RITCH: Gremlins (Gremlins)

8. července 2013 v 13:45 | Turmë |  Recenze - filmy
Jen blíž, děti, shromážděte se kolem. Je čas na vyprávění nostalgického příběhu z dětství. Tenhle příběh moc často nevyprávím. Hlavně proto, že je těžké vysvětlit někomu, kdo neví, o co jde, o co jde. Ale nebudu vás podceňovat a stejně to s vámi zkusím.

Každoročně se ve vesnici, kde žije moje babička, koná jedna církevní událost. Je po v podstatě pouť, jenže v menším provedení. Jak malém provedení? Prakticky jde o to, že místo do kostela jdete do kapličky v lese. Představte si, že je vám 5-6 let a jste v lese. Chtělo by se vám poslouchat mši? Ne, nechtělo, nikomu z nás se nikdy nechtělo. A tak někdo měl geniální nápad. Každý rok jeden manželský pár přivezl auto, jehož kufr byl plný plyšáků. Caparti se měli na co těšit, dostali hračku a hlavně drželi během mše hubu - Všichni byli spokojení. A pak jsem tu já, pětiletý capart jako každý jiný. Těšila jsem se, šla jsem si vybrat plyšáka, pár minut jsem se přehrabovala tou haldou hraček a pak nadšeně řeknu: "Jé, Gizmo! Super, toho si vezmu!"
Co jiní caparti na to: "Ten tvůj medvídek je nějaký divný…"
"To není medvídek, to je Mogwai."
"Mogwai?"
"Jo, Mogwai. Z Gremlins… Vy to neznáte?"
A v tom momentě všichni ostatní pětiletí caparti začali pomalu couvat. Tehdy jsem si poprvé připadala jako film geek, i když jsem nevěděla, jak to nazvat. Tenkrát jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mám cítit zahanbeně, že jsem divná, nebo jestli mi má být líto, že ostatní děti ten film neviděli. Vyhrála lítost. Protože je to boží film.
(Mimochodem, toho plyšáka mám dodnes…)

Takže, o čem je příběh? Hlavní hrdina Billy dostane na Vánoce nového mazlíčka, Mogwaie jménem Gizmo. Dostane k němu také 3 jednoduché instrukce. Zaprvé - Nesmíte ho namočit. Zadruhé - Chraňte ho před přímým světlem. A zatřetí - Nikdy, ale opravdu nikdy, i kdyby plakal sebevíc, i kdyby žadonil, ho nekrmte po půlnoci. Nemusím dodávat, jak rychle jsou tyto zákazy porušeny. And the shits goes down.
Za filmem stojí celá řada zajímavých tvůrců. Režisér Joe Dante mimo Zónu soumraku asi tak známý není, ale Chrise Columbuse, jakožto režiséra prvních dvou filmů ze série Sám doma a prvních dvou filmů z ještě známější série Harry Potter, známe všichni. Tohle byla jeho jediná scénáristická zkušenost. Exkluzivním producentem filmu byl pak samotný Steven Spielberg.
Nejlépe se dají Gremlins popsat slovy "horor pro děti". Jestli to teda vůbec existuje… Vím, že když jsem tento snímek viděla poprvé, bylo to zaručeně v odpoledním programu, takže jsem čekala nějakou family friendly podívanou s roztomilým plyšákem v hlavní roli. A to jsem taky ze začátku dostávala. Pak přišla tahle scéna:


Je to víc jak 14 let, co jsem tu scénu viděla poprvé, a pořád ty nožičky trčící z mixéru vidím, jako by to bylo včera. Tohle je vlastně první filmová scéna, která mi kdy utkvěla v paměti… Divím se, že nejsem víc poznamenaná. Další věc, která z Gremlins přímo čiší je rok výroby (1984). Stará dobrá osmdesátá léta… - Nevím, čím to je, ale na filmu z 80´s vždycky poznáte, že je to film z 80´s. Neříkám, že je to špatně, propůjčuje to filmu jistou atmosféru. Navíc na tu dobu jsou masky a efekty přímo úchvatné. Asi se tím snažím říct, že faktor nostalgie u tohoto filmu má trochu jinou příchuť než třeba u Médi Bédi, o němž jsem psala, že mi nikdy nedošlo, jak starý film to je, a že tím pádem je pro mě nestárnoucí. Podívám se na Gremlins a řeknu si: "Ach, stará dobrá osmdesátá léta…"
Zato nejlepší věc, kterou mohly osmdesátky tomuto filmu dát - praktické efekty; masky, loutky atd. vše opravdové.
Když už mluvíme o atmosféře, další věc, která snímku nahrává do karet je to, že se odehrává o vánočních svátcích. Co může líp kontrastovat s hrůzou a chaosem, které přináší Gremlini do klidného amerického předměstí, než pohádková atmosféra Vánoc. Technicky vzato, tohle je vánoční film převlečený za horor převlečený za rodinou komedii. Nejlepší věc na tomto faktu je, že to funguje. Všechny tyhle žánry se tu míchají, ale ono to funguje. Proč tenhle film nemám ve svém vánočním seznamu? Jako vážně, proč tenhle film nemám ve svém vánočním seznamu? Měla bych ho přidat. A můžu ho přidat, koneckonců je to můj seznam… Tak jo, Gremlins, uvidíme se za 5 měsíců.

Hodnocení: 85%
- pokud hledáte dětský film, nebo vánoční film, nebo horor, který je hodně, hodně jiný, Gremlini jsou to pravé pro vás.


...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 10. července 2013 v 22:55 | Reagovat

Tento film jsem viděla, ale už hodně hodně dávno, takže ho nejspíš budu muset zkouknout znovu, abych si ho v paměti oživila - děkuji za připomenutí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama