(O_O): Vlkodlaci (a něco málo o počátcích hororového filmu)

15. října 2013 v 19:55 | Turmë |  Recenze - filmy
Upíři samo sebou nebyli jediní tvorové, o kterých se točily rané horory. Studio Universal rozjelo v roce 1931 hned několik franchisů a vytvořilo tak ikonické podoby v podstatě všech představitelných monster. Po Drákulovi přišel Frankenstein, Mumie, Neviditelný muž a v roce 1941 i první vlkodlak ve filmu Wolf Man. Všechny tyto snímky byly záhy obdarovány nespočtem sequelů a dokonce několika cross-overy. Hrabě Drákula, Frankensteinovo monstrum a Wolf Man se objevili společně hned ve 3 filmech. Ale pojďme pěkně popořádku.Frankenstein se poprvé objevil na pláně už roku 1910 v krátkém filmu z produkce samotného Thomase Edisona. Slavnější celovečerní verze se svým literárním základem od Mary Shelly inspiroval poskromnu. V románu je doktor Victor Frankenstein zděšen tím, co vytvořil. Zde se jmenuje Henry Frankenstein a je hercem Colinem Clivem vylíčen jako šílený vědec, který po podařeném pokusu nadšeně volá "It's alive! It's alive!"


Tato scéna se stala legendární a nezůstalo jen u ní. Prakticky každá scéna filmu, každá jeho složka - Frankensteinova laboratoř, shrbený poskok, rozlícený dav vyzbrojený pochodněmi - se vryla do naší podkultury. Nejhlubším zářezem je pak vzhled samotného monstra. O ten se zasloužil slavný filmový maskér Jack Pierce a jím vytvořený make-up si nechalo studio dokonce patentovat. Žádný malíř by však nebyl umělcem bez plátna. A Boris Karloff byl sakra dobré plátno.


A jak vypadá Frankensteinovo monstrum v současnosti?:


Ehm… Jak jsem psala u upírů - Romantické idealizování se poslední dobou vymklo z rukou.
U Karloffa ještě chvíli zůstaneme. Kromě monstra si totiž také zahrál hlavní roli ve filmu The Mummy (1932). Paradoxně zde vidíme mnohem víc z Karloffových skutečných rysů; tahle mumie není celou dobu skryta pod obvazy, naopak většinu filmu se snaží v přestrojení splynout s davem.Na rozdíl od němé role ve Frankensteinovi, tady mohl Karloff také předvést svůj hlas. Imhotep, který byl ve starověkém Egyptě pohřben zaživa, je v současnosti (30. léta) znovu probuzen a hledá reinkarnaci své milované princezny. Ach, takže dokonce i tohle je romantika.


Je zajímavostí, že The Mummy nemá žádný sequel. Pokud nepočítáte další 4 filmy, co mají "mummy" v názvu a vznikly ve 40. létech; ty ale sledují jinou mumii (němou, stále v obvazech, krvelačnou…) a i celá premisa se liší.
Originální film se dočkal v roce 1999 známého remaku, ale v tom případě se jedná spíš o akční dobrodružný film než horor.
A maskér Jack Pierce do třetice. Tentokrát u zmiňovaného filmu Wolf Man. I tentokrát to byl Pierce, kdo navrhl vizáž filmového vlkodlaka. Hlavní roli se zde střihl Lon Chaney mladší - syn neméně slavného herce z němé éry filmu, kterému se přezdívalo "muž tisíce tváří" a proslul svými rolemi deformovaných antihrdinů (Fantom v The Phantom of the Opera, Quasimodo v The Hunchback of Notre Dame). Jablko nepadlo daleko od stromu.
Co čekáte od filmu s vlkodlakem? Transformaci ve vlka a mnoho záběrů na měsíc v úplňku? Tady nedostanete ani jedno, pokud za transformaci nepočítáte toto:


- což já nepočítám. Na plnohodnotnou přeměnu si musíte počkat ještě 2 roky, kdy kina zasáhne cross-over Frankenstein Meets the Wolf Man. Scéna se točila tak, že Lon Chaney, Jr. musel hodiny vydržet v jedné poloze a make-up mu byl postupně nanášen na obličej.


Když už mluvíme o legendárních transformacích ve vlka, musím rozhodně zmínit film An American Werewolf in London (1981), který je mnohými považován za nejlepší film o vlkodlacích vůbec. Tahle scéna hovoří silně pro:


Ach, praktické triky... Film právě díky tomuto vyhrál Oscara za nejlepší make-up - Oscar pro hororový film, to se jen tak nevidí. Další zajímavostí o filmu je, že každá skladba na soundtracku obsahuje variaci slova "moon".
A pokud toužíte po dalším vlkodlakovi z 80. let, pak je tady Teen Wolf. Ovšem zde se jedná jen o lacinou retro komedii. V podstatě jediný klad filmu se dá shrnout třemi slovy - Michael J. Fox!


Je s podivem, že kromě remaku originálního Wolfmana (2010) a nevydařeného sequelu An American Werewolf in Paris (1997) se volného pokračování dočkal i Teen Wolf a to dokonce v seriálové podobě. Seriál vzniká v produkci MTV od roku 2011 a byla mu aktuálně potvrzena 4. série. Musím přiznat, že tento seriál je jedno z mých guilty pleasure. Oceňuju, že MTV zvládla uchopit show jako odlehčenou teenagerovskou zábavu, ale přitom se nebojí trochu umazat od krve (nebo vnitřností…). Plus dali větší prostor nejlepšímu kamarádovi Stilesovi (Dylan O'Brien) - a tahle postava je jedna z nejvtipněji napsaných postav současné televize. Jako vážně, on je jako mužská verze Jennifer Lawrence.
Plus je tady skvělá bromance mezi Scottem (Tyler Posey) a Stilesem - a vy víte, že neodolám dobré bromanci.

Příště se podíváme na zoubek větším potvorám, než byli upíři a vlkodlaci.

Doporučené filmy: Frankenstein Meets the Wolf Man (1943), An American Werewolf in London (1981), Teen Wolf (TV seriál; 2011)

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 15. října 2013 v 22:32 | Reagovat

Je docela ironické, že tento článek se věnuje především vlkodlakům a mě stejnak z tvého popisu nejvíce zaujal film Mumie (verze z 30. let) :D Možná je to ale tím, že jsem vlkodlakům na rozdíl od upírů nikdy příliš nepřišla na chuť. Těžko říct, co za tím vězí (že by byli příliš chlupatí? :D). Každopádně jsem moc ráda, že si s tímto projektem dáváš takovou práci a budu se těšit na další díly. Btw., znáš seriál Being Human (původně britský, existuje i americký remake), kde spolu bydlí v jednom bytě vlkodlak, upír a duch? Pokud ne, třeba by se ti mohl líbit ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama