Britské filmy

13. ledna 2015 v 20:25 | Turmë |  Recenze - filmy
Jedna z mých oblíbených blogerek Lyra na svém blogu vyhlásila novoroční soutěž. Zadání zní jednoduše: "Jaké jsou vaše oblíbené britské filmy? (A proč?)"
Britské filmy? Mám ráda britské filmy - tohle by přece neměl být problém!


Jenže pak jsem si uvědomila… Už jsem při různých příležitostech vystřílela většinu svých nejoblíbenějších britských filmů (jistotu v podobě tvorby Richarda Curtise jsem už vyčerpala u romantických a vánočních filmů). Stejně tak dost často dávám najevo svůj vřelý vztah k nejrůznějším britským seriálům, čímž průběžné zvyšuju svou míru britofílie. A jelikož bych se nerada opakovala, rozhodla jsem se vytvořit imaginární koláž nejvíc britského filmového zážitku. Budeme potřebovat režii, scénář, postavy, příběh, prostředí, pár Jammie Dodgerů, šálek Earl Greye a virtuální lepidlo. Hodně virtuálního lepidla.


Režie: Soumrak mrtvých
Když jsem se o předloňských Dušičkách na popud kamarádky dívala na Soumrak mrtvých, můj první postřeh zněl: "Ten styl střihu mi fakt dost připomíná Scotta Pilgrima…". To, že za oběma snímky stojí stejné režisérské jméno, mě tedy nepřekvapilo. Britský rodák Edgar Wright rozumí jedné zásadní věci - film je audiovizuální médium. Zní to jednoduše, přesto je mnoho současných filmů (a komedií především) jen sledem sestříhaných dialogů ilustrovaných záběrem na tváře herců. Jinými slovy: Dneska jsou filmy až moc ukecané. A téměř nikdo se nesnaží najít neotřelé způsoby, jak natočit otřepané scény. Mezi čestné výjimky patří právě Edgar Wright a jeho Soumrak mrtvých je skvělým příkladem.
Zábavné momenty tu tvoří nejen vtipnými dialogy, ale i chytře použitým zvukovými efekty, promyšleným dramatickým nasvícením, akcí synchronizovanou s hudbou nebo objekty a lidmi, kteří se důmyslně objevují v záběru či mizí ze záběru. Tohle vše podle mě činí z Edgara Wrighta krále vizuální komedie.


Scénář a soundtrack: Labyrint
Labyrint je fantasy snímek z dílny legendárního amerického loutkáře a tvůrce Muppetů Jima Hensona. Scénář však napsal Terry Jones, jeden ze členů Monty Python, o kterých bude ještě řeč. Hlavního záporáka i soundtrack pak hraje David Bowie. Ach, David Bowie… Můj vztah k Davidu Bowie je už mezi mými známými tak trochu in-side jokem. Protože, když řeknu, že ho miluju, nikdo z mých vrstevníků neví, kdo to je, a já jsem pak vždycky otřesená a znechucená svou vlastní generací. Příběh dívky Sarah (mladinká Jennifer Connelly) ztracené v labyrintu má prý být skrytou metaforou pro vstup do dospělosti a sexuální probouzení. Tomu plně rozumím, sama mám pocit, že jsem při sledování ztratila tak polovinu své nevinnosti. Řekněme, že Davidovi kalhoty jsou v tomto filmu opravdu under pressure. Každopádně si nedovedu představit nikoho jiného, kdo by ve filmu vypadal takhle bizardně a při tom si zachoval tolik důstojnosti.


Příběh: Monty Python a Svatý Grál
Už jsem vám někdy řekla, jak mám ráda Artušovské legendy? Řekněte, který příběh je víc britský než dobrodružství krále Artuše a jeho rytířů kulatého stolu. A který humor je víc britský než ten Monty Pythonu. Komediální skupina ve složení Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin, je opravdu legendární formací. Mnozí považují za nejlepší jejich film Život Briana. Ehm… ne, že bych proti tomuto snímku něco měla (rozhodně má z jejich filmů nejlineárnější děj). Mě však víc učarovala jejich honba za Svatým grálem. Najdete zde mnoho absurdního humoru, bizardní postavy i chytlavou píseň.


Film je také velmi vzdělávací. Pokud jste někdy chtěli pochopit princip takzvaného "brick joke", doporučuju sledovat tento film a myslet na vlaštovky. Taky za pomocí kokosů získáte představu o zvukové technice jménem "foley". A taky uslyšíte patrně tu nejlepší nadávku v celé filmové historii.


Postavy: Nowhere Boy
Má první volba pro tuto kategorii byl ve skutečnosti James Bond, patrně největší britské filmové franchise. Ale už jsem recenzovala Skyfall a nebudu si udělovat žádné výjimky. Harry Potter je také trochu okatá volba, nemyslíte? Navíc jsem ho také recenzovala. Doctor z DW patří do seriálového světa (a navíc jsem ho také recenzovala)… Žádný James Bond, žádný Harry Potter, žádný Doctor Who - tak to už nám v popkultuře Británie zbývá jen dobrá hudba. Nowhere Boy aneb Když John potkal Paula a vytvořili The Beatles. Více než o fenomenální kapele je tento příjemný film režisérky Sam Taylor-Johnson příběhem jednoho chlapce z Livepoolu, který řeší složitou rodinnou situaci, problémy ve škole a ve volném čase si rád zabrnká na kytaře a napíše pár veršíků. Je to milé, je to retro a je to čestným členem mé elitní sbírky legálně nabytých DVD.


Animovaný film: Spláchnutej
Snad jste si nemysleli, že bych sem nezařadila i nějaký animák! Studio Aardman by se vám v souvislosti s britskou animací rozhodně mělo vybavit. Vždyť do ansáblu jejich postat patří třeba Wallace a Gromit, ovečka (technicky beránek) Shaun nebo kvočny ze Slepičího úletu. Já jsem se však rozhodla pro méně doceňovaný snímek z roku 2006, Spláchnutej (Flushed Away). Proč? Zaprvé, obsazení tohoto filmu je jedním slovem hvězdné. Postavám své hlasy propůjčili například Hugh Jackman, Kate Winslet, Andy Serkis, Bill Nighy, Jean Reno nebo můj miláček Ian McKellen. Zadruhé, model kanálového Londýna je zde sice vytvořen počítačově (místo proslulé aardmanovské plastelíny), přesto do něj tvůrci vložili neskutečné množství práce a prostředí působí neskutečně živě. Zatřetí, zpívající slimáci.


Taky tady to máte, pět proklatě britských filmů, o kterých jsem ještě nikdy nemluvila, přestože je miluju.
Challenge completed!


...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 22. ledna 2015 v 20:06 | Reagovat

Dobrý článek, ani jsem si neuvědomila, že film Spláchnutej je britský...
Z tvých uvedených filmů jsem viděla asi jen Labyrin, a David Bowie byl opravdu skvělý král skřítků, trochu ulítlý, trochu etérický, trochu jak mimozemšťan. Labyrint byl vizuálně nádherný film, i když občas mi některé postavičky lezly na nervy (s vyjímkou Hogla). Dobrá hudba, dobré nahrávky a hlavní hrdinka se mi také líbila. :-)

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 3. března 2015 v 8:57 | Reagovat

Jo, Spláchnutej je super! :D Jeden z mých nejoblíbenějších animáků. Zpívající slimáci jsou prostě boží :) Svatý grál taky nemá chybu! Zbytek zatím neznám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama