Prosinec 2013

Filmový rok 2013

29. prosince 2013 v 15:10 | Turmë |  Recenze - filmy
Jako už každoročně (a tím myslím minulý a předminulý rok) jsem se rozhodla ohlédnout a zamyslet se nad jednou velmi důležitou otázkou: Které letos viděné filmy považuju za nejlepší?
Opět jsem vybírala z filmů, které byly letos natočeny, případně také z těch, jejichž česká kino-premiéra byla v roce 2013. Znovu také opakuju, že se jedná o moje subjektivní hodnocení, které se nevždy shoduje s kvalitou snímku. Přesto, že letos vzniklo velké množství skvělých filmů, na tomto seznamu se nejednou objeví i nějaké to guilty pleasure.
Tak jdeme na to!


Hobit: Šmakova dračí poušť (The Hobbit: The Desolation of Smaug)

28. prosince 2013 v 13:40 | Turmë |  Recenze - filmy
Protože filmových adaptací knih, které miluju, není nikdy dost… Na druhou stranu, dělit třistastránkovou knihu do tří filmů…


Ano, dneska budeme mluvit o Hobitovi.Enderova hra (Ender’s Game)

27. prosince 2013 v 22:35 | Turmë |  Recenze - filmy
Kdyby těch filmových adaptací knih, které miluju, nebylo málo… Vy víte, že tuhle knihu miluju. A že ji považuju za nemožnou zfilmovat. Někdo měl ale jiný názor, a tak tu máme Enderovu hru režírovanou Gavinem Hoodem (jehož X-Men Origins: Wolverine se úzkostlivě snažím zapomenout). Tohle by mohla být katastrofa.Hunger Games: Vražedná pomsta (Hunger Games: The Catching Fire)

27. prosince 2013 v 14:55 | Turmë |  Recenze - filmy
Pokud jste tady noví, ráda bych vám hned na začátku prozradila, že mám znepokojivě kladný vztah k dystopickým románům. Do té míry, že o nich píšu seminárku a že není měsíce, kdy bych nečetla knihu s podobnou tématikou (tento měsíc - Pán much). Ze zkušenosti si dovolím tvrdit, že série Hunger Games od Suzanne Collins je jedna z těch lepších voleb na současném trhu. Jedná se velmi čtivé knihy, které snadno slupnete během víkendu, což byl případ druhého dílu "The Catching Fire" a mě. Prostřední díly většinou bývají slabší (koukněte na obě série Sherlocka…), zde tomu je přesně opačně a osobně považuju druhou knihu za nejlepší, co se táče nových postav i děje. A nyní tu máme filmovou adaptaci.Doctor Who: The Time of the Doctor

25. prosince 2013 v 23:30 | Turmë |  Recenze - seriály
BBC právě odvysílala vánoční speciál Doctora Who. Jako obvykle jsem měla celkem jasnou představu o tom, co uvidí: To málo, co uvidím přes slzy. A opět mě má prozřetelnost nezradila. Bože, jak já nesnáším Vánoce na BBC! Jak já nesnáším, že miluju Vánoce na BBC.
Chcete se dočkat nějaké konstruktivní kritiky epizody? Doufáte, že se dočkáte plnohodnotné recenze, nebo přinejmenším bezprostřední reakce? Jsem sice v hluboké depresi, ale můžu se o to pokusy. Zázraky se přece o Vánocích dějí, no ne?Ledové království (Frozen)

24. prosince 2013 v 15:15 | Turmë |  Recenze - filmy
Máme tady Štědrý den, a co vytváří vánoční náladu líp než stará dobrá pohádka? Tahle je navíc 109 minut dlouhá, animovaná studiem Disney a na motivy Hanse Christiana Andersena. Nejnovější celovečerní disneyovka Frozen vypráví příběh Sněhové královny. Tak trochu…Rivalové (Rush)

23. prosince 2013 v 19:40 | Turmë |  Recenze - filmy
S hrůzou jsem zjistila, že můj poslední zveřejněný článek se týká bezprostřední reakce na výroční speciál Doctora Who. Od té doby jsem nenapsala ani řádku. Vím, co si myslíte: "Určitě to je jen tím, že neviděla žádný nový film, o kterém by mohla napsat recenzi. Teď se chudinka někde úzkostlivě choulí do klubíčka, protože má absťák. Rozhodně to nebude tím, že by byla tak odporně líná…". Ach, jak jste sladce naivní. Chcete vědět, kolik filmů jsem za poslední měsíc viděla? Pět (můj jeden-film-měsíčně-limit mizí v nedohlednu). Kolik recenzí jsem napsala?A proto se to chystám napravit.

Rush je nový snímek od amerického režiséra Rona Howarda (Apollo 13, Grinch nebo obě adaptace románů Dana Browna). Je to jeho první nestudiový film asi od sedmdesátých let. Zajímavostí je, že stál necelých 40 miliónů a přitom vypadá asi pětkrát dražší. Našimi hrdiny jsou dva přední automobiloví závodníci; impulsivní James Hunt a perfekcionista Niki Lauda, a příběh je volně (jak moc volně k tomu se dostanu) inspirován skutečnými událostmi Velké ceny Formule 1 roku 1976. Takže následují spoilery pro skutečný život.