(O_O): Slashery, meta-slashery a teen-horory

2. listopadu 2013 v 21:25 | Turmë |  Recenze - filmy
Už jsem se střeli s klasickými monstry, zmutovanými obry, zombie hordami, duchy, mimozemšťany i démony vnitru lidí. Co kdyby tito vnitřní démoni nezůstávali ve skrytu lidské duše a převzali kontrolu? Asi bychom měli na krku sériového vraha a s ním přichází žánr slasher filmu.

Než se ponoříme hlouběji do historie, pojďme si projít slovníček užitečných pojmů.
  • Archetypy hrdinů - slasher se většinou soustředí na skupinu mladých lidí, kteří se mají v budoucnu stát obětí vraha. Proto většinou nejsou kdovíjak plastické (většinou s jedinou výjimkou) a dají se snadno rozškatulkovat. Teď budu trochu víc zobecňovat, ale složení hlavní party je většinou takovéto:
  • Děvka - blonďatá, prsatá, populární, dost možná roztleskávačka, její život nemůže být lepší… Většinou umírá mezi prvními, protože dalším klišé je Death by Sex; sex = smrt.
  • Alfa samec - namakaný, populární, občas pořádný namachrovaný hajzl, většinou chodí s děvkou. Pokud se tyhle dva dostanou na poslední metu, už víte, co následuje.
  • Šašek - postava, která má vnést do děje trochu (dost často velmi infantilního) humoru. Někdy ho může hrát černoch, protože jak víme, podle dalšího lehce rasistického klišé, černoch v hororu až na čestné výjimky moc dlouho nevydrží. Další verzí je stoner, což je klasický hulič.
  • Podivín - outsider stranící se společnosti. Vždy sedící v koutě, nejlépe s tváří halenou ve stínu. Když začne zabíjení, je to většinou on, na koho padne největší podezření. To ale bývá často falešné. Zvláštní typem je geek nebo nerd, který víš až příliš.
  • Nice guy - může to být nejlepší kamarád alfa samce, milý kluk od vedle, který se kvůli hrozbě musí přetransformovat do prvotřídního hrdiny. Většinou mu to nevyjde. Taky má většinou velmi neodkrytý charakter. Co jsou jeho záliby? Rodinná situace? Nevím, ale on je tááák milý. Je tak milý, že je to většinou trpělivý přítel naší hrdinky, ke které se právě dostáváme.
  • Final girl - neboli panna. To je postava, která má největší šanci přežít slasher, protože je "čistá". Vrah na ni prostě nemůže, ba co víc, je to většinou ona, kdo vraha zneškodní. Schválně neříkám "zabije", protože…
  • Not Quite Dead - nestačí, že je super silný a jeho rychlost hraničí s teleportací. Vrah ve slasher filmu se dá jen těžko zabít. Otvírá tak snadnou cestu k sequelů, protože jak vidíte z tohoto výčtu, nejzajímavější postavou je většinou samotný vrah.
To by nám jako základ mohlo stačit. Teď můžeme cestovat do minulosti.


Rychlou zastávku uděláme v roce 1976, kdy byla poprvé zfilmována kniha Stephena Kinga Carrie. Režíroval Brian De Palm a titulní role připadla Sissy Spacek, která za ni byla dokonce nominovaná na Oscara. Byl to jeden z prvních filmů, který měl teenagery v hlavních rolích. Přesněji dvacátníky a skoro-třicátníky hrající teenagery v hlavních rolích. Před několika dny přišel do kin remake s Chloë Grace Moretz v hlavní roli. Ten ale bohužel nesahá originálu ani po kotníky (recenzi snad napíšu brzo).


Skočíme o dva roky později. Píše se rok 1978. Kina jsou zaplavena hity jako Jaw nebo Star Wars. A pak přijde nenápadný nezávislý horor od režiséra Johna Carpentera - Halloween. Je často považován za první slasher film, ale už roku 1960 byl natočen britský film Peeping Tom a Texas Chain Saw Massacre (1974) se dá taktéž označit za slasher. Tomu se ale budeme věnovat příště díky jeho specifické lokaci. Byl to ale právě Halloween, který definoval slasher žánr jak ho známe dnes a dostal ho do zorného pole filmařů i diváků.
Proč byl slasher tehdy tak v kurzu? Víte, jak já vždycky a pořád říkám, že film odráží skutečnost… Během 60. a 70. let v USA řádilo hned několik sériových vrahů. Nejznámějším z nich je asi tajemný nikdy nedopadený Zodiac. Filmaři se jen inspirovali tím, co diváky děsilo v reálném světě a ono to fungovalo.


Hlavní postavou je vrah Michael Myers oděný v masce Williama Shatnera natřené na bílo. Final girl je Laurie Strode, kterou si zahrála Jamie Lee Curtis. Ta si svou rolí v originálu i mnoha sequelech vysloužila přezdívku "scream queen". Curtis je dcerou neméně slavné Janet Leigh, která hrála hlavní postavu v Psycho. S Hitchcockovým filmem má Halloween mnoho společného i co se budování atmosféry týče. Film je ze začátku poměrně pomalý a finále je o to efektivnější. Tato gradace je skvěle vidět už v úvodní scéně, která má skvělý překvapivý závěr. Pokud jste film neviděli, raději se na ukázku nedívejte, ale je to na vás.


Hudba též odvádí svou úlohu na výbornou. Je dílem samotného režiséra.
S úspěchem Halloweenu se objevily další dvě série podobného ražení. Série Friday the 13th (1980-), o které si taktéž řekneme příště, a A Nightmare on Elm Street (1984-), kde řádil snový vrah Freddy Krueger. Na rozdíl od svých předchůdců Michaela, Jasona nebo Leatherface měl Freddy tvář, hlas a stálého představitele, herce Roberta Englunda. Kromě toho dostal od svého stvořitele režiséra Wese Cravena do vínku vrácený smysl pro humor a artistický požitek ze zabíjení mladých lidí v jejich snech. V tomto filmu se v jedné ze svých prvních rolí objevil Johnny Depp.


U Wese Cravena se ještě chvíli zdržíme. Jakožto znalec žánru si Wes plně uvědomoval nejčastější klišé a dokázal si z nich dělat legraci. A tak vnikl Scream (1996), který navždy ovlivnil slashery a vytvořil subžánr, který by se dal nazvat "meta-slasher". V meta-slasheru si postavy stejně jako diváci a filmaři uvědomují klišé, znají archetypy postav a chápou nelogičnosti, kterých se dopouštějí. Přesto je pak samy spáchají, což v konečném důsledku působí vtipně a parodicky. Scream byl parodie, chytrá parodie. Což dělá ze Scary Movie a jemu podobným filmům špatnou parodii dobré parodie.


První Scream má taktéž paralelu s Psycho, stejně jako tam je největší hvězda, v tomto případě Drew Barrymore, zavražděna hned v úvodu. Hlavní hrdinkou série je Sidney Prescott (Neve Campbell) a vrahem je Ghostface, jehož tvář je, stejně jako v případě Michaeal Myerse, kryta běžnou halloweenskou maskou, tentokrát inspirovanou obrazem The Scream od Edvarda Munche.


Všechny výše zmíněné série se dočkali mnoha sequelů, cross-overů i remaků, které kvalitou nikdy nepředčily originál. Slasher se postupně stal spíš nenáročným žánrem s prvky komedie, porna nebo gore filmů. V kinech dokonce od 40. let (popularita se zesílila v 70. a 80. letech) existoval zvláštní noční program zvaný "grindhouse", který se specializoval na podobné explicitní béčkové filmy.
Může se znát, že v dnešní době se už kvalitní slashery nedělají. To ale není nutně pravda. Například Detention z roku 2011 dokázal vybalancovat slasher s černou komedií, teen filmem a cestováním v čase - působivé…Doporučené filmy: Carrie (1976), Halloween (1978), A Nightmare on Elm Street (1984), Scream (1996), Detention (2011)

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 5. listopadu 2013 v 21:08 | Reagovat

Zaujalo mě Detention (cestování v čase, to já můžu), takže ho píši na seznam, ale jinak obecně slasherům příliš neholduji, protože si na samoúčelné násilí ve filmech nepotrpím a také jsem nejspíš zbabělec, co si budu nalhávat. Na takovou Noční můru v Elm Street bych si prostě netroufla, jsou věci, které vážně vidět nemusím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama