Sherlock: The Empty Hearse

1. ledna 2014 v 23:35 | Turmë |  Recenze - seriály
Bezprostřední reakce: Moffate! Ty… Ty! A Gatissi? Et tu, mi Gatiss?

Na konstruktivní kritiku se musím vyspat…

Ok, žádný spánkový deficit a díl viděný dvakrát. Jsem připravena. Dvouleté čekání je u konce, nový série BBC Sherlocka odstartovala. Co přinesl první díl inspirovaný povídkou Prázdný dům?

Obsahuje spoilery!Teorie Reichenbachova pádu
Jediný drobný detail, který mě trápí: Nevysvětlili, jak to udělal!
Jedna malá odbočka. Sleduju Sherlocka s taťkou a měli jsme poměrně podrobnou diskuzi na toto téma. Moje teorie vypadá asi takto…


…jeho se velmi podobala první scéně (v podstatě zapomněl jen na Derrena Browna). Takže moje automatická reakce na začátek epizody byla takováto:


Fanfiction kam se podíváš
Po tomto díle mi nikdo nevymluví, že Moffat a Gatiss čtou fanfiction (což dokonale sedí k faktu, že příběhy o Sherlocku Holmesovi v 19. století odstartovali celý fenomén fanfiction). Přesně tohohle jsem se obávala. Už nějakou dobu mám podezření, že ani oni sami neví, jak to Sherlock udělal, a prostě to nechají vyset ve vzduchu.


Na druhou stranu tento tah byl významným mrknutím pro všechny shippery. Jak je vaším shipem jakákoliv dvojice, taky si najdete svou scénu.


#SherlockLives
Na tuto epizodu čekal každý Sherlockian dlouhé dva roky. Dá se říct, že fanoušci čekali na Sherlockův návrat stejně dlouho jako Watson. Samotný akt znovu shledání je jedním z nejlepších momentů epizody. V knize Watson reaguje pomocí mdlob. Vůči této technice jsem byla od začátku skeptická. Tento John Watson určitě při pohledu na Sherlocka neomdlí, spíš mu dá do držky… Opakovaně.
Ta scéna je přesně, v co jsem doufala. Sherlock se chová jako obvykle (jako necitlivý blb), hledí smrti do očí a ani si to neuvědomuje. A pak:


Mind palace
Všimla jsem si, že s každou novou série je Sherlock víc a víc vizuální. Začalo to posilky a SMSkami, pokračovalo Johnovým blogem a mind palace a nyní se rozvíjí poslední zmíněná technika. Myslím, že je to chytrý způsob, jak Sherlockovo ultra-rychlé myšlení přiblížit nově příchozím divákům. I kdybych viděla pouze tento díl, bylo by mi jasné, že tyto scény mají vystihovat jeho paměť, představivost a dedukci. Plus ten psychedelický smyl má taky něco do sebe.


Guy, Mary a Lazarus
Zaprvé - Je to poprvé, co jsem přišla na rozuzlení zápletky (no, částečné rozuzlení zápletky) rychleji než Sherlock. Tímto bych ráda poděkovala svojí paní profesorce angličtiny. Ta písemka z anglických svátků, co jste nám dala těsně před Vánoci, přece jen k něčemu byla.


Zadruhé - Nevím, jak vy, ale já mám ráda Mary. Mám skvělou chemii jak s Johnem, tak se Sherlockem (čichám, čichám OT3…), což je vítanou změnou oproti klasickým adaptacím, kde jsou Sherlock a Mary symboly dvou rozdílných světů, z nichž si musí Watson jeden vybrat. Tady může dostat John to nejlepší z obou světů. Ale jelikož už Moffatovi nevěřím ani nos mezi očima, bliká mi v hlavě varovné světýlko s názvem "Mary je potencionálně padouch". Vážně, vážně doufám, že je to pouze pokažená kontrolka.


Zatřetí - Ten "Lazarus" byl jasná Doctor Who recerence, že jo? Že jo! To je však jen špička ledovce, v této epizodě je tolik referencí, ať už na romány a povídky (Elementary; Whatever remains must be the truth), nebo na předešlé série.


Pořád tady zmiňuju Moffata (protože je zdrojem všeho zla), ale Mark Gatiss je člověk, co si zaslouží veškeré uznání za tuto epizodu. Napsal scénář a předvádí excelentní herecký výkon coby Mycroft.


Hodnocení: 80%
- Hlavní zápletka s teroristickým útokem působí trochu uspěchaně a nedotaženě. Je to však pochopitelné, protože tvůrci správně dali větší důraz na opětovné setkání hlavních postav. První epizoda si také ponechala pár záhad, které se potencionálně vyřeší v následujících dílech. The Empty Hearse za to čekání stálo a třetí sérii nastartoval ukázkově.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama