Píseň moře (Song of the Sea)

22. března 2015 v 22:30 | Turmë |  Recenze - filmy
Druhý film irského animátora Tomma Moora svému tvůrci zajistil druhou oscarovou nominaci. Nyní, když jsem oficiálně viděla všechny filmy nominované v této kategorii, můžu zopakovat své přesvědčení o tom, že Big Hero 6 Oscara vyhrát nemělo, HTTYD 2 si z nominovaných Oscara nejvíc zasloužilo a nejlepším animákem roku 2014 byl Lego Movie. Song of the Sea však dokazuje pozitivní trend poslední doby. Západní animace konečně začíná vytvářet to, co Japonci zvládli už před 20 lety.

Obsahuje spoilery a lamentování nad stavem současné tvorby pro děti!Svoje zpola-kritické-zpola-oslavné prohlášení hned vysvětlím. Pokud se jen trochu zajímáte o anime (japonskou animaci) asi jste si už všimli, jak diametrálně se liší od kreslené produkce západního světa. Na první pohled viditelnou odlišností je styl, ale týká se také zpracovaných témat a cílové skupiny. Rozhodně se nepovažuji za odborníka na anime, avšak i z mainstreamového zlomku viděného je mi jasné, že tyto příběhy jsou určené podstatně staršímu publiku. Tituly jako Attack on Titan dokazují, že se nebojí zobrazovat velmi brutální násilí. V japonské animaci existuje několik porno subžánru. A seriály jako Fullmetal Alchemist: Brotherhood nebo Death Note fungují jako plnohodnotný hrdinský epos a psychologický thriller.
Můžete argumentovat tím, že v západním světě je animované médium spojováno především s tvorbou pro děti, a tak nemůžeme očekávat složité dějové linie či kontroverzní témata. A já se ptám: Proč ne? Děti nejsou pitomé a zaslouží si stejně kvalitní příběhy jako dospělí. Opačný přístup vede k tvorbě animovaných produktů plných výhradně fyzické komedie, nebo hůř - sázejících na vulgaritu. Takový přístup povede jedině k degradaci nejmladší generace. Měli bychom dětem důvěřovat, že snesou náročnější podívanou. V posledních letech se vyrojilo mnoho (především, ale nejen) seriálů, které se snaží přinést trochu z této mentality. Konkrétně hovoří o bláznivém Adventure Time, konspiračním Gravity Falls, atmosférické Over the Garden Wall a o Star Wars v kreslené podobě neboli Avatar: The Last Airbender a jeho volném pokračování Legend of Korra (což je, co se epičnosti týče, jako Nolanův Batman v kreslené podobě). Právě poslední jmenované mě přimělo k úvodnímu srovnání, kvůli kontroverzi, kterou vyvolalo nedávné finále čtvrté série. Teď velký spoiler! V posledních okamžicích finále celého seriálu je naznačeno (a poté oficiálně potvrzeno tvůrci), že dvě hlavní ženské postavy jsou bisexuální. Toto vyvolalo velmi silnou reakci u úzkoprsých amerických rodičů, jak si dovedete představit. Na tohle můžu říct jen jedno - Sailor Moon; 1994.

O čem jsem to měla mluvit…? A jo! Song of the Sea. Příběh o ne zrovna fungující rodině složené z otce, syna, němé šestileté dcery, obrovského psa a moralizující babičky. Důraz je kladen především na vyhrocený vztah sourozenců, ve kterém chlapec viní sestru za odchod/zmizení/možnou smrt jejich matky.


Blíží se Halloween a ukazuje se, že dívka je ve skutečnosti selkie… A tady máme jeden z problémů filmu. Snímek si užijete mnohem víc, pokud máte nějaké znalosti irské/keltské mytologie. Zaměření na lokální publikum je viditelné. Na druhou stranu, sama jsem na začátku článku volala po náročnějších tématech a každé dítě v dnešní době zvládne googlit. Takže jen pro pořádek - selkie je takzvaná "tulení žena", která v praxi funguje podobně jako labutí princezna nebo mořská panna. Což vnáší do příběhu prvky magického realismu. Avšak jinak je postava dcery redukována na zázračný macguffin.


Hrdinou příběhu je její bratr Ben, jehož charakter jako jediný prochází zásadním vývojem. Jeho postava je plná zklamání, rozpaků a později výčitek. Tohle má za následek na můj vkus až moc melancholickou náladu filmu.
Přestože jsem přesvědčená, že určité záběry až nápadně připomínají Princeznu Mononoke, musím uznat, že styl "plošný" styl animace je neotřelý a nápaditě zpracovaný. Barevná paleta i hudba spolupracují na výbornou a vytváří tak jedinečný konzistentní vizuál.


Hodnocení: 75%
- V době šablonovitých sequelů a spin-offů od Pixaru je Píseň moře osvěžující devátou vlnou nového trendu.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 27. března 2015 v 19:19 | Reagovat

Irská mytologie, říkáš? To by se mi mohlo líbit, jakkoliv animované filmy nepatří k mým nejoblíbenějším. Hned jsem si v souvislosti s námětem filmu vzpomněla na film Ondine, když jsem četla tvou recenzi. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama