Teen Wolf (season 1)

31. března 2014 v 22:25 | Turmë |  Recenze - seriály
Tohle bude poněkud ošemetná recenze. Jelikož je to týden od finále třetí série, budeme dnes mluvit o jednom z mých největších guilty pleasure seriálového světa. Pěkně sezónu po sezóně. Bohužel, kdykoliv začnu mluvit o tomto seriálu, zjistím, že je to mnohem víc pleasure než guilty. To se projevuje mojí vehementní snahou přesvědčit všechny kolem, že Teen Wolf je ve skutečnosti opravdu kvalitní seriál. Nebo to možná má něco dočinění s faktem, že Teen Wolf je ve skutečnosti opravdu kvalitní seriál.
Teen Wolf je velmi volným remakem filmu z 80. let s Michaelem J. Foxem v hlavní roli a je vysílán od roku 2011 na MTV. No to víte, že chápu, odkud se předsudky o nevlanné kvalitě neberou. Sama jsem byla předpojatá a dlouhou dobu jsem o seriál nejevila sebemenší zájem. A pak jsem četla The Maze Runner. Krátká verze příběhu: Četla jsem knihu. Kniha se mi líbila. Kniha bude zfilmována. Hlavní roli bude hrát poměrně neznámý herec Dylan O'Brien - umí Dylan O'Brien hrát? Dylan O'Brien hraje v Teen Wolfovi. Podívala jsem se na pár epizod. A pak na všechny epizody, co byly v té době natočené.

Obsahuje spoilery!


Děj se odehrává ve fiktivním městečku Beacon Hills. Náš hlavní hrdina je Scott McCall (Tyler Posey), šestnáctiletý kluk, který i přes svou křivou čelist a status školního losera vypadá líp, než kterýkoliv šestnáctiletý kluk ve vašem okolí.


Což platí o každém z hereckého obsazení. I když musím přidat k plusům, že herci jsou více-méně ve stejné věkové kategorii jako jejich postavy, a tak neuvidíte žádné třicátníky hrající teenagery (viz např. Glee). K tomu všichni kluci hrají lakros a polovinu stopáže jsou nahoře bez (chápu, odkud se předsudky o nevlanné kvalitě neberou…). Scottův život nabere nečekané obrátky, když je během jedné noční procházky lesem pokousán vlkem. A modří už vědí…
Každá sezóna měla doposud samostatný příběh s jednou velkou záhadou. Oceňuju tento krok, jelikož udržuje příběh konzistentní a odlišuje tak seriál od všech ostatních paranormálních show, jež pracují na principu "monster of the week".
První série se točila okolo Scottových nově nabitých schopností a jejich kontroly. Záhadou bylo, kdo je "alfa" - kdo je hlavní vlkodlak smečky, který může kousnutím měnit lidi na vlkodlaky? Scott se mimo jiné soustředil na budování své vlastní lidské "smečky", kterou tvořili:
Derek Hale (Tyler Hoechlin) - rodilý vlkodlak. Jeho klan zahynul při podezřelém požáru jejich domu a on se po letech vrací do Beacon Hills. Je to prototyp klasického zasmušilého antihrdiny.


Allison Argent (Crystal Reed) - nově přistěhovaná holka, která najde zalíbení ve Scottovi. Později se ukáže, že je členkou prastaré rodiny lovců vlkodlaků a jiných potvor… ale hlavně vlkodlaků, čímž nám přinesla podzápletku zakázané lásky. Allison je "silná nezávislá žena" aniž by působila jako chodící klišé a s lukem a šípy umí nakopat nejeden zadek.


Lydia Martin (Holland Roden) - královna školy, která za našpulenými rty skrývá mimo jiné IQ okolo 140. Hodí se ji mít na své straně, jaké štěstí, že je to Allisonina nová BFF.


Jackson Whittemore (Colton Haynes) - král školy, kapitán lakrosového týmu a kolosální blbec. Je přirozeně přítelem Lydie a většinu první sezóny "záporákem" ve Scottově obyčejném životě. Snaží se zoufale zjistit, co stojí za Scottovou nově nabitou rychlostí a mrštností, a stane se mnohem důležitějším v další sezóně.


V neposlední řadě je tu "Stiles" (zatím neznáme jeho pravé jméno) Stilinski (Dylan O'Brien). Stiles Stilinski je pravděpodobně nejlepší postava v čemkoliv, co momentálně sleduju. Vím, jak radikální je toto stanovisko, ale pevně si zatím stojím. Má to co dočinění se stylem psaní této postavy, charakterovým vývojem a samozřejmě i jeho představitelem. K tomu se ale dostanu později, v první řadě zaujímá Stiles roli Scottova nejlepšího kamaráda. Jejich vztah se podobá přátelství Frodo/Sam - Scott je sice hlavní postava, ale bez Stiles by byl mrtvý během pár epizod.


Stiles jako první pochopí, že Scott je vlkodlak a že je s tím třeba něco dělat. A prokáže stoprocentní podporu.


První série je dost dobrým rozjezdem, dokáže plně definovat postavy i jejich motivace a přitom neodhaluje všechna tajemství. Některé hlášky z pilotu mohou znít lacině a strojeně, avšak během několika epizod se tyto vrásky vyhladí. Všichni herci odvádějí skvělou práci, působí velmi přirozeně ve svých projevech a nikdo z nich není vyloženě špatně obsazený. Myslím, že jednou z příčin, proč postavy působí tak opravdově, je fakt, že celé obsazení i štáb má mezi sebou vřelé vztahy. Další příčinnou bude bezpochyby showrunner Jeff Davis, kalifornský Moffat. Věřím, že o něm a jeho nervy drásajícím psaní se ještě zmíním.

Hodnocení: 70% - kvalitní start a skvělý úvod do světa seriálu. Uvidíme, kam to povede. (Spoiler! Odtud to půjde jen nahoru.)

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama