerického spisovatele Johna Greena, který je také známý jsou činností v komunitě serveru YouTube (společně se svým bratrem Hankem tvoří slavné "VlogBrothers", pořádá konferenci VidCon, moderuje populárně-naučné pořady jako Mental Floss a Crash Course…). Loni jsem četla jeho pravděpodobně nejslavnější román Hvězdy nám nepřály a okamžitě jsem zaregistrovala určitý "tvůrčí hlas" v jeho psaní, který je viditelný především v promluvách postat. Postavy Johna Greena mluví tak, jak nikdo nemluví, ale každý by tak mluvit chtěl. Hlubokomyslné monology, existencionální dialogy a kreativní náměty pro konverzaci. Je sice poznat, že Papírová města jsou ranějším dílem než Hvězdy (které jsem přečetla během necelých dvou dnů a přesto, že se mi hodně líbily, našla bych nějakou objektivní kritiku), ale tvůrčí hlas je zde jasně slyšet.
Šedý myšák Quentin "Q" Jacobsen žije naproti úžasné dobrodružky Margo Roth Spiegelman. Dětští přátelé od sebe odrostli a Q tak svou bývalou kamarádku zamilovaně sleduje z povzdálí. Jedné noci vleze Margo oknem do Quentinova pokoje a vytáhne jej na jedno ze svých proslulých dobrodružství. Druhý den Margo beze stopy zmizí. I když… ne tak docela. Stopy jsou - zašifrovaná vodítka zřejmě určená specificky pro Quentina. Q, jeho kamarádi Ben a Radar (Radara mám ráda, Ben dokáže být otravný) a kamarádka Margo Lacey (postava, která nenadchne, ani neurazí) se vydávají po stezce z drobečků. Co bude na jejím konci?