Avengers: Age of Ultron (Avengers: Age of Ultron)

28. května 2015 v 16:45 | Turmë |  Recenze - filmy
Trvalo mi neomluvitelně dlouhou dobu artikulovat, jaký problém přesně mám s Avengers: Age of Ultron. Uspěchanost a přeplněnost? Možná. Nepotřebné dějové linky? To je příliš obecné. Ne - největším problémem druhých Avengers je fakt, že nejsou první Avengers.Film Avengers byl splněným snem komiksových i filmových fanoušků - epický mash-up oblíbených postav s již předem propracovanými příběhy, vytvořeno nerdy milovaným režisérem, skvělé ukončení marvelovské fáze 1 (období, které bude ještě dlouhou dobu ovlivňovat strukturu narace a strategii marketingu nejen komiksových filmů). Jak tohle překonáte? Jednoduchá odpověď - nepřekonáte.
Děj druhého dílu je (hodně) zjednodušeně takovýto: Avengers získají zpět Lokiho kopí a v něm kouzelný kámen (vzpomínáte, co jsem říkala o kouzelných svítících objektech?). S jeho pomocí chce Tony vytvořit umělou inteligenci jménem Ultron, která by ochraňovala lidstvo místo nich (protože hrdinství je moc velká dřina). Ultron pomocí kouzelného kamene užije, chvíli brouzdá po internetu, načež se rozhodne, že lidstvo si zaslouží zemřít. Avengers ho musí zastavit.
Avengers: Age of Ultron není vyvrcholením fáze 2, i když se tak snímek snaží tvářit. Film Kapitána Ameriky je, protože motherf*cking CIVIL WAR! Když byl oznámen podtitul třetí Kapitánovy sólovky, internet vybuchl (věřte mi, byla jsem u toho).


Age of Ultron proto působí jako další přestupní stanice. Neberte mě špatně, je to moc pěkné a draze vypadající nádraží, ale cesta do cílové destinace je pořád ještě dlouhá. Chystání půdy pro další fázi způsobuje zmiňovanou přeplněnost děje. Opravdu jsme potřebovali Thora v přírodní vířivce, abychom dopředu věděli o Ragnaroku? Na druhou stranu, Thor ve vířivce - na co si stěžuju?


Podstatně menší problém jsem měla u dějové linky dvojčat Maximoffových, Scarlet Witch a Quicksilvera (Elizabeth Olsen a Aaron Taylor-Johnson), kteří mají vytvořit základ nové generace Avengers pro Infinity War. Avšak výtka je to podstatná. Chápu, že kvůli právním záležitostem nemůže být řečeno, že jsou Wanda a Pietro mutanti (děti Magneta, zatraceně). Ale udělat z nich další (ne)podařený experiment? Proč?! Marvel chce stejně natočit Doctora Strange, klidně mohli diváky na magii ve svém universu připravit vysvětlením, že dvojčata jsou prostě kouzelná.


Na druhou stranu musím uznat, že otázka dvou Quicksilverů byla "elegantně" vyřešena.
Co se starých postav týče, měla bych se asi ze všeho nejdřív vyjádřit k propíranému vztahu Black Widow/Hulk. Přestože mi jejich poměr tolik nevadil (i když to je další dějová linka na víc), odešla bych se bez přítomné explicity. Nataša a Bruce se prostě rozhodnou, že jsou zamilovaní. Bez nějakého hlubšího motivu. Ano, v předchozích filmech byly náznaky klasického "kráska a zvíře" podtónu. Náznaky, jemné náznaky, které by se hodily i sem. Black Widow rozervaná manipulativním pracovním vztahem k Hulkovi a Nataša znepokojená nepatřičnou hloubkou osobního vztahu s Brucem. Což by sedělo i k srdcervoucí backstory Black Widow.
Halucinace o největších obavách našich hrdinů, byly pro mě nejsilnější částí filmu. Známým postavám to dodalo novou neprozkoumanou hloubku. Hawkeye (Jeremy Renner) sice svou halucinaci nedostane, zato je nám jeho skrytá stránka ukázána v reálném světě. A nemůžu z toho mít větší radost. Bez větších spoilerů řeknu, že Hawkeye se zhruba v polovině filmu stane srdcem, duší a lepidlem Avengers.


Další věcí, kterou film zvládl skvěle je titulní Ultron. Konečně! Konečně pořádný marvelovský záporák, který není Loki! Stačilo k tomu jen 5 velkorozpočtových filmů a seriál. Ultron je sice místy překvapivě humorný, což některým lidem vadilo. Avšak jeho "otce" je Tony Stark - něco z jeho humoru přece musel podědit. James Spader odvedl výbornou prácí při jeho dabování. Stejně dobrou prácí odvedl Paul Bettany v roli Vision (Visiona?). Kdo jiný by ho měl hrát než hlas J.A.R.V.I.S.e?


Hodnocení: 80%
- Celkově jde o víc již viděného, avšak "již viděné" je stále nadprůměrně kvalitní letní akční zábavou.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama