(O_O): Moderní horory (aneb dnešní formy žánru)

3. listopadu 2013 v 20:00 | Turmë |  Recenze - filmy
Za poslední dva týdny jsme si prošli stručnou historii hororového žánru a představili si jeho nejvýznamnější subžánry. Jak to ale vypadá s hororem v dnešní době? Pro svůj poslední článek tohoto projektu jsem si zvolila náhled na současnost hororu.
Filmovým hororem je to podle mě bohužel na hraně. Dnes většinou těžíme z již zavedených úspěšných značek jako je Friday the 13th, A Nightmare on Elm Street, Texas Chainsaw Massacre nebo Evil Dead, který stále přidáváme a přidáváme nepotřebné sequely, remake a rebooty. Princip, kterým filmaři přetvářejí staré horory pro novou generaci, je takový, že víc násilné = víc strašidelné. Že jo? Pak jsou tu taky found footage filmy typu Paranormal Activity, které dospěly do bodu, kdy mají rating PG-13 (horor přístupný lidem od 13 let?). Jen málo kdy se stane, že kina zasáhne něco originálního. Ale i takové zázraky se dějí; filmy jako Insidious (2010; druhý díl 2013), Sinister (2012) a The Conjuring (2013) jsou důkazem. Pro tentokrát bych se ovšem ráda oprostila filmové tvorby.


Podívejme se na seriálovou tvorbu. Od roku 2011 běží na stanici FX seriál American Horror Story. Nejen, že tento seriál se nebojí odvážnějších scén, také unikátně pracuje s hereckým obsazením. Každá série tvoří uzavřený tematický příběh z různého prostředí i historického zasazení děje. První série měla podtitul "House", odehrává se v současném L.A. a točí se kolem domu plného duchů. Druhá série "Asylum" je zasazena do roku 1964, odehrává se v blázinci a hlavními tématy jsou mimozemšťané a sériový vrazi. Třetí série, která se začala vysílat před několika týdny, nese podtitul "Coven" a soustředí se na dva znepřátelené klany čarodějnic v New Orleans. I přesto je herecký ansábl všechny série převážně stejný. Nejvýraznější jsou v tomto směru Lily Rabe, Sarah Paulson, Jessica Lange a Evan Peters. No dobrá, u Jessicy mám pořád pocit, že její postavy jsou pořád ta samá postava (= bývalá krasavice, která byla zvyklá dostat všechno, co chce pomocí svého těla, jenže teď odkvétá a to ji psychicky ničí…). I tak ji mám ráda. Na druhou stranu Evan Peters je skvělý v tomto seriálu a i v jeho mladém věku zvládne zahrát tři naprosto odlišné postavy.


A co kdybychom šli ještě dál a odřízli vizuální média celkově? Že to není strašidelné nebo creepy, když to nemůžete vidět? Dovolte mi citovat Lovecrafta a připomenout vám, že nejsilnější strach je strach z neznámého. Co může být víc neznámé než to, co nevíte, jak vypadá. Lovecraftem se inspirovali tvůrci podcastu Welcome to Night Vale. Jedná se o rádiové vysílání lokální stanice ve fiktivním městečku Night Vale. Moderátorem je Cecil (který sdílí křesní jméno s jeho dabérem Cecilem Baldwinem), který nás svým vyrovnaným tónem informuje o městských aktualitách. Například:

Just a reminder to all the parents out there: let's talk about safety when taking your children out to play in the scrublands and the sand wastes. You need to give them plenty of water, make sure there's a shade tree in the area, and keep an eye on the helicopter colors. Are the unmarked helicopters circling the area black? Probably world government. Not a good area for play that day. Are they blue? That's the sheriff's secret police. They'll keep a good eye on your kids, and hardly ever take one.

Night Vale je totiž město, kde jsou všechny konspirační teorie pravda.


WtNV má enormní fanbase, která se rozšířila hlavně kvůli Tumblru. Fanoušci rádi vytvářejí fan-arty a costplaye, i když to by mělo být nemožné, pokud zvážíte, že se jedná pouze o audio a žádná postava není nějak detailně popsáda. Samotný Cecil je popsán jako "ani vysoký, ani malý, ani tlustý, ani hubený, s úsměvem… je to vůbec úsměv?". Přesto nejrozšířenější představa je takováto:


(fan-art od úžasné Viria13)

Vysoký, hubený, blonďatý běloch… To je tak originální… To třetí oko to zachraňuje. V současnosti je WtNV nejstahovanějším podcastem na iTunes. Najdete ho zde.

Protože internet je místem plným hororu, ještě toto médium neopustíme. Takže, kdo mi poví, co je creepypasta? No jo, vy vlastně nemůžete… Tak to povím já vám. Pamatujete si dětské tábory nebo kempování, prostě cokoliv, kde jste mohli sesednout k ohni, namířit si baterku pod bradu a vyprávět si strašidelné příběhy? Pokud nahradíte táborový oheň internetem, máte v podstatě creepypastu. Jedná se o strašidelné nebo znepokojivé historky šířené internetem, ať už fóry, videi nebo obrázky.


Příběhy můžou vycházet z městských legend nebo jsou úplně smyšlené. Hodně lidí na tyto příběhy kouká skrz prsty, ale já si myslím, že se jedná o nové, rychle se rozvíjející a velmi kreativní literární odvětví. Autoři těchto příběhů aktivně vytvářejí internetový folklór. Tvoří mytologie kolem postav jako je Slenderman, Jeff the Killer, The Rake nebo BEN a tyto postavy se dostávají do širšího povědomí, i mimo striktně internetovou kulturu.


Naše generace má úžasné privilegium. Internet je globálně dostupný, ne však plně prozkoumaným. Je na nás, abychom ho vytvářeli a určili, jak bude jako plnohodnotná kultura vypadat. Není to krásné? A zároveň trochu strašidelné?

Tímto bych ráda ukončila tento malý projekt o historii hororu. Doufám, že jste si ho užili a že jste se možná díky němu dozvěděli i něco nového. Když už nic jiného, doufám, že jsem vám dala nějaké tipy na filmy, seriály nebo knihy, které vám přivodí pár bezesných nocí…

Dobrou noc, čtenáři, dobrou noc.

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Monika Monika | E-mail | 30. května 2014 v 14:12 | Reagovat

Co to jest XDD?

2 nandan nandan | Web | 8. září 2016 v 23:17 | Reagovat

půjčky cofidis :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama