Doctor Who: The Time of the Doctor

25. prosince 2013 v 23:30 | Turmë |  Recenze - seriály
BBC právě odvysílala vánoční speciál Doctora Who. Jako obvykle jsem měla celkem jasnou představu o tom, co uvidí: To málo, co uvidím přes slzy. A opět mě má prozřetelnost nezradila. Bože, jak já nesnáším Vánoce na BBC! Jak já nesnáším, že miluju Vánoce na BBC.
Chcete se dočkat nějaké konstruktivní kritiky epizody? Doufáte, že se dočkáte plnohodnotné recenze, nebo přinejmenším bezprostřední reakce? Jsem sice v hluboké depresi, ale můžu se o to pokusy. Zázraky se přece o Vánocích dějí, no ne?Jako první bych zmínila, že i zde se vyskytuje trocha solidního humoru. Nahatý Doctor, holohlavý Doctor, komentář o Doctorově neviditelném obočí… Ach, Moffate, ty jeden ďáble.
Děj je, jako u každé epizody Doctora Who, asi nemožné nyní rozvádět.


V kosce jde o tohle: Doctor se domnívá, že Jedenáctka (technicky Třináctka) je jeho poslední regenerací, a tak se rozhodne dožít na planetě Trenzalore v městečku jménem Christmas, kde se stane místním "Otcem Vánoc", který střílí Daleky a Kyberlidi. Ti na město útočí kvůli Doctorově staré známé. Vzpomínáte na puklinu v Amyně zdi? Jo! Musím uznat, že tohle bylo elegantní zacyklení dějové linky.
Už to vypadá, že Doctor si po pár stovkách let v klidu umře na stáří, když v tom…


Páni, tohle skoro dává smysly…
Nebudeme si tu hrát na naivní Whoviany, tato epizoda měla jediný účel. Měli jsme se rozloučit s Jedenáctým Doctorem a pořádně si u toho pobrečet. A to jsme v mém případě udělali. Několikrát. Sakra, tenhle díl mě donutil ukápnout slzu pro separovanou hlavu Kyberčlověka! Tomu říkám síla.
Je ale fakt, že ostatní aspekty dílu trochu pokulhávají. Nejvíc bych vytkla fakt, že Moffat dává Claře čím dál tím víc moci, aniž by jí dal osobnost. Ani v nejmenším nemám nic proti představitelce, Jenna je výborná herečka. Ale já si nemůžu pomoc, o Claře toho pořád dost nevím, ještě mi pořádně nepřirostla k srdci a už potřetí nebo počtvrté mám věřit, že jen díky ní je vesmír opět v bezpečí. Já vám nevím... Přitom například scéna s její babičkou - to by se mohlo prozkoumat trochu hlouběji. Budu jen doufat, že si to Moffat nechává na později, pořád ještě nevím, co je s její mámou.
Proti samotnému aktu regenerace nemám co namítnout. Sama jsem překvapená, věřte mi. Technicky je složena ze dvou částí. Finální fáze se odehrává v TARDIS, pěkně podle pravidel, a příjemně v sobě kloubí vyrovnanost Devítky a sentimentálnost Desítky při jejich regeneracích. Předcházející část je plná výbuchů a masové destrukce. Přesně tak pompézní a epická, jak si Jedenáctka zasloužil.
Během tohoto jsem si říkala: "Vždyť to zvládám dobře. Trochu navlhlé oči, ale tak to má být…"


Jenže pak jsem si začala uvědomovat: "Matt Smith, ten úžasný talentovaný Matt Smith, už nebude Doctor. Už nebude žádný úžasný praštěný Jedenáctý Doctor, které bych mohla sledovat při jeho dobrodružství. Já vím, že je to v podstatě princip seriálu, ale stejně... Už nebudou žádná divoká gesta, žádné dech beroucí proslovy, žádné velké smutné oči, žádná další ožralá žirafa… Zatraceně! Jak můžu sama sebe přivést do deprese?!"


Pak se objevila Amy.


Toto všechno by se ještě dalo v mentálním zdraví přežít. A pak se stalo tohle:


Sundal si motýlka… On si sundal motýlka… Už nebude žádný motýlek.


Ze všech věcí ve vánočním speciálu, toto byl důvod, proč jsem propukla v hysterický pláč. Copak jste očekávali něco jiného? Copak by se někdo z vás opovážil mi to vyčítat? Copak bych si to nechala rozmluvit? Ne, nenechám si rozmluvit, že tohle bylo skvělé rozloučení. I když těch předcházejících 50 minut stálo docela za prd.
A pak BUM! - Capaldi! Uf - to bylo jako strhnout náplast. Au! Víte, snesla bych ještě pár sekund s Mattem, abych to trochu rozdýchala. Ale ne! BUM! - Capaldi! K němu se ještě nemůžu moc vyjadřovat, pěkně si počkám na osmou řadu. Tento díl byl totiž celý o Jedenáctce - a tak je to správně.

Raggedy man, good night. We will always remember when the Doctor was you.


Hodnocení: 80%


...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 27. prosince 2013 v 20:47 | Reagovat

Jdi do háje :D Právě jsem se konečně trochu sebrala z toho dílu, a dokonce i ty slzy se kterýma jsem si pěkně zaneřádila obličej už zaschly, ale jakmile jsem se dostal ke tvému článku, začala jsem pobrekávat znova ;; ale naprostou souhlasím s momentem, kdy se tam objevil Capaldi :D to bylo tak rychlí, že jsem ani nestačila zareagovat :D

2 Alethea Alethea | Web | 7. července 2014 v 21:36 | Reagovat

Hovoríš mi z duše a tie gifká to fantasticky dopĺňajú... Prešlo už kopu času, no teraz som sa normálne rozosmutnila :D :D

We all change when you think about it. We're all different all through our lives. And that's okay, that's good. You've got to keeping moving. As long as you remember all the people that you used to be.
I will not forget one line of this, not one day. I swear. I will always remember when the Doctor was me. ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama