Vánoce na BBC

27. prosince 2012 v 18:00 | Turmë |  Recenze - seriály
…aneb něco o tom, jak jsem strávila letošní vánoční svátky přilepená k televizi. Teda k monitoru a streamované BBC One… Každopádně tyto Vánoce nám, seriálovým nadšencům, nadělila britská televize dva zajímavé dárečky. Zakončení pětileté cesty seriálu "Merlin" a klasický každoroční speciál "Doctora Who" (více o předešlých "ročnících" najdete zde a zde). Tak tede pojďme zjistit, co se skrývalo pod balicím papírem?

Obsahuje spoilery!


Merlin - The Diamond of the Day
Předně bych upozornila, jako už tolikrát v souvislosti s tímto seriálem, že tohle není žádné veledílo. Ne, je to oddechovka, nenáročné fantasy s předvídatelným dějem, laciným scénářem, se CGI, které je… rozkošné a lokacemi, které se všechny nachází v jednom jediném waleském lese. Myslím, že trochu doplácí na… - říkejme tomu "vývoj ve stylu Harryho Pottera". Jednoduše jde o módní trend, který velí, že každá nová řada musí být "temnější a temnější". Nevím, co na tom lidi vidí. Já osobně má raději díly z 1. - 3. série, i přesto, že jsem ještě průhlednější a naivnější než ty následující. Ale jsou vtipné a nenáročné na sledování a oddechové.
Ale fajn, smiřme se s tím, že si tvůrci neoprávněně hrají na vysokou fantasy. To, co totiž celou dobu drželo sérii nad hladinou průměru, bylo herecké obsazení a sympatické postavy. Jistě chcete vědět, jak to s našimi hrdiny, které jsme měli rádi a kterým jsme 5 let fandili, dopadlo… Všichni umřou! No dobrá, ne všichni, ale i tak jich to dost nepřežije. Předposlední epizoda je docela o ničem, jen taková úvodní. Ale ta poslední… zatraceně, ta se s tím nemaže. Do pěti minut máte mrtvého Mordreda, zraněného Artuše i odhalení magie. V tom je další problém - tvůrci si všechno nechali na poslední chvíli a musejí všechny dějové linie (včetně té nejdůležitější) zabalit během 45 minut. To si na sebe ušili sakra bič a nezvládají to nejlíp. Morgana je vyřešena neomluvitelně rychle na to, že byla hlavním padouchem skoro 4 série. Její smrt mě "pobavila", ale kvůli tomu, že jsem si říkala:


A myslím, že jsem nedávno popisovala, jak si představuju odhalení Merlinova tajemství. No, představte si něco podobného, ale natěsnaného do půl hodiny místo do poloviny řady. Ale na tohle si nechci stěžovat, protože každá scéna Merlina a Artuše v posledním díle… Řekněme jen, že po pěti letech čekání a doufání se Merthur konečně stal realitou! Mu-Ha-Ha-Ha! Nikdo mi po tomhle nevymluví, že scénáristé nečtou fan-fiction. Ale mě osobně se nejvíc líbila scéna, kdy si povídají o svém prvním setkání, které vypadalo asi takhle:


A Merlin pak říká: "Jo, tehdy jsem taky používal magii přímo před tebou. A ty sis ničeho nevšimnul!". Artuš reaguje: "Ty jsi podváděl!" a Merlin: "No jasně, vždyť bys mě zabil!" - a já si jen říkám, to je přesně, proč mám ty postavy ráda. A jsem nadšena, že se nezměnili do poslední chvíle.
Co si myslím o konci? No… Jsem zklamaná, že to ukončili zrovna v téhle fázi. Chci říct, neviděli jsme, jestli na Kamelotu zase povolí magii. Neviděli jsme nic z Albionu, Arthur umřel dřív, než začal pořádně vládnout. Nebylo to ale TAK špatné. Obzvlášť jsem ocenila tu poslední krátkou scénu odehrávající se v současnosti. První reakce sice byla "WTF?!", ale připomnělo mi to blanické rytíře. Asi to mělo být něco ve smyslu, že Arthur sice umřel, ale v podstatě jen čeká, až bude Anglii nejhůř, aby mohl opět povstat a přispěchat na pomoc. Asi? A starý Merlin pořád obchází kolem a dohlíží na něj - Tak tomu říkám bromance až za hrob. Je to nejlepší možný konec? Asi ne. Je to konec, jaký jsem si představovala? Hm… Skoro. Je to konec, se kterým dokážu žít? To rozhodně.

Hodnocení:75%

Doctor Who - The Snowmen
Nový vánoční speciál má už na první pohled hodně co dočinění se sněhem. A to je výhoda, alespoň mu to dopomůžu k atmosféře. První scéna se odehrává v roce 1842, malý divný osamělý chlapec staví sněhuláka. Sněhulák na něj začne mluvit a já si říkám: "Tak počkat. Ten hlas znám! To je Gandalf!". Ian McKellen (teda jeho hlas) je hlavní mimozemský záporák. První scéna a už se mi ta epizoda líbí. A to jsem si myslela, že propojení univers Doctora a LOTRa začne a skončí u Sylvestera McCoye v roli Radagasta Hnědého. Richard E. Grant hraje jeho lidského prostředníka aka toho malého divného osamělého chlapce po 50 letech. Když máme zlosyny, potřebujeme taky hrdinu, co zachrání den! Ale Doctor byl toho večera podivně zádumčivý… Čím pak ho rozveselíme? Co takhle nějakou neobyčejnou pozemskou Britkou? To obvykle zabírá. A tehdy nastupuje na scénu Clara, kterou hraje Jenna-Louise Coleman, která už hrála v prvním díle sedmé série postavu jménem Oswin. Hm, to by mě zajímalo, jestli to náhodou není jedna postava. Co říkáš, Moffate?
Ráda bych si promluvila o hereckých výkonech. Hlavně teda o Mattovi Smithovi. Matt Smith je Doctor, říkám to zas a znova. Tady se opět překonává. Musí projít skrz truchlícího Doctora až po bláznivého Doctora, kterého všichni známe a milujeme. A docela se mi líbí, co s jeho postavou udělali v první polovině, kdy je celý protivný, naštvaný na celý vesmír, který musí pořád zachraňovat. Potom ovšem zjišťuje, že nevydrží se na vesmír dlouho zlobit, on ho rád zachraňuje, i když si to nechce přiznat. Scénář v tomto směru samozřejmě pomáhá. Moffat znovu prokazuje svou lásku k slovním hříčkám (i přesto, že tentokrát to bylo dost průhledné) a k detailům. Např. Doctor v této epizodě nenosí svého charakteristického motýlka jako protest, jako důkaz, že už nezachraňuje svět. Postupem děje se ale do záchrany světa "nedobrovolně" zamotává, a když chce zase hodit zpátečku, podívá se do zrcadla a uvidí se s motýlkem na krku. A vy si tak sedíte v křesílku a jen si rochníte, protože víte, že Doctor je zpět.
Vedlejší postavy jsou taky zábavné. Madame Vastra a Jenny jako upravené předlohy pro Sherlocka Holmese a Dr. Watsona (ty by si fakt zasloužily spin-off)? Doctor v přestrojení za Sherlocka? Zkuste mi po tomhle někdo vymluvit, že scénáristé nečtou Wholock fan-fiction. Well played, Moffat, well played…
Teď něco k nové společnici Claře. Jenna-Louise Coleman je opravdu talentovaná mladá herečka, o tom žádná. Oswin v "Útočišti Daleků" jsem si zamilovala prakticky okamžitě. Ale když se teď s půlročním odstupem dívám na postavu Clary Oswin Oswald, říkám si: "Je chytrá, je sexy, je bad-ass… Stejně jako Amy, River, Reinette z "The Girl in the Fireplace", Sally z "Blink" a každá jiná ženská postava napsaná Stevenem Moffatem…" - nemyslím to ve zlé, kdo by si stěžoval na silnou ženskou postavu. Jde jen o to, že tohle jsme tu už viděli. To nemůže být nová společnice třeba jako Molly ze Sherlocka? Ta byla sice plachá, ale i tak byla sympatická a bad-ass. Nechci odsoudit Oswin po dvou epizodách, a tak jen doufám, že ji tvůrci udělají pořádně odlišnou od Amy a River.

Celkové shrnutí? Nový speciál se hodně snaží připravit ornou půdu pro novou sérii. Už máme novou i když old-school úvodní sekvenci:


I novou TARDIS:


Není se čemu divit - příští rok to bude 50 let, co se Doctor Who začal vysílat. Myslím, že tohle si nikdo v BBC nedovolí podělat, určitě to budou drát vážně. Vypadá to na dobrý rok, moji drazí whoviani.

Hodnocení: 80%

...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 Jenny Jenny | E-mail | Web | 28. prosince 2012 v 17:45 | Reagovat

To byl i můj dojem, že všichni zemřeli :-D Mrzel mě rychlý skon Morgany. Mohli jí věnovat aspoň nějaký silný moment v jejím finále :-/ Artuš tam zato umíral skoro celou epizodu! Ale finále se mi líbilo :-)

2 S c a r s S c a r s | Web | 28. prosince 2012 v 18:09 | Reagovat

Ugh, já jsem z Merlina viděla jenom první epizodu. Už ani nevím, jestli mě to baví, ale jelikož je tohle poslední řada a co jsem koukala na pár tvých spoilerů, konečně se odhalí Merlinovy schopnosti, tak to si přece nemůžu nechat ujít :D koneckonců to byl můj hnací motor už od první řady :D

ááá, já jsem si na DW speciál vzpomněla včera v jedenáct večer, takže jsem to šla okamžitě stahovat a hned se na to podívat. Byla jsem překvapená, a docela dost mile překvapená :D Začínám mít Oswin čím dál víc radši a ten speciál se mi vážně líbil :D Už se těším na další díl :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama