Sherlock: His Last Vow

12. ledna 2014 v 23:00 | Turmë |  Recenze - seriály
Bezprostřední reakce: Slyšíte to? Co je to za zvuk? A jo! To je zvuk fandomu, který právě exploduje!

Po několika dnech ustali záchvaty maniakálního smíchu i moje touha vyrazit do Spojeného království pouze za účelem zavraždit Moffata se vrátila na obvyklou hladinu. Beru to jako znamení. Konečně si můžeme popovídat o His Last Vow, finální epizodě třetí série Sherlocka. Tady jsou moje recenze na The Empty Hearse a The Sigh of Three.

Obsahuje spoilery!Tiny bit sexy


Můžeme si na chvíli promluvit o Johnovi? Protože tuhle sezónu mám Johna hodně ráda. Teda… Samozřejmě jsem ho měla ráda vždycky, ale tuto sezónu… A hlavně po tom, co na začátku epizody udělá tohle:

Páni, není tu nějak horko?

Svědek + družička = tradice
Další důkaz toho, jak s Johnem souzním. Během celé scény s Janine jsem se tvářila úplně stejně jako on.

I feel it, as well, bro…

Nakonec jsem se přece jen dočkala balance mezi hodným Sherlockem a hajzlem Sherlockem. Jo, bylo to od něj příšerné. Na druhou stranu, bylo to v knize a zjistila jsem, že mi nevadí, že Sherlock dělá někomu hnusné věci. Pokud ten někdo není John.
Janine taktéž nic nevyčítám. Jak chcete odolat tomuhle?


Ach, Molly
Další moment bych využila k vyjádření názoru, který bude možná pro někoho překvapivý. Podle mě je Molly nejlepší ženskou postavou, jakou kdy Moffat napsal. Jasně, Irene, Amy, River, Clara, Sally, Reinette… to jsou všechno dobré postavy a většinu z nich mám ráda. Ale je to jedna a ta samá postava pořád dokola! Sexy, přidrzlá, sebevědomá a badass. Pořád a pořád dokola. Pak je tu Molly, sladká starostlivá ušlápnutá, přesto oddaná a zatraceně chytrá Molly. Irene se v Scandal in Belgravia bála, že by se pořezala, kdyby Sherlockovi nafackovala. Co udělala Molly?

Molly FTW!
C.A.M.
Charles Augustus Magnussen - hlavní záporák příběhu. Co si o něm myslím? Jsem ráda, že z něj zvládli udělat "skrytou hrozbu". Na rozdíl od Moriatyho, který byl definicí chaotic evil, Cam působí (a dost možná i většinu času je) spořádaný a bezúhonný businessman. Rozhodně to není žádný drak, pro našeho titulního dragon slayera (v ten moment můj mozek jednoduše přepnul do Hobbit crossover modu). Během každé jeho zlověstné scény jsem přemýšlela o stereotypních amerických středních školách. Vysvětlím: Všichni si určitě zvládnete vybavit nějakou sladkobolnou teenagerskou TV show zasazenou do středoškolského prostředí. Sporťáci šikanují a geekové se mačkají ve skřínce. A pak tu máte Sherlocka, velice dospělou show, kde se jasně ukazuje, že "knowledge is power". Poselství je tudíž jasné: Geekové všech zemí, nepropadejte panice, jednou z vás může být velmi mocný záporák.

A.G.R.A.
Nevím, co přesně bych měla napsat o Mary. Snad jen přiznání, že občas nesnáším, když mám pravdu.
Na druhou stranu, zjištění, že "Mary" je padouch (tak trochu) nám dalo jednu z nejlepších scén v celém seriálu, což je…

Mind palace saves the day… and life
Nejen, že je tahle scéna úžasně napsaná a promyšlená. Nejen, že má v sobě sladkou příchuť Inception.


Tím nejlepším svou však konstantní paralely se Study in Pink (01x01). Celý Sherlockův mind palace je tentokrát dům ze SiP, místo, kde Sherlock a John řešili svůj první společní případ. Zatímco v první sérii Sherlock utíká dolů ze schodiště, aby vyřešil případ, protože řešení případů je jeho jediným životním údělem a cílem, zde šplhá po stejném schodišti nahoru, na místo, kde v prvním díle zanechal Johna, jelikož se jeho životní priority změnily. Možná v tom hledám až moc symbolismu, ale hodlám v tom pokračovat.

Když jsem si v 03x01 všimla zvýšené pozornosti věnované mind palaci, nic zlého jsem netušila. Ve finální epizodě přišel tak kýžený "Aha! Tak proto!" moment.

You can image the Christmas dinner
Vánoční večeře v rodině Holmesových - může být něco lepšího? Když jsme u těch vřelých rodinných vztahů, mám pro vás nějaké zajímavosti. Rodiče Holmesovi = skuteční rodiče Benedicta Cumberbatche.


Kidlock (malý Sherlock) = skutečný syn Stevena Moffata. I když pro mě byl vždycky jediným možným Kidlockem Asa Butterfield, uznávám, že už je to trochu starý. Možná Teenlock, huh?
Nejlepším rodinným vztahem ovšem zůstávají naši bratři. Tahle byla opravdu Mycroftova sezóna. Mark Gatiss odvedl skvělou práci jako scénárista a jako herec se vytáhl natolik, že některé scény ukradl pro sebe. Včetně scén s Benedictem, což je asi největší kompliment, jaký mu mohu dát.


Pressure points
Nyní se dostáváme ke klimaxu děje. A musím říct, že jsem se konečně synchronizovala s dějem. Nevím, čím to je (asi tím, že jsem o dva roky starší a moudřejší), ale obě předcházející epizody jsem podstatnou část záhady vyřešila předčasně. Zde bylo načasování perfektní. Věděla jsem, co se stane právě včas, abych si užila stupňující se napětí.
Zpět k tomu, o čem chci mluvit nejvíc - Johnlock! Aby těch symbolických paralel, stejně jako John v SiP, Sherlock zastřelí padoucha, aby ochránil svého přítele. John je Sherlockovo slabé místo, jeho důvod zůstat naživu, a když už Sherlock někoho zabije, je to proto, že cvrnkal Johnovi do tváře.


A to mi naprosto vyhovuje. Co se snažím říct je:


A pak
Víte, zrovna jsem si říkala, že konec je podezřele málo cliffhangerovský. A pak:


A tehdy začali moje záchvaty maniakálního smíchu.

Hodnocení: 90%
- Čtvrtá série se prý chystá na tyto Vánoce. *nastavuji odpočítávání do Vánoc, sedám si do kouta a tiše čekám*

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Panda Panda | Web | 9. března 2016 v 20:36 | Reagovat

Začínám se bát, že 4. série se jen tak nedočkáme :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama