Kingsman: Tajná služba (Kingsman: The Secret Service)

31. března 2015 v 22:45 | Turmë |  Recenze - filmy
Víte, jak by vypadala pro současnost updatovaná bondovka, kdyby si uchovala nonšalantní styl a bizarnost své zlaté éry? Pravděpodobně dost podobně. Přimíchejte k tomu britskou hereckou elitu, excelentní režii Matthew Vaughna a brutální komiksový námět Marka Millara a recept na zábavnou nekorektní podívanou a jeden z mých nejoblíbenějších filmů tohoto roku je hotov.

Obsahuje spoilery!Protagonistou je mladík Gary "Eggsy" Unwin (Taron Egerton), který je přes svůj intelekt a schopnosti "odsouzen" k životu kriminálníčka z předměstí Londýna. Po jednom z jeho excesů je vysvobozen z vězení tajemným elegánem Harrym Hartem (Colin Firth), starým známým Eggsyho otce (který tak trochu zavinil jeho polo-osiření). Harry pracuje pro tajnou špionážní službu Kingsman, která se maskuje jako luxusní londýnský krejčovský salon a svou hierarchii převzala z Artušovských legend. Harry je Galahad, Artuš (Michael Caine) je velký šéf a Merlin (Mark Strong) jim vyrábí vybuchující propisky. Hledá se nový Lancelot, a tak se Harry rozhodne na Eggsym prověřit svůj pedagogický utopismus a přes jeho "prostý" původ ho nominuje jako kandidáta na tento post. To rozjíždí sérii extrémních tréninkových montáží, které přijdou vhod, jelikož Kingsman stojí proti výstřednímu miliardáři Richmondu Valentinovi (roztomile šišlající Samuel L. Jackson).
Kvalita filmu tkví v mnohém. Zaprvé - je to bizardní, ale chytré. Pod litry CGI krve najdeme motivy pramenící ze skutečných filozofických myšlenek; například už zmiňovaný pedagogický utopismus nebo teorie Gaia. Tohle je učební pomůcka podle mého gusta. Je zde ovšem velká dávka nekorektnosti. Celý film by se dal shrnout takto:


Přičemž swag je okatě americký a class elegantně britský. Je tu jedna konkrétní scéna, ve které není nejkontroverznější věcí velmi explicitní násilí, ale jistá poznámka Colina Firtha, která je pravděpodobně nejlepší hláškou z celého filmu.
Zadruhé - je to zábavné. Snímek balancuje na satirické hranici "koukněte, jak zvláštní je tohle klišé" a "hele, teď to klišé děláme taky, ale líp" jako noblesní provazochodec. Skvělým příkladem je asistentka hlavního zlosyna Gazelle (Sofia Boutella), která má po vzoru bondovského poskoka Jaws místo nohou čepele mečů. Pěkně to ilustruje tato konverzace mezi Harrym a Valentinem:


Opět je tu konkrétní scéna, kdy má přijít na scénu klasický ukecaný záporák, jenž nechá hrdinu uniknout, a ono ne! Málem jsem v kině nahlas zařvala: "Ale takhle to nechodí!". Četné bojové scény jsou přehnané, avšak přehledné s jasnou choreografií využívající dlouhé záběry bez epileptických střihů.
Možná jste si už všimli, že v této recenzi mám plno ukázek. Což mě přivádí k… Zatřetí - tenhle film funguje jako film, jako audio-vizuální médium. Pokud chce divákovi něco dokázat, tak mu to ukáže. Což má skvělý vliv obzvlášť na budování zajímavých postav. Je nám (i) řečeno, že Eggsy je loajální. Tomu však předcházely tři situace, kde byla jeho věrnost jasně viditelná. Postavy jsou pro mě rozhodně největší předností příběhu. Pojďme se bavit o postavách, protože jsou boží!
Nabízí se srovnání s Kick-assem, za kterým stojí stejní tvůrci. Mou jedinou výhradou ke Kick-assovi byl jalový hlavní hrdina. Naproti tomu začínající Taron Egerton má rozhodně pořádnou dávku rošťáckého šarmu. Eggsy je velmi charismatická postava, jehož přerod v gentlemana jsem si náramně užila. S tím úzce souvisí úžasná chemie mezi Egertonem a Firthem podpořená skutečným obdivem Tarona k jeho zkušenějšímu kolegovi.


Není se čemu divit. Colin je zde jedním slovem bad-ass.
Dalším kladem jsou silné ženské postavy. Gizzelle i špionská novicka Roxy (Sophie Cookson) jsou prokazatelně schopnější než jejich mužští kolegové, za což jsou respektovány. Přesto si uchovávají sympatickou lidskost. Romantické vztahy jsou pouze naznačeny či se pohybují v čistě platonické linii. Jediný "naplněný vztah" je opět lechtivou narážkou na bondovky 60. let.
Začtvrté - výtečně vybraný a skvěle použitý soundtrack.
Zapáté - cameo Marka Hamilla hned ve druhé scéně!
Sečteno, podtrženo: Tenhle film je řemeslně zvládnutý a bude vás bavit po celou dobu stopáže. V konečném důsledku hodnotím snímek nepatrně hůř než Kick-asse. Proč? Musím přiznat, že Kick-ass byl bleskem z čistého nebe, jehož kvalitou jsem byla příjemně zaskočená. Od Kingsman jsem nic míň neočekávala.

Hodnocení: 95%
- Kingsman ve vás probudí touhu obléct se do obleku na míru a chovat se podle pravidel etikety. A to je jen dobře.


...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 2. dubna 2015 v 22:41 | Reagovat

Skvělá recenze, která ve mně vzbudila ještě větší touhu tento film vidět. Třesu se na něj už od chvíle, kdy jsem se o něm poprvé doslechla. Colina v podobné roli bych si nikdy nenechala ujít a Vaughn již natočil dost dobrých filmů na to, abych věděla, že zhlédnutím jeho nového filmu se rozhodně nespálím. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama