(O_O): Fantasy horory (a překroucené pohádky na dobrou noc)

28. října 2013 v 19:30 | Turmë |  Recenze - filmy
Asi byste o mně měli vědět, že miluju pohádky a to i z čistě vědeckého a historického hlediska. Pohádky prošly (a stále procházejí) během let rozsáhlou revolucí, dost možná největší ze všech literárních žánrů. Jelikož původní verze pohádek většinou nebyly moc pro děti. Teda - byly určeny pro děti, aby je naučily, co je dobré a co zlé. A během toho jim daly pár bezesných nocí.
Vždyť na to podívejte: Původní verze Červené Karkulky končí tím, že ji vlk sežere. Poučení = nevěřte cizincům. Malá mořská víla se promění v mořskou pěnu. Poučení = nedělejte ukvapená rozhodnutí. Na konci Popelky ptáci vyklovou zlým sestrám oči. Poučení = nebuďte zlé sestry. Mohla bych pokračovat, ale obrázek už asi máte. Strašidelné prvky z tvorby pro děti samozřejmě nevymizely, ale jejich účel a umístění v příběhu je nyní trochu posunuté. Tomu bych se ale ráda věnovala v dalších dílech. Dnes se podíváme na příběhy s prvky pohádek a fantasy, které jsou ale určeny pro odrostlejší publikum.

Zůstaneme ještě chvíli u literatury. Existuje mnoho románů, povídek a komiksů spadající do škatulky "dark fantasy". Za všechny bych uvedla sérii The Dark Tower od Stephen King, která kombinuje mnoho žánru včetně fantasy, sci-fi, westernu a hororu. Potom také komiks The Sandman od Neila Gaimana. A pokud mám být konkrétnější, doporučuju povídku Sníh, zrcadlo, jablka (Snow, glass, apples) ze sbírky Kouř a zrcadla taktéž od Neila Gaimana. Nikdy se už na pohádku o Sněhurce nepodíváte stejně.
Když mluvíme o Sněhurce, v roce 1997 vznikl televizní film Snow White: A Tale of Terror. V roli zlé královny se objevila Sigourney Weaver, která za tuto roli získala i cenu Emmy. Ale upřímně je také asi tím jediným, co stojí za zmínku.
Od nekrofilie se přesuneme k zoofilii (to zní skoro jako shrnutí půlky Twilight ságy…) a tím k jedné z nejvíc zvrácených pohádek všech dob. Řeč je o Červené Karkulce. Roku 1984 byl natočen snímek The Company of Wolves podle sbírky povídek The Bloody Chamber and Other Stories. Sám film je povídkový a je založen především na příbězích s morálním poselstvím, které si vyměňují Karkulka a babička (Angela Lansbury z To je vražda, napsala). Film taky dostal ocenění za speciální efekty.
Pokus zmodernizovat Červenou Karkulku přišel do kin roku 2012 s Amanda Seyfried v titulní roli. Snažil se svést na vlně popularity Twilight ságy (režisérka byla stejná jako u prvního dílu) a pohořel. Stejně jako Snow White and the Huntsman v roce 2012.
Upřímně řečeno, žádný z těchto filmů není nějak oslnivý… Ale znám výjimku! El laberinto del fauno neboli Pan's Labyrinth neboli Faunův Labyrint neboli boží dark fantasy mexicko-španělský film od Guillermo del Toro z roku 2006. Příběh je zasazen do Španělska roku 1944. Desetiletá dívka Ofelia a její těhotná matka cestují za nacistickým kapitánem Vidalem, nevlastním otcem Ofelie a padouchem filmu. Ofelia, která miluje pohádky a má velkou fantazii, objeví v přilehlém lese ruiny "labyrintu". Potká zde Fauna, který jí poví, že je reinkarnací princezny podsvětí a že se může vrátit do svého království, když splní tři úkoly. Načež začne vizuální hostina plná víly, obrovských ropuch a Pale mana.


Brrr… To, že je celý film ve španělštině, mu jen přidává kouzlo. Doug Jones je herec, který proslul svou schopností hrát i přes tuny make-upu a masek. Pro svět filmových maskéru je v postatě stejným bohem jako je Andy Serkis pro svět motion capture animace. Zde exceluje jak v titulní roli Fauna, tak v roli Pale mana. Obzvlášť pokud zvážíte, že neuměl ani slovo španělsky, a tak se musel naučit všechny texty nazpaměť. Ivana Baquero je taktéž skvělá v roli Ofelie. Role byla původně zamýšlena pro ještě mladší dívku, ale byla přepsána Ivaně na tělo. Režisér De Toro předvádí další dech beroucí exhibici své fantazie a zdárně taky odděluje temné fantasy momenty a okamžiky reálného hororu ve válkou zmítané zemi. Film po právu získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film v roce 2007.


Doporučené filmy: Snow, glass, apples (povídka), The Company of Wolves (1984), Snow White: A Tale of Terror (1997), El laberinto del fauno (2006)

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama