(O_O): Zombie (aneb apokalypsy a survive horory)

21. října 2013 v 18:20 | Turmë |  Recenze - filmy
Zdá se, že zombíci jsou poslední dobou všude. Ve filmech (World War Z), v televizi (Walking Dead) ve videohrách (The Last of Us, série Resident Evil)… Zombie jsou ta monstra, která vytlačila "upíry" (úvozky mají důvod) z vrcholu. Čím to je? Chci říct, zombíci jsou pomalý, bez mozku, chybí jim končetiny a ve srovnání s jinými monstry se dají poměrně snadno zabít. Když se to vezme kolem a kolem - zombie nejsou zas tak strašidelní. Přesto jsou nyní populární jako nikdy. Důvod možná najdeme, pokud se podíváme na historii žánru zombie flick, zom-com a survive.Slovo "zombie" patrně pochází z voodoo žargonu. První zmínky o nemrtvých v literatuře najdeme už v té (úplně) nejstarší - Eposu o Gilgamešovi. Jedna z prvních knih, která představila klasický koncept zombie, je The Magic Island (1929) od W. B. Seabrooka. Další prvky se objevují i v tvorbě H. P. Lovecrafta. První kontakt s filmem proběhl v roce 1932 prostřednictvím filmu White Zombie. V hlavní roli se objevil slavný Béla Lugosi, ale jelikož se jednalo o film nezávislý, byl zastíněn všemi těmi Draculi a Frankensteiny (i když jeho monstrum je v podstatě taky zombie…) od studia Universal.
Avšak protože svět filmového hororu je místo se smyslem pro ironii… Je 1. října roku 1968 a v kinech má právě premiéru nezávislý film režiséra George A. Romera - Night of the Living Dead (Noc oživlých mrtvol). Snímek je nekonvenční v mnoha ohledech. Je černo-bílý, přesto, že barevné filmy již nějaký pátek existují. Byl natočen za pouhých 114 000 dolarů. A co je nejdůležitější - hlavní roli si zahrál Duane Jones, herec černé pleti. No věřili byste tomu?! Černoch je většinou ten, kdo v hororu umře jako první. Není divu, že díky všemu tomu porušování "tradic" se film stal mezníkem a kultem žánru. Romero poté o deset let později navázal pokračováním Dawn of the Dead, později také Day of the Dead a Land of the Dead. Kromě toho, že tyto filmy daly vzniknout klišé názvu, které končí na …of the Dead, ukázaly také, v čem spočívá síla zombie a survive filmů. Tady nejde o monstrum, jak tomu bylo u upírů a vlkodlaků nebo později u sériových vrahů. Zombie horda je tu spíš zástupným symbolem pro jakoukoliv hrozbu. To, co nás jako diváka zajímá, je jak budou lidské postavy jednat, pokud se ocitnou v takové situaci. Je postava hrdina? Zbabělec? Zloduch? Pod tlakem okolností se charakterové vlastnosti projeví mnohem rychleji.
Samozřejmě můžeme i "nastavovat zrcadlo společnosti", jako když Romero přirovnává zombie v Dawn of the Dead k zákazníkům obchoďáku. Horda zastupuje konzumní společnost, která lační po materiálním majetku (nebo mozcích).
Co se stane, když takové společnosti odepřeme privilegia prvního světa? Co byste dělali vy, kdybyste museli vyměnit dotykový mobil za basebalovou pálku, nebo kdybyste museli opustit rodinný dům na předměstí a žít na opuštěném ostrově? Myslím, že pro zodpovězení takových otázek je ideální seriálové médium. Všimněte si, že například ve zmiňovaném Walking Dead se čas od času objeví scéna, kdy si postavy například povídají na silnici vedle auta. Z pozadí za nimi se pajdá páreček zombíků a hrdinům je to jedno, prostě je tam nechají, ani se jim nezrychlí tep a pak prostě v klidu nastoupí do vozidla a vesele jedou dál. Řekla bych, že to je ono - musíte se přizpůsobit tomu, že tahle apokalypsa se pro vás dřív nebo později stane každodenní realitou. Když jste ve stavu konstantní paniky, všechny ostatní strachy tak nějak ustoupí do pozadí.
Pohled na zombie je spíš nepříjemný než strašidelný. Tady se dá uplatnit pojem "uncanny valley", což je spád křivky závislosti toho, jak moc máme něco rádi, na tom, objekt připomíná člověka.Uncanny valley je ten moment, kdy je objekt skoro téměř lidské, ale ne úplně. Je na něm prostě něco divného, nepřirozeného. A to nám připadá znepokojivé (v angličtině výstižněji "creepy").
Někdo zase může zastávat temnou teorii o tom, že zombie jsou bez rozumu a lidskosti, a proto se nemusíme cítit špatně, když je zabíjíme. Dokonce si tím můžeme ukájet sadistické choutky a představovat si při tom otravného spolužáka nebo nenáviděného šéfa… Bude mít pravdu v tom, že zombie nejsou většinou moc charismatická monstra. Ovšem existují výjimky potvrzující pravidlo. Výjimka, o které chci mluvit, se jmenuje Warm Bodies. Warm Bodies je knížka od Isaaca Mariona, která byla nedávno zfilmována pod stejným názvem (premiéra v únoru 2013). První jsem se dozvěděla o adaptaci a musím přiznat, že jsem tehdy byla hodně skeptická. Celý marketing totiž nepříjemně připomínal (no hádejte…) Twilight. "Twilight se zombie? Fuj, to je nechutné! Ne. Ne. Proč?" problesklo mi tehdy hlavou. Pak jsem si z čisté zvědavosti našla knižní předlohu. A zamilovala se. Jedná se o hodně originální pohled na zombie apokalypsu. Z pohledu zombie. Hlavním hrdinou je mladý (teda, zesnulý v mladém věku) zombík R (první písmeno jména, které už zapomněl), který je bystrý, sympatický, sarkastický a rád poslouchá Sinatru z vinylu. Jednou sežere mozek přeživšího mladíka a díky tomu se zamiluje to mladíkovi přítelkyně Julie (čichám Shakespeara). Knížka odpovídá na spoustu otázek, které mě vždy zajímali; proč musí zombie jíst mozky nebo jak je to ze zombie dětmi. Někdy se pouští i do filozofických výšin, například když R propašuje Julie na letiště plné zombie, kde žije:

Julie: "You've never done this before, have you? Taken a human home alive?"
I shake my head apologetically, but I wince at her use of the word "human". I've never liked that differentiation. She is Living and I'm Dead, but I'd like to believe we're both human. Call me an idealist.

Takže hlavní myšlenka je jasná: Zombie jsou (byli) taky lidé. Plus je tam popis zombie sexu, to těžko něčím přebijete.


Jak vidíte, se zombie může být zábava. Proto vznikl subžánr zombie comedy, někdy taky zom com nebo zomedy, který v sobě míchá horor, černou komedii a grotesku. Už Dawn of the Dead má v sobě jisté elementy (odehrává se v obchoďáku - domyslete si ty možnosti), stejně jako série Evil Dead a film Braindead. O těch si ale řekneme něco v budoucnu. Teď bych ráda upozornila na dva jiné snímky - Shaun of the Dead z roku 2004 a Zombieland z roku 2009.
Shaun of the Dead má atmosféru, jakou čekáte od britské komedie. Natočil a napsal ji Edgar Wright, v hlavních rolích uvidíte duo Simon Pegg a Nick Frost. Easter Egg - Všimněte si, že když Ed plánuje Shaunovi večer nad chlastem, předpovídá tak budoucí děj filmu (Bloody Mary atd.).


Zombieland je na druhou stranu mnohem víc akční a americký, ale i tak je to skvělá komedie. Máme tu různorodou čtveřici hrdinů: nesmělého mladíka Columbuse (Jesse Eisenberg), krásku Wichitu (Emma Stone) a její mladší sestru Little Rock (Abigail Breslin) a v neposlední řadě Woody Harrelson coby drsňáka Tallahassee s brokovnicí v jedné a s balíčkem Twinkie v druhé ruce.


Kromě toho se zde odehraje jedno skvělé cameo, vlastně jedno z nejlepších ve filmu obecně. Pokud jste film neviděli, neprozradím, o koho jde. Běžte se podívat.

Doporučené filmy: Night of the Living Dead (1968), Dawn of the Dead (1978), Shaun of the Dead (2004), Zombieland (2009), Walking Dead (seriál; 2010 -), Warm Bodies (kniha)


Zanechám vás s nějakými tipy pro zombie apokalypsu:...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 21. října 2013 v 23:05 | Reagovat

Další čtivý a informacemi nabitý článek :-) Jak tak nad tím přemýšlím, zombie filmů a seriálů jsem zase tolik neviděla... možná je to tím, že pohled na zombíky požírající mozky nikdy nedělal mému žaludku příliš dobře :D Proto když už sleduji filmy se zombie, tak raději právě komedie. Chtěla bych se mrknout na Warm Bodies, ale zatím jsem se k tomu nedostala. Úplně nejlepší je ale stejně ten návod, jak zneškodnit zombii - i když, myslím z pochopitelných důvodů, doufám, že ho nebudu muset nikdy vyzkoušet :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama