Whiplash (Whiplash)

10. února 2015 v 19:10 | Turmë |  Recenze - filmy
Mladý bubeník Andrew Neimann (Miles Teller) je přijat do jazzového orchestru slavného dirigenta Terence Fletchera (J.K. Simmons). Fletcherovy motivační metody jsou mírně řečeno netradiční a občas zahrnují házení židlí. Whiplash je příběhem o ambicích a limitech. Hledá linii, kde ctižádost nevyhnutelně naráží na mantinel lidských schopností. Je to chladnokrevné, je to surové. A je to boží.Tento film vznikl na motivy stejnojmenného krátkého filmu z mysli stejného autora (scénárista a režisér Damien Chazelle), ve kterém si J.K. Simmons zahrál stejnou postavu. Jeho mladší herecký protějšek byl přeobsazen, i tak je však na první pohled jasné, že tato premisa byla od začátku do posledního detailu promyšlená. Děj odsýpá velmi rychle, a pokud existuje nějaká vedlejší dějová linie (které tu jsou slovy dvě) je vyřešena během maximálně tří scén. Film má výborné tempo a ani si nevšimnete, že uběhly dvě hodiny.
Jednou z věcí, které mě na tomto snímku zaujaly, byl fakt, že obě hlavní postavy jsou vlastně odporné lidské bytosti (nebo slovy mé kamarádky "hrozní č*ráci"). Což jen více potvrzuje genialitu scénáře. Postava ve mně nemusí vyvolat sympatie, avšak musí vyvolat soucítění.


Nejvýraznější předností jsou bezesporu herecké výkony. Miles Teller se začíná projevovat jako zajímavý mladý herec a jsem zvědavá na jeho další počiny. Králem filmu je však J.K. Simmons. Pan Simmons je herec typu "Hej! Toho chlapa odněkud znám!" (jen pro vaši informaci, jeho tvář znáte jako J. Jonaha Jamesona ze Spider-mana a jeho hlas např. jako Tenzina z Legend of Korra). Přímo z něj čiší aura autority. Je sice antagonistou příběhu, ale jasně chápete jeho motivaci a nejednou se můžete přistihnout při tom, že s ním souhlasíte. Po právu byl nominován na Oscara.
Poslední chválu budu pět na adresu finále. Finální scéna je dle mého názoru fenomenální a byla vším, co jsem od tohoto filmu chtěla. Neuvěřitelná gradace podpořená intimním osvětlení a těsným rámování záběru, které ve vás vyvolává pocit, že v přeplněném auditoriu se nachází jen hlavní dvojice, je zakončena uspokojivým vyvrcholením.

Hodnocení: 85%
- Whiplash je černým koněm letošních Oscarů. Hudební drama se skvělým jazzovým soundtrackem, které je art tak akorát.


...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama