Doctor Who: 08x01 – Deep Breath

27. srpna 2014 v 21:40 | Turmë |  Recenze - seriály
Tuto sobotu začala dlouho očekávaná osmá série kultovního britského sci-fi seriálu a je načase, abych si uspořádala svoje myšlenky ohledně prvního dílu. Jinými slovy… Pojďme si promluvit o Doctorovi.



Než jsem začala psát tuto recenzi, už jsem v souvislosti s DW napsala obsah tohoto dílu pro web Serial-Zone. Děj této epizody proto můžu shrnout svou nejsilnější myšlenkou během psaní: "Nemůžu uvěřit, že jsem právě použila větu Viktoriánským Londýnem otřásl bestiální řev, protože tyranosaurus, jenž se brodil Temží, se samovznítil."
Upřímně tohle divoké intro mi přišlo dost cool. CGI jde v BBC tvorbě evidentně technicky nahoru a to je jen dobře. Co to ale mají tvůrci DW se zabíjením dinosaurů? Jsem ráda, že jsem zase jednou mohla sledovat dobrodružství Doctorových viktoriánských andílků Vastry, Jenny a Straxe. Obzvlášť Strax měl v tomto díle několik výborných momentů (každý, kdo knock-outuje Claru novinami má u mě body navíc).


Co se našeho lesbického páru týče, jsem ráda, že Moffat protlačil přes cenzuru "výměnu kyslíku". Hej! Hej, Moffate, víš, co můžeš udělat, abys vyjádřil podporu LGBT? Přivést Jacka zpět…


Tak to vypadá, že se dostáváme do části, kdy si začnu na všechno ostatní stěžovat. Je na čase vypustit z Pandoriky můj názor na Moffatovo psaní. Steven Moffat má úžasné kreativní nápady… bohužel většinou neví, co s nimi dělat. Často neudrží postavy konzistentní a zachází s nimi, jak se mu hodí, což je v lepším případě degraduje na rekvizity (proč Rory... proč?), v horším to z nich dělá nerealistické nezajímavé všemocné Mary Sue (uhm… Clara).


Taky by se mu neměla dávat božská moc, kterou má jakožto showrunner jak nad DW, tak nad Sherlockem, protože je to prokazatelně ďáblův syn. Co však musím vždy uznat je fakt, že má koule - láme srdce a nechává praskat vaječníky po celém světě a nehledí na následky. V tomto ohledu byl Deep Breath překvapivou výjimkou. Celou dobu jsem měla pocit jako by mě někdo vodil za ručičku a šeptal: "Já vím, že Doctor je teď jiný/starý a že už ho nemůžeš tolik shipovat, ale prosím pořád se na něj dívej, ok?". To bylo očividně určeno všem Tennant/Smith fanynkám, mě to přišlo, že tady někdo hraje na bezpečnou jistotu. A to do takové míry, že použil Deus Ex MATTinu. No, byla bych pokrytec a lhář, kdybych řekla, že to se mnou nic neudělalo. Zároveň jsem však smutná, protože to v mých očích pokazilo emotivní odchod Jedenáctky. Jeden Doctor odejde, druhý zaujme jeho místo - takhle ten seriál funguje. Ještě se nestalo, abych musel bývalý Doctor naklusat zpět na obrazovku a doslova divákovi říct: "Já vím, že Doctor je teď jiný/starý a že už ho nemůžeš tolik shipovat, ale prosím pořád se na něj dívej, ok?". Nepochopitelné množství groteskního humoru je pak už jen hřebíčkem do rakve.
Mrzí mě to taky kvůli Dvanáctému Doctorovi. Ou, teď se konečně dostáváme k té příjemnější části. Protože zaručeně nejlepším aspektem tohoto dílu byl Peter Capaldi. Nejlepší momenty epizody nastanou, když odbudeme všechnu tu fyzickou komedii s divnými zvukovými efekty a necháme Petera Capaldiho mluvit s bezdomovcem, padouchem, nebo dinosaurem. Nepochybuju o tom, že je skvělým hercem a těším se, až ho budu každý týden sledovat. To platí o herci, postavou si ještě zcela nejsem jistá. Je jasné, že tohle bude "temnější a temnější" (kdy tenhle pitomý trend přestane? - tohle je rok 2014, ne 2004, proboha) Doctor. Ovšem chyběl mi tu ten moment. Ten moment, kdy poprvé uvidíte nového Doctora.



Agresivní pohled přes útočné skotské obočí byl blízko k tomu momentu, ale ještě mě stoprocentně nepřesvědčil. Jaký Dvanáctý Doctor bude? Možná bude kouzelník, soudě podle toho nového ohozu…


…už chybí jen cylindr plní králíků. Líbí se mi to.

Hodnocení: 65%
- Tahle epizoda byla jako jízda na horské dráze. Herectví hlavního představitele naštěstí vezlo vozík rapidně vzhůru.

P.S.: Co dělá zlověstná Mary Poppins v nebi?

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 22. ledna 2015 v 20:10 | Reagovat

Výborné zhodnocení nového dílu nové řady. Nový Doctor byl pro mě trochu zklamání, i když jsem věděla, že není nejmladší - to by mi až tolik nevadilo, ale připadal mi celý divný a to mě trochu rozhodilo. Než jsem si na něho zvykla, uplynula snad celá série. Ale má něco do sebe, to uznávám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama