(O_O): "Chatové" a "kempové" horory

3. listopadu 2013 v 13:30 | Turmë |  Recenze - filmy
Už víme, co jsou slashery. Partu teenagerů stíhá sériový vrah, dokud nezůstane jediná final girl, která vraha dokáže zneškodnit. Zachovejme tento princip, ale zaměňme středoškoláky za vysokoškoláky a buďme specifičtější v lokaci filmu. Co třeba opuštěná chata v lesích? Nebo kemp daleko za městem? Nebo stará farma uprostřed ničeho? Prostě nějaká dobře izolované místo, které dodá hororu atmosféru faktu, že postavám nikdo nepomůže. Další rozdíl bývá v tom, že ve slasheru si vrah hledá oběti, v tomto typu hororu nic netušící oběti přicházejí za vrahem. První část filmu se proto většinou podobá road movie.


Jako obyčejně začneme od nejstaršího kousku. The Texas Chainsaw Massacre (1974) byl natočen Tobem Hooperem (taktéž režíroval Poltergeist). Hlavní záporák Leatherface byl inspirován skutečným vrahem Edem Geinem. Gein žil v 50. letech na opuštěné farmě, kterou zdědil po matce a kde pronajímal pokoje. Ale měl nepříjemný zvyk stahovat své návštěvníky z kůže a čalounit si s ní vlastní nábytek. V následujících letech se stal předobrazem hned několika fiktivních vrahů, včetně Normana Batese z Psycho nebo Bloody Face z American Horror Story: Asylum (o tomto seriálu si řekneme zase příště).


Hooper odvádí dobrou práci v tom, že The Texas Chainsaw Massacre působí reálně, téměř dokumentárně. Na rozdíl od Michaela a Freddyho, Leatherface neměl žádné nadpřirozené schopnosti. Největší hrůzu tedy vyvolává fakt, že tohle by se mohlo doopravdy stát. Bohužel to platí pouze pro první díl. Následující sequely totálně změnily mytologii a titulní motorovou pilu přímo zneužívaly - víc násilné totiž znamená víc strašidelné, že jo?
Skočíme to roku 1980. Film Friday the 13th se odehrává v kampu Crystal Lake.


Kampy mají tu výhodu, že obyčejně bývají v lese. Vrah se může schovávat za každým stromem a je tu plno kořenů, o které můžete při svém běhu o život zakopávat. Naší final girl je Alice Hardy (Adrienne King), jedna z táborových vedoucí, která se snaží obnovit zašlou slávu kempu. Camp Crystal Lake je totiž tak trochu prokletý. Asi před 20 lety se tu utopil chlapec jménem Jason Voorhees a od té doby to jde s kampem z kopce. Pár mysteriózních smrtí vám pošramotí pověst. První díl má dokonce zajímavý dějový zvrat, který vám samozřejmě neprozradím. A jako obyčejně byl první díl rolí, která odstartovala kariéru dnes známého herce Kevina Bacona. S vytvářejícím se franchise se vyvíjel i vzhled Jasona. Až ve třetím díle série se dočkal onoho ikonického vzhledu s hokejovou maskou a mačetou. Jason má taktéž nadpřirozené schopnosti, jednou se dokonce popral s Freddym ve Freddy vs. Jason (2003).


Víte, kdo je Sam Raimi? To je režisér Spider-man trilogie. Stejně jako Peter Jackson i Raimi začínal v hororovém žánru. Mezi lety 1981 a 1992 vytvořil trilogii Evil Dead, skládající se z filmů The Evil Dead (1981), Evil Dead II (1987) a Army of Darkness (1992).


Tady nejde masové vrahy, ale o knihu. Necronomicon, grimoár psaný krví a vázaný v lidské kůži. Původně pochází z literární tvorby H. P. Lovecrafta. Pokud knihu přečtete, vypustíte do světa čisté zlo. Jedna z věcí, které se mi líbily na Evil Dead, je právě fakt, že hlavní hrdinové knihu nepřečtou. Který idiot by četl nahlas z knihy, která je psaná krví a vázaná v kůži? Třeba hrdinové letošního remaku… Každopádně, série krásně ilustruje Raimiho ranou tvorbu. Je tu mnoho skvělých kamerových záběrů, používá masky a závěrečná scéna z jedničky je udělám s pomocí stop-motion animace. Další díly jsou na hranici komedie. Pořád ale udržují všechny prvky vyvážené. Nevzpomínám si, že bych viděla film, který by tak dobře vybalancoval prvky hororu a bláznivé černé komedie, jako Evil Dead II. Army of Darkness je spíš fantasy akční komedie, ale i tak je to skvělý film. Dokonce existuje i muzikál na motivy filmu. A to jsem ještě nezmínila to nejlepší. Není tu žádná final girl, je tu final boy! Dámy a pánové, představuju vám Ashe Williamse hraného Brucem Campbellem.


V prvním díle plní roli nice guye, moc nepředpokládáte, že to bude právě on, kdo přežije. Během tří dílu se z něj stane badass hrdina s brokovnicí v jedné a s motorovou pilou místo druhé ruky, cedící přes zuby hlášky. Tohle je chlap, kterého chcete mít po svém boku, když zlo udeří. Empire Magazine ho dokonce zvolil Nejlepší postavou hororových filmů - to už něco znamená. Groovy...
Pokud byste hledali nějaký dobrý chatový horor z poslední doby, mám pro vás jen 5 slov - The Cabin in the Woods. To je celé, protože cokoliv dalšího by byl spoiler. Stačí vám vědět, že je to z roku 2012 (film se dostal dokonce do mého top ten listu filmů roku 2012), scénář napsal Joss Whedon (Dr. Horrible's Sing-Along Blog, The Avengers) a je to boží. Běžte se na to podívat.


Doporučené filmy: The Texas Chainsaw Massacre (1974), Friday the 13th (1980), trilogie Evil Dead (1981-1992), The Cabin in the Woods (2012)

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama