Enderova hra (Orson S. Card)

31. října 2013 v 8:15 | Turmë |  Recenze - knihy
Takže, jak jsem slibovala, začínám přepracovávat formát svých knižních recenzí. Books in my thoughts byla skvělá challenge, ale poslední dobou jsem četla tolik dobrý knih, o kterých bych se ráda víc rozpovídala, až mě to donutilo dělat něco navíc (a to se často nestává). Rozhodla jsem se začít knihou Enderova hra, jelikož to byla kniha, kterou jsem si naprosto zamilovala. A taky jdu dnes na film.Název: Enderova hra
Originál: Ender's Game
Autor: Orson S. Card
Žánr: sci-fi

Enderova hra je sci-fi knížka pro děti od amerického spisovatele Orsona Scotta Carda. Nerada bych potkala dítě, které by této knize rozumělo. To by bylo strašidelné…
Hlavním hrdinou je Andrew Wiggin, přezdívaný Ender. Když se s ním v úvodu příběhu setkáme poprvé má sotva šest let a je v dosti nezáviděníhodné pozici. Starší bratr Petr si na něm pravidelně vybíjí vztek a jedinou oporu nachází v sestře Valentine. Díky tomu, že je "Třetí" je také terčem školní šikany. Aby bylo rodině povoleno mít třetí dítě, musí se jedna o zvláštní případ. A Ender zvláštní případ rozhodně je. Stejně jako jeho starší sourozenci vykazuje velmi nadprůměrné IQ. Kromě toho se v něm začnou projevovat i taktické a vůdčí schopnosti. Přesně takové děti hledá Mezinárodní flotila. Země je totiž ve válce s mimozemskou rasou Termiťanů. Proto flotila potřebuje novou generaci vojáků s geniální myslí a špičkovým výcvikem. Proto byla zřízena Bitevní školy, které velí plukovník Graff a do které je Ender záhy odveden. Navzdory nestandardně nízkému věku zvládá náročnou výuku na výbornou a brzy se zařadí mezi nejlepší studenty školy, což ho nutí řešit konflikty se závistivými spolužáky. Také začne odhalovat znepokojivou pravdu o Bitevní škole i celé povaze vedené války. A aby toho nebylo málo, musí se do svých dvanácti let stát nejlepším stratégem v historii, protože na jeho (ne)úspěchu tak trochu závisí osud celého lidstva.


Jedna z věcí, která se mi na Enderově hře líbila nejvíc, je forma, jakou je napsaná. Na začátku každé kapitoly máte krátký oddělený úvod většinou psaný jako dialog, kde většinou nevíte úplně přesně, co se děje. Ale dostáváte vodítka, které použijete později, protože poté následuje klasicky psaná kapitola v er-formě, která se primárně soustředí na Endera v Bitevní škole, sekundárně pak na jeho dva sourozence na Zemi. Po přečtení kapitoly se většinou radostně plácnete do kolen a pomyslíte si: "Jo, aha! Tak o tomhle se v úvodu bavili."
To mě přivádí k dalšímu výraznému aspektu knihy - musíte u toho přemýšlet! Tato kniha je sice zařazována pod dětskou literaturu, ale její čtení je trochu náročnější. Celé dílo je postaveno především na zkoumání psychologie postav a popisu strategie řešení konfliktů, ať už se jedná o roztržky mezi skupinami malých dětí nebo válečnou vřavu rozdílných civilizací. Zabývá se také otázkou, do jaké míry se může jednotlivec obětovat v zájmu "vyššího dobra" a zda může jediný člověk opravdu ovlivnit běh dějin.
To se samozřejmě nejvíc týká postavy Endera, který je po celou dobu systematicky psychologicky ničen. Což je zajímavé i z hlediska faktu, že v knize není žádný padouch (no, možná jeden nebo dva, ale není jim věnována taková pozornost jako by byli nějaký Big Bad). Nejvíc problémů Enderovi způsobují učitelé, ovšem z jejich pohledu oni Endera zatěžují jen proto, aby ho připravili na nejhorší a zjistili jeho limity. Koneckonců má rozhodnout o osudu lidské rasy… Jedenáctileté dítě z toho může být trochu pod tlakem, víte? Po každé kapitole pak máte chuť Endera obejmout a šeptat mu, že to bude dobré (btw, nebude…).


Ano, Ender je woobie (jestli nevíte, vygooglete si to) a to automaticky znamená, že je nám ho líto, že s ním soucítíme. Ovšem Ender je podle mě skrz na skrz sympatická postava. Alespoň většinu času. Zbytek času je učebnicový psychopat a miluju ho ještě víc. Tohle mi došlo hlavně po tom, co jsem přečetla i Enderův stín - spin-off knihu, která vypráví stejný příběh z pohledu Beana (= nejlepší vedlejší postavy z Enderovi hry). K této knize se snad dostanu v budoucnu.


Teď bych se jen rychle vyjádřila k autorovi knih. Orson S. Card je člen Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormoni) zastává některé kontroverzní názory. V poslední době ve svých článcích například přirovnal prezidenta Baracka Obamu k Hitlerovi a o nedávném legalizování homosexuálních manželství se vyjádřil jako o osobní prohře. Je z toho taková nafouknutá bublina kvůli tomu, že do kin přichází filmová adaptace a gayové a lesby ji chtějí bojkotovat. Nemyslím si, že to je nejšťastnější řešení. Koneckonců filmaři s tímhle mají pramálo společného. Samotná kniha se k podobným tématům vůbec nevyjadřuje. A byla by to škoda, protože film má přinejmenším skvělé obsazení: Harrison Ford, Ben Kingsley, Viola Davis, Hailee Steinfeld, Abigail Breslin - všichni alespoň s jednou Oscarovou nominací. Hlavní roli pak hraje můj budoucí celeb crush Asa Butterfield, který je jeden z nejlepších dětských herců současnosti. Takže i když s názory Carda vůbec nesouhlasím, nevidím důvod, proč bych nechtěla vidět film, nebo proč bych si neměla užít knížku. Protože ta knížka je skvělá.

Hodnocení: 90%

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama