(O_O): Sci-fi horory (aneb mimozemšťané útočí + Kdo je Ed Wood?)

27. října 2013 v 13:50 | Turmë |  Recenze - filmy
Pro horor je vesmír dokonalou lokací. Je izolovaný, chladný a strašidelný i bez mimozemských útočníků. Když už ale přidáte jinou životní formu, svádí spíš k akčnímu žánru. Bude se tedy snažit soustředit výhradně na snímky se silnými prvky hororu.

Roku 1938 v rámci Halloweenského vysílání byla rádiem Columbia Broadcasting System uvedena radiová hra od slavného Orsona Wellese jménem The War of the Worlds. Hra vyvolala paniku u posluchačů, protože působila jako reálné rádiové zprávy. Pojďme se ale soustředit na oblast filmu. Víte, jak vždycky říkám, že filmy odrážejí dobu, ve které vznikly? Tady je další příklad. První filmy s mimozemskou hrozbou začaly vznikat koncem 40. a začátkem 50. let především v USA. Mimozemšťané v těchto filmech byli většinou k nerozeznání od lidí, lišili se pouze v životních filozofiích a v tom, že chtěli invazivně ovládnout svět - skoro jako Rusové, se kterými USA právě začalo studeně válčit. Viz The Day the Earth Stood Still (remake vznikl v roce 2008) a The Thing from Another World, oba z roku 1951. Druhý jmenovaný je jako (velmi) volná adaptace novely Who Goes There? od Johna W. Campbella. Vznikla pod záštitou studia RKO Radio Pictures a producenta Howarda Hawkse (originální Scarface, Gentlemen Prefer Blondes) jehož vliv je tak očividný, že je považován za neoficiálního režiséra. Byl použit revoluční přístup k dialogům, které působí mnohem přirozeněji než do té doby obvyklé skoro divadelní proslovy. Film se dočkal remaku v roce 1982, ten byl pojmenován jednoduše The Thing, režíroval ho John Carpenter a stal se ještě slavnějším než originál. Je také mnohem blíž literární předloze. Odehrává se na vědecké základně na severním pólu, kde parta vědců objeví mimozemšťana schopného měnit svoji formu v cokoliv, čeho se dotkne. Nechci moc prozrazovat, řekněme jen, že se k tomu nachomýtne Kurt Russell (coby pilot MacReady) s úžasnou bradkou a plamenometem. Hlavní složkou hororu je ale paranoia mezi postavami, nikdo neví, kdo je člověk a kdo je "věc".
Na chvíli se ještě vraťme do 50. let. Tehdy totiž začal tvořit režisér Edward Davis Wood, Jr. - zkráceně Ed Wood (1924 - 1978). Pokud se budete zabývat filmovou historií, určitě na toto jméno narazíte. Je totiž titulován jako nejhorší režisér všech dob. Proslul natáčením extrémně levných filmů, hlavně ze žánru sci-fi a hororu a ke konci kariéry porna. Stejně jako Lovecraft byl poznamenán výchovou matky, která si přála holčičku, a tak se Ed v dospělosti rád převlékal za ženu. Dokonce o tom natočil film Glen or Glenda. Pak v roce 1959 přišel Plan 9 from Outer Space, nejhorší film všech dob. Je špatný? Ano. Je zas tak špatný podle dnešních měřítek? Ani bych neřekla. Osobně ho považuju za podivně okouzlující. Rozhodně chápu to "kultovní" označení. Tenhle film je tak hrozný, až je to vlastně dobré. Vlastně úžasné, tento film má všechno - mimozemšťany, zombie, Bélu Lugosiho (který umřel v roce 1956).


Pokud byste se chtěli o této zajímavé osobnosti dozvědět víc, zkuste film Ed Wood, což je podle mě nejlepší film, který kdy Tim Burton režíroval (Ukradené Vánoce nerežíroval). Zaručuju vám, že se do Eda v podání Johnnyho Deppa zamilujete.
Mimozemské formy se během 50. let vyvinuly do kreativnějších forem. Přišla velkorozpočtová Forbidden Planet (1956), kultovní The Fly (1958, neméně kultovní remake byl natočen v roce 1986) a It! The Terror from Beyond Space (1958). Posledním z výčtu se v roce 1979 inspiroval scénárista Dan O'Bannon při tvorbě scénáře k novému filmu Ridleyho Scotta. Pokud byla 30. léta zlatou érou amerického hororu, 70. léta byla renesancí. Do kin přišel nervy drásající The Exorcist, stejně jako Jaw a Halloween, který položil základy slasheru. Ridley Scott se rozhodl natočit slaher ve vesmíru - a vnikl Alien. Alien je v angličtině mnohem neutrálnější slovo než český Vetřelec. Tento snímek měl ale takovou moc, že význam slova poněkud posunul k negativnímu významu. Kouzlo Vetřelce tkví (jako u všech filmů ze 70. a 80. let) v praktických efektech. Všechno působí tak opravdově a design Xenomorfa je jedním z nejkrásnějších (čili nejstrašnějších), které může sci-fi žánr nabídnout. Koukněte na to, druhé vystřelovací čelisti - koho by to napadlo? Designéry H. R. Gigera a později Stanleyho Winstona (který navrhl také Predátora).


Nejlepší na tom všem je, že to nějakou dobu trvá, než Vetřelce poprvé uvidíme. Celou první polovinu film pomalu buduje atmosféru a postavy, včetně té nejdůležitější - Ellen Ripley (brzy nejvíc badass dámou sci-fi) hranou Sigourney Weaver. Prozkoumáváme vraky lodí, vidíme divná vejce, jeden ze členů posádky přitáhne parazita, ale ten stejně za chvíli sám odpadl, všechno v pohodě, ne? A pak se stane tohle…


(mínus to mňoukání, ale lepší video jsem nenašla)

Ten, co je brutálně zabit, je John Hurt mimochodem aka 8,5 Doctor z Doctora Who (už jen necelý měsíc do 50. výročí - třikrát hurá pro něco, co nesouvisí s tématem). To, co se mu narodí, je autenticky vyrobeno ze zvířecích vnitřností. Celá série se skládá z Alien, Aliens (1986; režírované Jamesem Cameronem), Alien 3 (1992), Alien Resurrection (1997) a prequelu (ale ne úplně prequelu) Prometheus (2012). Plus Alien vs. Predator (2004) a Alien vs. Predator: Requiem (2007). Predátor také samozřejmě patří k zabijáckým mimozemšťanům, ale jeho filmy mi přijdou o něco akčnější. Pokud ale chcete vidět Arnolda Schwarzeneggera v souboji s tímhle krasavcem, můžu vám ho jen doporučit.


Takže dnešní poselství je jasné - nezapomeňte sledovat oblohu.


Doporučené filmy: Plan 9 from Outer Space (1959), Alien (1979), The Thing (1982)

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 28. října 2013 v 10:47 | Reagovat

Tolik dobrých filmů a tak málo času! *povzdechne, vytáhne notýsek a jde si zapisovat názvy filmů, které by chtěla zhlédnout*
Zase jednou výborně zpracovaný a informacemi nabitý článek, snad bych jen doporučila film Invasion of the Body Snatchers (1978, jedná se o remake, původní film vznikl v 50. letech, ale ten jsem neviděla). Pokud máš ráda sci-fi horory s takovou tou plíživě děsivou atmosférou a neviděla jsi tento film, třeba by se ti mohl líbit :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama