(O_O): Psychologické horory

30. října 2013 v 20:25 | Turmë |  Recenze - filmy
Dost bylo upírů, monster, gigantů, zombíků a jiných nadpřirozených hrozeb. Dejme pro tentokrát všechno násilí stranou a soustřeďme se na něco internějšího. Co když jsou lidé těmi pravými monstry?
Stupňující se atmosféra a silná charakterní postava - to je to, co potřebujete pro silné psychologické drama. Popud jde o prvek hororu, tady bude asi nejviditelnější potřeba prolínat žánry. Horor, drama, thriller a občas i nějaká ta duchařina. Nejdůležitější složkou je ale neustále napětí, které udržuje naši pozornost.

Podobnou dusnou atmosféru můžeme najít už ve filmu Cat People z roku 1942, což je příběh mladé ženy, která věří, že se mění v pantera.
Hned několik režiséru je možno označit za mistry napětí. Jmenujme například legendárního Alfred Hitchcock na jeho Psycho (1960), ve kterém nám odkrývá příběh Normana Batese. Zajímavostí je, že právě v tomto filmu se objeví první scéna ve filmové historii zobrazující spláchnutí záchodu. Je bohužel těsně před slavnou sprchovací scénou, a tak byla po právu zastíněna.


Pokud vás tento dnes už klasický film zaujal, mohl by vás zajímat letos vzniklý seriálový prequel Bates Motel, který byl prodloužen pro příští sezónu. Norman Bates je zde ztvárněn Freddiem Highmorem (Karlík z Karlík a továrna na čokoládu).


Neméně legendárním je pak Stanley Kubrick a jeho filmy jako A Clockwork Orange (1971) a The Shining (1980), kde exceluje Jack Nicholson jako spisovatel Jack Torrance, jehož zdraví rozum se pomalu vytrácí díky tajemnému hotelu Overlook.


A když jsem u těch nadpřirozených prvků, musím zmínit Rosemary's Baby (1968) od Romana Polanskiho, nebo The Sixth Sense z roku 1999, když M. Night Shyamalan ještě dělal dobré filmy. Pokud přidáme ještě trochu sci-fi a kapku teenagerské podívané dostaneme mrazivý snímek Donnie Darko (2001), kde si odbyl jednu z prvních rolí mladičký Jake Gyllenhaal.
Dnešní velikány tohoto žánru tvoří jména jako David Lynch a jeho detektivní seriál Twin Peaks (1990-1991), David Fincher a jeho mysteriózní Zodiac (2007), nebo Darren Aronofsky, jehož posledním filmem byla do baletního prostředí zasazená Black Swan (2010) s Natalií Portman, která za tuto roli získala Oscara.
Doporučené filmy: Psycho (1960), The Shining (1980), Donnie Darko (2001), Black Swan (2010)

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 31. října 2013 v 10:46 | Reagovat

Psychologické horory jsou můj šálek čaje, protože se hrozně ráda vrtám v psychice trochu zvrácených, zvláštních či vyšinutých postav a ve filmech tohoto žánru je jich vždycky dostatek. Black Swan se mi velice líbila a nejspíš se na ni někdy podívám znovu, i když se mi nesledovala úplně lehce. Donnieho Darka jsem neviděla, ale v budoucnu to nejspíš napravím :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama