(O_O): Monstra (aneb velké potvory, co ničí města + Kdo je Lovecraft?)

18. října 2013 v 17:50 | Turmë |  Recenze - filmy
Pomalu opouštíme éru hororů od amerického studia Universal. Všechna jejich klasická monstra, jako byli upíři, mumie a vlkodlaci, čeká remake od studia Hammer v 60. letech, který je opět dostane do zorného pole pro příští generace. A taky tenhle klip od Backstreet Boys v roce 1997:


Ach, ty sladké vzpomínky na dětství strávené u kazeťáku… Každopádně Universal nebylo jediné filmové studio produkující horory. Jejich největším rivalem bylo studio RKO Radio Pictures, které tvořilo levnější a béčkovější filmy. A King Konga v roce 1933.
Nyní se nacházíme v letech 50. To, co si hodně lidí neuvědomuje, je fakt, že filmový průmysl je byznys jako každý jiný. Filmy točené v určité časové periodě, odrážení společenské dění doby, protože jsou čistou esencí toho, co chtěl tehdejší divák vidět a (což je důležitější) za co byl ochoten zaplatit. Horory nebyly zrovna módní ve 40. letech kvůli druhé světové válce - lidé zažívali dost strašné věci v opravdovém životě. Zájem upadal, "klasická" monstra byla úplně vytlačena, celý průmysl chřadl. Na pomoc ale přispěchala Asie!


Přesněji Japonsko a studio Toho, důvodem jsou 2 jména - Hirošima a Nagasaki. Necelou dekádu po těchto katastrofách se Japonci rozhodli natočit drama, které by zobrazovala skutečnou hrůzu situace a zároveň byla zábavně přehnaným upozornění na nukleární hrozbu. Takhle vznikl film Godzilla (1954).
Slovo "godzilla" vychází ze dvou japonských slov, která znamenají "gorila" a "velryba". To není příliš přesné, když zvážíme, že Godzilla se podobá spíš napůl tyranosaurovi, napůl stegosaurovi, který zmutoval v důsledku radiace, chrlí oheň a je v podstatě nezastavitelný. V naprosté většině případů je v celé sérii (včetně současných adaptací) hrán živým hercem v gumovém kostýmu a filmaři využívali triku s rozdílnou perspektivou a miniaturními kulisami. Herec měl ovšem hlavu v krku nestvůry, což prakticky znamená, že vidí úplné nic a to vysvětluje Godzillův často velmi nekoordinovaný pohyb. Pokud jste někdy uvažovali, co je oním ikonickým řevem Godzilly:


Je to kožená rukavice jezdící po strunách basy. Godzilla nese podtitul King of the Monsters, který je velice trefný. Japonskou totiž Godzillou vytvořilo monopol pro nový hororový žánr kaiju. Aneb obří monstra, co ničí města.
Během padesátých let Toho vytvořilo hned několik takových. Mezi nejznámější patří Anguirus (obří napůl dinosaurus, napůl ježek… hádám), Rodan (obří pterodaktyl), Mothra (obří můra), Gamera (obří trysková želva, jejíž hlavní životním účel je chránit děti…), Godzillův syn (ne tak obří Godzilla), Mechagodzilla (obří plechový Godzilla) nebo King Ghidorah (obří tříhlavý drak). Všichni z nich byli samostatně velmi výdělečně činní.


Roku 1962 se však stalo něco zásadního. V japonsko-americké koprodukci vznikl film King Kong vs. Godzilla. Jinými slovy - dvě obří monstra si dávala po tlamě a ničila přitom pagody. Takhle ve zkratce vypadaly všechny následující filmy, jelikož Gozilla "musel" bojovat s každým z výše uvedených monster alespoň jednou. Obvykle je přepral a stali se z nich kámoši. Mechagodzilla a King Ghidorah se naopak stali nejznámějšími nepřáteli. Tato vlna vyvrcholila roku 1968, kdy byl uveden film Destroy All Monsters. Odehrával se ve vzdálené budoucnosti (roku 1999), kdy byla všechna monstra separována na jednom ostrově. A pak přiletí mimozemšťané a osvobodí je. Zbytek už si domyslíte.
Nové kaiju filmy vznikaly (a pořád vznikají) poměrně průběžně. Jsou však známé jen Japoncům a fajnšmekrům. Ameriku mezitím okouzlili dinosauři ve Spielbergově Jurském parku. Tak si řekli, že udělají vlastní verzi Godzilly. Tenhle byl (vlastně spíš byla) ale mnohem menší, nechrlila oheň, dala se sejmout pár raketami a fanoušky originálu spíš pobouřila. Toho zareagovalo téměř okamžitě, rok na to vypustilo film Godzilla 2000: Millennium. Největší událostí byl pak film z roku 2004 - Godzilla: Final Wars. Jsou tam úúúplně všichni! Dokonce se objeví i americká verze příšery, kterou Toho nazvalo "Zilla" a začlenilo ji do vesmíru jako úplně jinou příšeru (kterou si blbí Amíci jen spletli s pravou). Tohle je hora Fuji kaiju žánru. Poctu tomuto žánru nedávno složil Guillermo del Toro svým filmem Pacific Rim (2013), kde zakomponoval prvky dalšího oblíbeného asijského žánru "mecha" (aneb obří roboti, co ničí města). A nová americká Godzilla se chystá na příští rok…

Co když ale Asie a její specifická kultura není váš šálek čaje a chcete nějakou klasičtější příšeru? Dámy a pánové, představuji vám Cthulhu!


Cthulhu je prastarý bůh (přesněji jeden z prastarých bohů), který tiše dřímá ve svém paláci na dně Tichého oceánu a čeká… Poprvé se objevil roku 1928 v časopise "Weird Tales" v povídce "The Call of Cthulhu". Jeho duchovním otcem je americký spisovatel Howard Phillips Lovecraft. Pokud se budete zajímat o hororovou literaturu (nebo literaturu obecně) dříve nebo později na toto jméno určitě narazíte. Obdivoval E. A. Poea, ale jeho tvorba se vydala naprosto jiným směrem než goticko-romantickým. Dá se říct, že právě Lovecraft odsunul hlavní proud hororu od gotického románu a vytvořil něco, na čem tvůrci staví dodnes.
Lovecraft měl, řekněme… problémy (komplikovaný vztah s matkou, byl asociál a tak trochu labilní). Jedním z jeho nejznámějších citátů je:

"The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown."

Myslel si to, protože byl obrovský xenofob, ale pořád to zní dobře. Co tím chtěl říct, je to, že universum je naprosto mimo lidské chápání a co je mimo naše chápání, to nás děsí. Je to poměrně jednoduchá, zato účinná mechanika, kterou používá ve svých mnoha, mnoha, mnoha příbězích.
Vymyslel mimo jiné Necronomicon, grimoár (= knihu kouzel) psanou krví a vázanou v lidské kůži. Jistě vás potěším sdělením, že o té si v budoucnu ještě povíme.
H. P. Lovecraft svou tvorbou ovlivnil tvůrce jako je Stephen King, Neil Gaiman nebo výše zmíněný Guillermo del Toro a je dodnes jedním z nejoblíbenějších autorů. Rozhodně doporučuju si od něj něco přečíst.

Nakonec bych ještě ráda upozornila na projekt 50 Shades of Green, který vytvořila Lindsay Ellis (aka internetová filmová recenzentka The Nostalgia Chick) a její přátelé na základě jejich frustrace z "paranormálních" romancí (čti Twilight s XY). Během videí diskutovali o klišé žánru a zároveň psali co "nejhorší" paranormální romanci (subtilní plochá hrdinka, tyranský milostný objekt, etnický třetí vrchol milostného trojúhelníku…). Povedlo se! Kniha Awoken od fiktivní autorky Serry Elinsen (zkratka jmen pravých autorů) byla doopravdy vydána na konci tohoto srpna (plánuju si ji objednat na Vánoce). Je to Twilight s Cthulhu.

Doporučené filmy: Godzilla (1954), Destroy All Monsters (1968), Godzilla: Final Wars (2004), The Call of Cthulhu (němý film; 2005)

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama