X-Men: Days of Future Past vs. Guardians of the Galaxy

22. února 2014 v 18:10 | Turmë |  Na co zajít do kina?
Dnes bych ráda zkusila něco nového. Recenzi traileru jsem ještě nepsala, ale v posledních měsících se objevily hned dva trailery hodny mého času a aktivity. Oba lákají na filmy, na které se těším a každý z nich ovlivnil můj přístup k danému filmu odlišně. Jedná se o ukázky k filmům X-Men: Days of Future Past a Guardians of the Galaxy. Začněme s tím časově bližším.

X-Men: Days of Future Past


Pokud mě jen trochu znáte, víte, že X-men jsou moje srdeční záležitost. Původní filmová trilogie (no, přesněji první dva filmy z původní trilogie) mě donutila zajímat se o marvelácké komiksy a First Class je jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Jistě si představíte mé nadšení, když jsem slyšela, že Bryan Singer (režisér X-men a X2) se vrací a bude tvořit crossover s časovou linií FC podle jedné z nejoblíbenějších komiksových sérií Days of Future Past. Vrací se také většina původního obsazení a nic nemůže být lepšího. Pak přišel trailer. A já si řekla: "Meh…".

Neberte mě špatně, pořád se na film nesmírně těším. Avšak trailer u mě nějak nezapracoval. Možná je to tím, že zde nevidím žádný "money shot" - hrozně velkolepý záběr za strašné prachy, který ve vás vyvolá pocit, že na film stojí zajít (i kdyby jen kvůli té jedné scéně). Většinou vidíme jen smutně/neklidně/naštvaně se tvářící obličeje.
Další připomínku mám ke zvolené hudbě. První píseň je z filmu Sunshine, druhá z Tenké červené linie. Obě jsou velmi známé a znění skvěle. V podstatě dvě nejvíc epické skladby, které můžete vrazit do traileru, jsou v tomto traileru. To je fajn, mám ale malý problém s přechodem mezi nimi. Přesněji s tím, že tady žádný přechod není. Skončí Sunshine, jedna Wolverinova hláška a BUM! - Hans Zimmer. Žádné budování napětí, kdy hudba postupně zesiluje. Přitom křičící Wolverine k tomuto přímo vybízí. Skoro to zní jako editorská chyba, ale snad je to jen mnou.
Na druhou stranu, končíme s úžasným záběrem na debatující Profesory X. B-O-Ž-Í!

Podívejme se na druhý trailer.

Guardians of the Galaxy


Kdybyste se mě před tímto trailerem zeptali, kdo jsou GotG, řekla bych asi něco jako: "Ti jsou něco jako méně známí Avengers ve vesmíru, že jo? Jo a je tam mluvící jezevec!". Nebojím se říct, že mnozí diváci by na tom byli ještě hůř. Tvůrci jsou si toho zjevně taktéž vědomi, a tak hned po omáži Dobyvatelů ztracené archy (vrací se mi celé dětství) a obligátním logu MARVEL postaví hrdiny pěkně do lajny a něco nám o nich poví. Tím nám ušetří namáhavé dolování informací z internetu, což nemůžu říct o X-men: DoFP, kteří na mě vychrlili desítku nových postav v rámci dvousekundových prostřihů.
Pokud se i zde více zaměřím na použitou hudbu, vítězí u mě tato ukázka na plné čáře. Hooked on the Feeling mám v hlavě už tři dny a nemyslím si, že by mělo odejít v nejbližší době. Možná by se mohlo zdát, že píseň z roku 1974 je poněkud nepatřičná, ale vlastně dává naprostý smysl. Hlavní postava, leader skupiny Peter Quill, je jako jediný lidský (no, polo-lidský…) člen teamu známý svými popkulturními narážkami z jeho dětství. Že poslouchá retro písničky ze starého walkmanu, působí tak přirozeně (btw, když jsem byla malá měla jsem úplně stejná sluchátka). Jakmile se ozve "ooga chaka" začíná bezkonkurenčně nejlepší část. Dlouhý tón se mísí se zvukem elektrického výboje. Použití beatu písně k rytmizaci akční montáže je jednoduše geniální. Těch pár vteřin plných (překvapivě přehledné) akce mě nabilo energií a plně utvrdilo v tom, že tenhle film chci vidět. Což je kýžený cíl.
Poslední dobou, přesněji od nového Batmana, si všichni myslí, že komiksové filmy musí být temné, vážné a epické s veledůležitým poselstvím a alegoriemi (viz výše). Marvel se ale vydal jinou cestou, která se ukázala jako neméně úspěšná. Dalším pozitivem je proto pro mě humor. Někomu může připadat infantilní a poněkud na hraně. To vyvracet nemůžu, ovšem na druhou stranu tohle je letní blockbuster. Hlavní účel letního blockbusteru je pobavit mě. Ať je to sebevětší kravina. GotG ví, jakým filmem chce být - zábavný dobrodužný příběh party outsiderů, říznutý starou školou (vypadá to, že používají dost praktických efektů - to potěší) s atmosférou připomínající mix Indiany Jonese a Star Wars. V jistém smyslu je to velmi odvážný snímek, dvě největší hvězdy Bradleyho Coopera a Vina Diesele ani v reálu neuvidíme, jelikož pouze dabují Rocket Raccoona a Groota. Dalším důkazem je old-school plakát, jehož slogan říká prostě "You're welcome".


Tenhle film je předurčen k tomu, abych ho milovala. Pokud budeme mít štěstí a nenáročná zábava bude skloubena s poctivým filmovým umem, budu velmi spokojena. Kdoví? Třeba budou GotG mým letošním Pacific Rimem. Rozhodně jsou na dobré cestě.

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama