Teorie všeho (The Theory of Everything)

26. března 2015 v 21:50 | Turmë |  Recenze - filmy
Tragický životný příběh slavného vědce, kterým se jako pověstná červená nit prolíná romance zkoušená osudem? Čichám vyzdvihující kritiky a několik nominací na Oscara. *hluboký nádech* No jo, vůně zaručeného úspěchu na Akademické půdě.Mému dohánění oscarových restů neuniklo ani britské drama o životě Stephena Hawkinga, které vzniklo podle knihy Jane Hawking, Stephenovy první manželky a jedné z klíčových postav filmu. I samotná kniha byla prý k realitě benevolentní a film přidává ještě špetku přikrášlování. Byla jsem ale příjemně překvapená, jak málo sladké, dokonalé, vše překonávající lásky ve filmu ve skutečnosti bylo. Vztah filmového Stephena a Jane je možná poetičtější, v žádném případě však není dokonalý a je to vidět hned od začátku snímku.


Stephen rozhodně není sympaticky snadno srozumitelný hrdina (je až zarážející, že většina letošních oscarových filmů, je o nesympatických lidech). Jane je malována v mnohem lepším světle, a i když není přímo stavěna na piedestal, prošla díky castingu Felicity Jones make-overem atraktivity. Naopak ne-zrovna-plakátově-pohledný Eddie Redmayne je vizáží svému předobrazu velmi věrný. To je ovšem nic ve srovnání s jeho neuvěřitelným hereckým výkonem v této roli. Eddie viditelně nebyl během své přípravy nedůsledný, což se očekává od každého, kdo hraje reálnou (a stále žijící) osobu. Navíc dodává ambicióznímu géniovi krapek osobního kouzla. Jedna z mála letošních oscarových výher, které naprosto rozumím.


Na druhou stranu, hlavní dvojice prakticky zastiňuje výkon kohokoliv jiného. Jestli je to pozitivum či negativum, nechám na vás.
Co dalšího je zvláštní na Teorii všeho? Zaprvé, je to velmi příjemné retro. Kostýmy jsou zhotoveny s precizní profesionalitou a povedlo se do nich propašovat i trochu barevné symboliky (klidná Jane se většinou objevuje v modré atd.). Je to taky neuvěřitelně tichý film. Dramatické momenty jsou podpořeny absencí hudby i zvuků pozadí. Což si trochu znepříjemnilo návštěvu kina, kdy jsem v první polovině nebylo dostatečně odvážná/drzá jíst křupavé pochutiny, abych se celou druhou půlku obávala neodvratného a hlasitého kručení v mém břiše. A konečně - tenhle film je tak britský. A ano, smála jsem se oběma narážkám na Doctora Who.

Hodnocení: 75%
- Toto životopisné drama stojí za zhlédnutí už kvůli dech beroucímu hereckému výkonu protagonisty.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama