Labyrint: Útěk (The Maze Runner)

19. října 2014 v 14:40 | Turmë |  Recenze - filmy
Současné trendy v literatuře pro mládež by se dali obšírně shrnout na knihy ze života (často umírajících) puberťáků a YA dystopie. The Maze Runner patří do druhé kategorie. Knižní předlohu od Jamese Dashnera jsem četla, přišla mi čtivá a zaplnila díru v mém srdci po dočtení Hunger Games. Filmová adaptace je také důvodem proč jsem se začala dívat na MTV seriál Teen Wolf. Hlavní roli Thomase v The Maze Runnerovi totiž získal pro mě tehdy neznámý Dylan O'Brien. Moje reakce na toto zjištění probíhala asi takto: "Toho jsem viděla kolovat po Tumblru. Je roztomilý, ale umí hrát?!" - a tak jsem se podívala na pár dílů Teen Wolfa. Pochopila jsem, že umí hrát slušně, a chtěla jsem přestat se sledováním. Pak jsem náhodou zjistila, že padoucha ve třetí sérii hraje Gideon Emery (dabér videoher), kterého jsem nikdy neviděla hrát obličejem. Rozhodla jsem se s TW vydržet, a tak jsem spadla do víru fandomu. Pohádky je konec, jde se na recenzi.

Během sledování tohoto filmu jsem uvažovala o tom, že můj názor na něj bude až nechutně podobný dojmu, který ve mně zanechala jiná knižní adaptace. A ne, nemyslím Hunger Games ani Divergenci. Mám na mysli Enderovu hru. Vizuálně je film na špičkové úrovni. Režisér Wes Ball je původním povoláním trikař a jde vidět, že rozumí svému řemeslu. Často využívá praktických triků a rekvizit. Použitého CGI je rozhodně mnohem víc, než jsem si všimla, a to pokládám za velké plus. Také se mi líbí styl, který dodal filmu, když se rozhodl natočit první půlku v podstatě jako tajemný horor. Divák, stejně jako hlavní hrdna, netuší, co se děje a občasné "lekačky" navozují atmosféru místa, kde nebezpečí číhá na každém rohu. Tyto aspekty dělají z titulního labyrintu patřičně strašidelné místo. Opravu vnímáte sílu toho obrovského a imponujícího bludiště.
Mladí herci jsou dobře obsazení. Dylan O'Brien odvedl dobrou práci s Thomasem, který není (alespoň podle mě) nejzajímavější postavou - prostě váš typický protagonista. Moji nejoblíbenější postavu Newta hraje Thomas Brodie-Sangster (aka ten zrzavý chlapeček z Lásky nebeské), díkybohu na úrovni. Úplní nováčci (Aml Ameen, Blake Cooper a hlavně Ki Hong Lee) příjemně překvapili, snad jen jediná herečka Kaya Scodelario na můj vkus až moc připomínala Kristen Stewart ( i když v aktivnější verzi, to se nedá popřít). Kdo ale krade každou scénu pro sebe je Will Poulter, který je přímo úžasný. Jeho postava je i v knížce hlavním "záporákem". Na papíře však působí jako prvoplánový hajzl, kdežto zde charisma a herecký um pana Poultera dokázaly tuto postavu přetvořit v motivovaného antihrdinu, se kterým můžete soucítit.
Film však prohrává v jednom zásadním aspekt. Stejně jako zmiňovaná Enderova hra doplácí na zkondenzovaný děj. Příběh a postavy, které se v knížce rozvíjely několik měsíců, vyřeší veškeré své konflikty v intervalu několika dnů. Tím vyplavou na povrch všechny nelogičnosti, které knize snáz odpustíte, a vy začnete uvažovat nad tím, jak filmové postavy dokázaly tak dlouho přežít bez geniality hlavního hrdiny, který se jediný dokázal vymanit systému. Mimo jiné vám to ani neumožní pořádně s postavami soucítit, což je velmi špatné.
Také myslím, že čtenáři knihy budou mít ve filmu mnohem snadnější orientaci. Některé věci nejsou neznalému vysvětleny vůbec (žargon chlapců), jiné ho můžou nemile překvapit (velmi, ale velmi otevřený konec). I když z vlastní zkušenosti (byla jsem na filmu s kamarádkou, která knihy nečetla) vím, že i tak je možné si snímek užít a dokonce se těšit na další díly.

Hodnocení: 70%
- Pokud ještě nejste přesyceni dystopiemi všeho druhu a chcete pro změnu vidět, jak se se systémem popere skupina kluků, je The Maze Runner filmem pro vás.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Naty Naty | 7. února 2016 v 8:22 | Reagovat

Já jsem také četla knihy a filmy jsem také skoukla, jen se mi zdálo ze se od sebe docela lišily... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama