X-mas: Vánoční speciály Doctora Who (část 2)

23. prosince 2012 v 21:50 | Turmë |  Recenze - seriály
Je 23. 12. 2012, já žiju, vy žijete, všichni žijí! Worst apocalypse ever… Pověsila jsem vánoční světýlka na hambálky v mém pokoji a plně nasakuju vánoční atmosféru. A tak dnes slavnostně ukončíme můj malý vánoční recenzový speciál. První část najdete zde.

Obsahuje spoilery!


2009: The End of Time
Tohle byl vlastně dvoj-díl. První část byla odvysílána na Vánoce a druhá na Nový rok. Zhodnotím obě části najednou, protože opravdu je o čem mluvit. Námět je v podstatě o velkém návratu Pánů času a Vládce. Příběh mi nějak k srdci nepřirostl. Vím, že tam Timothy Dalton jako padouch (i když on vlastně padouch nebyl, jen chtěl zachránit svou rasu - copak ho zato můžete vinit?). Taky tam bylo dost mezer v logice a... Ehm... řekněme, že tohle nebylo to pravé ořechové. Na druhou stranu mi přišlo "fajn" to, co se stalo s Donnou. Myslím, že se ani ve starých sériích moc často nestávalo, aby společník na Doctora zapomněl.
A když mluvíme o smutných věcech - Tohle je díl, kdy Desátý Doctor zregeneruje do Jedenáctky. A, bože, jak je tahle sekvence slzopudná. Tohle bylo sprostě zacíleno na fanouškovi emoce. Doctor se obětuje, začne se pomalu měnit, ale zbytek času, co má využije k jedinému - nostalgickému ohlédnutí. Teda, on má stroj času, takže je to víc než jen ohlédnutí. Ještě naposled navštíví všechny, co miloval. Je to průhledné a laciné a nejhorší na tom je, že to funguje. Protože pak začnou Oodové zpívat a já brečet a…


…já taky nechci, abys šel! Podle mě je regenerace Desítky, přesně taková, jako byl Desítka. EMO! Nechápejte to špatně, ale tahle reinkarnace Doctora na mě nikdy nepůsobila jako mimozemšťan. Možná jako mimozemšťan, co s pozemšťany strávil už moc času a je stále emotivní a… lidský. A taková je i jeho přeměna. Je emotivní, je lidská a pak - BAM! - objeví se mimozemšťan Matt Smith.

Hodnocení: 65%

2010: A Christmas Carol
Tady je! Epizoda, kvůli které tohle všechno dělám. Vlastně moje první vánoční epizoda, co jsem zvládla sledovat na Vánoce. Začala jsem sledovat Doctora Who nějak těsně před tím, než byl Tennant vystřídán Smithem, ale nějaký čas mi zabralo prokousat se všemi pěti sériemi. Takže je tu i jistý faktor nostalgie.
Ale tenhle speciál ho nepotřebuje, protože tenhle speciál je prostě dobrý. Scénář napsal zatracenej Steven Moffat, který má na svědomí BBC Sherlocka a jedny z nejlepších dílů Doctora (Blink…). Od páté série se stal hlavní scénáristou a je to proklatě znát. Jeho náměty bývají šílené, ale originální. Někdy se to povede dokonale (jako zde), jindy do dost skřípe (počkejte si…).
Příběh vychází z klasické povídky "Vánoční koleda" napsané Charlesem Dickensem. Jen Scrooge se jmenuje Sardick a hraje ho výborný Michael Gambon, místo Londýna tu máme Zemi podobnou planetu, kde ryby létají v mlze. Sardick vlastní stroj, který dokáže ovládat mraky a taky mlhu a ryby v ní. V kumulaci mračen nad planetou uvízla výletní loď, na jejíž palubě jsou i Pondovi. Sardick by mohl problém vyřešit stisknutím tlačítka, ale protože je to idiot (a protože jinak bychom neměli děj…) odmítne to udělat. A tak je na Doctorovi, aby si zahrál na Ducha Vánoc a udělal ze Sardicka lepšího člověka. Zní to šíleně? Jo…
Musím říct, že způsob, jakým pojali tyhle Duchy Vánoc, je v kombinaci s cestováním v čase brilantní. Obzvlášť to, co udělali s Duchem Vánoc budoucích… tohle opravdu nečekala. A i přesto, že tenhle díl není bez chyby, má kouzlo, má skvělý příběh, má sympatické postavy, má Matta Smithe, který bere tuhle epizodu útokem.

Doctor: Sorry, Christmas Eve on a rooftop, saw a chimney...Hodnocení: 95%

2011: The Doctor, the Widow and the Wardrobe
Ehm… No… Tenhle díl je… fajn, asi? Nemějte mi to za zlé, tahle epizoda má zajímavý zámět vycházející z knížek o Narnii. Scénář je od Moffata, to je záruka kvality. Ani speciálový společníci mi nepřišli nějak zvlášť otravní. Možná má problém s tím, že tahle epizoda přišla po "A Christmas Carol", možná jsem se přetěšila, očekávala jsem víc. Anebo spíš… - Budu sice znít jako cynická mrcha, což se opravdu nenosí (obzvlášť během Vánoc), ale já mám stejně jako u "The Next Doctor" problém s poselstvím. S poselstvím, co křičí: "Jsou Vánoce! To znamená, že se máme semknout jako rodina a všechno pak dobře dopadne!". Fuj - jako by toho během svátku nebylo i tak dost.

Hodnocení: 70%

2012: The Snowman
A tady je malá ukázka toho, na co nemůžeme těšit v úterý večer:


Děkuji vám za pozornost a doufám, že jsem vás alespoň trochu vánočně naladila (pokud jste před tím byli rozladění…).

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 24. prosince 2012 v 15:26 | Reagovat

ah, A Christmas Carol je prostě moje srdcovka :D ostatní se dneska budou koukat na Lásku Nebeskou a podobné vánoční filmy, které mi tak už neskutečně lezou krkem, a já si místo toho radši pustím tuhle epizodu :D Minulý vánoční speciál byl jedno velké zklamání! :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama