Zůstaň se mnou (If I Stay)

12. října 2014 v 17:05 | Turmë |  Recenze - filmy
If I Stay je nový americký doják s Chloë Grace Moretz v hlavní roli, který se veze na módní vlně adaptací knih o umírajících teenagerech. Sedmnáctiletá Mia má skvělý život. Je oblíbená, ultra-talentovaná ve hře na cello a z rodiny liberálních rockerů - co víc si přát? Jedinou komplikací je potencionální rozhodování mezi pubertálním romantickým vztahem a studiem na prestižním Juilliardu. To vše se ale změní ve chvíli, kdy má její rodina vážnou autonehodu. Nyní se Mia musí rozhodnout, zda vůbec přežije.

Zmíněnou bouračku nepovažuju za spoiler, je to jedna z prvních scén. Zbytek filmu se pak dělí na Miu pozorující dění v nemocnici, kam její tělo v kómatu převezou, a retrospektivní vyprávění, které jí má pomoci rozhodnout, co dál dělat s (případně posmrtným) životem. Tenhle "duchařský" koncept byl pro mě jediným lákadlem ke zhlédnutí filmu. Bohužel mu dost podráží nohy. Princip Miiny astrální projekce není vůbec vysvětlený. Je tu sice postava zdravotní sestry, která hlavní hrdince (a potažmo divákům) šeptá instrukce, ale ta není ničím jiným než rekvizitou a ani neposkytne dostatečné množství informací. Snímek však nedokázal udržet mou pozornost ani nelogičnostmi děje. Většinu času jsem uvažovala nad tím, jestli Mia dokáže procházet zdmi, nebo ne. A ani to není zodpovězeno!
Co se hereckých výkonů týče, vlastně ani nemá o čem mluvit. Chloë Grace Moretz mám ráda, ale žádný oslnivý výkon nepodává. Jamie Blackley má roztomilý kukuč, ale to je tak všechno. Jakási chemie mezi nimi funguje a rozhodně oceňuju absenci klasických "dramat" zamilovaných středoškoláků (žádná nepřiměřená žárlivost ani hloupá nedorozumění, díkybohu…). Hlavní představitele mezi sebou mají dobře fungující, který rozumně a v klidu ukončí, protože zkrátka dospěli a cesty osudu je ženou od sebe. Žádné drama… a to je možná ten problém - žádné drama.
Jejich vztah, který by měl být alfou a omegou tohoto filmu, díky své vyváženosti paradoxně nevzbuzuje žádnou vášeň. Vůbec jsem neměla pocit, že jejich láska by mohla překonat smrt. Když i sami hrdinové se shodli na tom, že by jejich láska nedokázala překonat ani vztah na dálku!
Na konec vkročím i na území velkých spoilerů. Ale popravdě, příběh je tak průhledný, že tím nic nezměním. Když máte pocit, že jediný způsob, jak se film může vykoupit z otroctví klišé a předvídatelnosti, je smrt nečekaná hlavní hrdinky, asi není všechno v pořádku.

Hodnocení: 40%

- Celý tenhle film je jedno velké pokrčení rameny. Jedno 106 minut dlouhé "meh…". Neurazí, nenadchne.


...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Zůstaň se mnou online Zůstaň se mnou online | Web | 16. října 2014 v 22:54 | Reagovat

Mě se ten film dost líbil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama