Sherlock: The Sigh of Three

11. ledna 2014 v 17:30 | Turmë |  Recenze - seriály
No, lepší pozdě nežli později. Zítra nás sice čeká už poslední díl třetí série BBC Sherlocka, tudíž bychom si všichni měli připravit šálek meduňkového čaje na nervy a deku, do které se můžeme po skončení dílu zabalit a brečet, ale já jsem se stále nestihla vyjádřit k epizodě The Sigh of Three. A měla bych se vyjádřit, protože se chci vyjádřit.

Obsahuje spoilery!Ale na začátek…


10 points to Gryffindor!
+ není pěkné, že Irene bude stále s námi, dokud se bude nahá procházet Sherlockovým mind palacem?


Ok, tohle jsem si odbyla a už zase normálně funguju.

Mezi řádky
To, co jsem zaregistrovala v seriálu už dříve a co se mi stále velmi líbí, je pocit, že tento příběh opravdu žije. Není to tak, že vidíme všechno, nejlepší momenty se odehrávají mimo kameru, mezi řádky. Vzpomínám si na tento okamžik z 02x02:


The Sigh of Three je na tomto založeno. Celý díl se točí okolo Sherlockova proslovu a my tak dostaneme exkluzivní pohled do zákulisí jejich života.
Další můj kompliment bude patřit uspořádání děje během tohoto dílu. Dějová linka skáče tentokrát velice hbitě, přitom stále přehledně. Zároveň je zábavné sledovat rozdíly mezi verbální a vizuální interpretací jedné události.

Clueing for looks
aneb ožralý Johnlock je nejlepší Johnlock.


Zatímco předcházející díly měli poměrně temný podtón, této sezóně tvůrci hodně přitvrdili v oblasti komedie. To by samo o sobě nebylo nic špatného, podívejme se ale hlouběji na charakter Sherlocka, co se třetí řady týče. V The Empty Hearse je Sherlock skrz na skrz idiot, kterého chcete praštit do tváře. Dalo by se to přikládat nedostatku lidského kontaktu za poslední dva roky. Je naprosto odtažený. Zato v tomto díle je podle mě vtažen až moc. Vždyť se chová skoro jako… člověk! Doufám, že poslední epizoda nám přinese zlatou střední cestu a Sherlock bude zase ten neomalený sociopat, kterého máme tak rádi.


Neberte mě špatně, nebo doslova. Přiznávám, že na druhou stranu jsem ohromena, jak tvůrci zvládli přenést drobné detaily z knižního Sherlocka Holmese do této verze. Příklad: Sherlock má dobrý vztah s dětmi, protože je sám stále vnitřně dítětem, které lační po dobrodružství. V knihách je jeho "síť bezdomovců", tvořena sirotky z Baker St., o které se Sherlock stará. Že je knižní Sherlock tak trochu Petr Pan potvrzuje i fakt, že většina názvů povídek v originále začíná slovem "adventure". Zde máme několik scén, které vám jemně sdělí tyto informace.


Jawn
Tento příběh je hlavně o Watsonovi, což je… miloučké. Seriál bere obě postavy poměrně rovnocenně a staví především na jejich bromanci. Seriál se ale pořád jmenuje Sherlock. Je osvěžující vidět Johna více v záři reflektorů. Tvůrci mají v této oblasti dostatek materiálu. Většinu příběhů "napsal" Watsom, takže z knih máme mnoho informací o jeho minulosti. Vlastně mnohem víc než o Sherlockově.


Co na té Mary je?
Takže Mary je boží, je vtipná, je chytrá, schvaluje Sherlocka, Sherlock schvaluje Mary, Mary má ráda Johna, John má rád Mary, fanoušci mají rádi Mary… Proč mám nepříjemný pocit, že je Mary buď záporák, nebo umře, nebo obojí? A jo! Protože Moffat je ďábel!


V této epizodě mi hned 2x tuhla krev v žilách.
Zaprvé: Mary dostane svatební přání od "Cam".
Počkat… Cam? Není jméno hlavního padoucha Charles Augustus Magnussen? CAM?!
Zadruhé: Mary je těhotná.
Proboha! Oni půjdou na Rudou svatbu?!


Co je s padouchy?
Přijde mi, že tuto sezónu jde mnohem víc o mezilidské vztahy. To je sice fajn, ale ukrajuje to čas jedné podstatné složce Sherlocka, čímž je řešení zločinů. Tohle mám být koneckonců detektivka, no ne? Přitom oba zatím viděné případy mi přišli nemastné neslané a stejně nevýrazní byli i hlavní záporáci příběhů. Charles Augustus Magnussen, mistr vydírání, snad laťku zvedne.

Hodnocení: 85%
- První prostřední díl, který se mi líbil víc než první díl. Přesto pořád očekávám ten moment, kdy si s čistým svědomím řeknu, že Sherlock se vrátil.

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 12. ledna 2014 v 9:45 | Reagovat

Tento díl se mi líbil mnohem víc než předchozí, už dlouho jsem se tak nepobavila a zároveň i trochu nedojala v jednom, takže jsem spokojená a ani mi nevadí, že ta dějová stránka řešení případů byla odsunuta do pozadí. Už aby byl třetí díl (a pak co nejdříve i 4. série). :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama