Hobit: Bitva pěti armád (The Hobbit: The Battle of the Five Armies)

22. prosince 2014 v 18:00 | Turmë |  Recenze - filmy
Za poslední týden m už několik lidí položilo otázku: "Má cenu jít na třetího Hobita?". Podle mě v tomhle případě záleží víc na našich morálních principech než na kvalitě produktu. Převáží u vás "Nehodlám za to dávat další peníze", nebo "Když už jsem viděl/a předchozí dva, půjdu i na tenhle". Je vám asi jasné, co vyhrálo u mě.

Obsahuje spoilery!


Odpovězme si už z kraje na další otázku. Vykoupil Bitvou pěti armád Peter Jackson své rozhodnutí rozdělit útlou knížku pro děti do tří filmů? Ne… ale zkusme najít, ve kterých aspektech adaptace selhává. Kromě již zmíněného nevhodného zacházení s knižní předlohou, kvůli kterému trilogie postrádá tolik potřebné odsýpající tempo, jsou tu i další problémy. První se objevuje hned ze začátku - není tu žádný pořádný úvod, žádná rekapitulace předešlých filmů. Přece jen už je to rok, co jsme naše hrdiny opustili a jako diváci potřebujeme trochu času, abychom se vrátili do tehdejšího rozpoložení. Avšak dostaneme: "VŠÚÚ - KABOOM - DRÁÁÁÁK!".
Co je horší? Šmak je zabit ještě před tím, než se objeví název filmu. Čímž příběh přichází o jednu ze svých nejlepších postav. To, co zbude, je parta trpaslíků, které ani po dvou filmech nemůžu rozlišit (ale nebojte - až na Thorina, Kiliho a Filiho není žádný z nich v tomto filmu důležitý), armáda prototypových elfů, Bard (který alespoň trochu zvedá sympatie) a samozřejmě nesmím zapomenout na starostova úlisného pobočníka Alfrida. Bože, tak ten mě iritoval! Dlouho se mi při sledování filmu nestalo, aby tak často prosila o (zdlouhavou a bolestivou) smrt postavy. Alfrid nemá v příběhu jinou úlohu než být nevtipným komickým prvkem a semi-padouchem pro Bardovu dějovou linii. Je to otravné a trapné.
Přítomnost elfí královské rodiny není sice podložena předlohou, ale v tomto okamžiku vezmu za vděk vším, co pomůže vyplnit dějovou prázdnotu. Lee Pace, Evangeline Lilly, a dokonce i Orlando Bloom hrají přijatelně. Digitální face-lif je však dělá strašidelně dokonalými a párkrát se můžete přistihnout uprostřed uncanny valley. Jediní, kdo mají opravdu, co hrát, jsou v tomto případě Martin Freeman a Richard Armitage. Pozorovat scénu, ve které je alespoň jeden z těchto pánů, působí jako balzám na nervy. A co teprve, když jsou na plátně společně? Bohužel těchto momentů je zoufale málo. Nečekejte žádné epické rozpravy, na které jste si zvykli v LOTRovi.
Všechno negativní bych dokázala alespoň z části ignorovat, kdyby třetí díl naplnil očekávání ve svém primárním účelu - ukázat nám pořádnou akci během legendární bitvy pěti armád. A musím uznat, že se to tvůrcům daří. Z části. Oceňuju, že je zde několik akčních bitek menšího počtu postav, mezi kterými děj skáče. Některé z nich byly vytvořeny s viditelnou dávkou kreativity (duel na ledě). Naneštěstí celkový pocit je až moc pompézní a akce místy působí až videoherně. Což by nebylo nic špatného, kdyby tohle byla videohra. Avšak tohle měl být film. Tohle mělo být emotivní rozloučení se Středozemí… Ugr! Víte, co raději počkejte na režisérský sestřih, který snad bude netradičně kratší než samotný film. Když se do toho vloží šikovný střihač, třeba v těch 8 hodinách najde solidní 5 hodinový film.


Hodnocení: 70%

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 23. prosince 2014 v 13:06 | Reagovat

Hodnotíš nejnovějšího Hobita ještě docela pozitivně, četla jsem i mnohem negativnější recenze. Já jsem ho doposud neviděla, ale docela se i přes všechny nadávky na něj docela těším, protože chci vědět, jak to všechno skončí (knižní předlohu jsem nečetla a film se od ní stejně hodně odklání). :-)

2 OPQ OPQ | 28. prosince 2014 v 14:59 | Reagovat

Ale kniha je mnohokrát lepší . Trust me I'm the Doctor . :-)

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 22. ledna 2015 v 20:25 | Reagovat

V rámci fantasy jako takové byl Hobit hodně dobrý film. V porovnání s Pánem prstenu jeho úroveň klesla tak na polovinu.
Že film začal tam, kde minule skončil, je asi novodobý zvyk PJ - to samé udělal i s PP, i když je fakt, že vidět film po roce, je horší se zadaptovat a vplynout do děje.
Drak byl opravdu jednou z nejzajímavějších postav, škoda že měl tak málo prostoru. Bitva pěti armád byla docela dobrá, i když neměla ten náboj jako bitva u Helmova žlebu nebo na Pellenorských polích, tam člověk ani nedýchal.
Co mě strašně nakrklo, byla scéna, kdy skřet proplouvá pod ledem (skvělý moment!)a vzápětí zpod toho ledu vyskočí. (WTF jak vyšité). To mě docela rozhodilo, protože jsem to tak trošku očekávala a trochu doufala, že tuhle blbou scénku režisér vynechá. Nevynechal.
Elfi mi nevadili a Legolasovy kousky jsem už brala jako Legolasoviny. :-P Nějaký vztah mezi elfkou a trpaslíkem byl stejně odsouzený ke zmaru, takže mě to taky nevadilo, navíc Killi byl pohledný trpaslík, a láska si nevybírá, žejo ;-)
Kdo se mi líbil, tak byl skutečně představitel Hobita. Perfektní!
Akorát přemýšlím, kdo byl sakryš Richard Armitage?
Ještě co mi trochu schází, je výraznější hudba. Byla dobrá, působila neuršivě a vhodně k určitým momentům, ale absolutně si nepamatuju nějaký zajímavější motiv, na rozdíl od třech cédéček k třem dílům Pána prstenu.
Hobita beru jako slušného předskokana k PP, i když paradoxně (a naštěstí) byl natočen až po PP.
Co se mi líbilo, byly závěrečné titulky a znovu kresby, které zachycovaly všechny hlavní i vedlejší postavy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama