Avatar: The Last Airbender - Book 3: Fire (část 2)

29. listopadu 2012 v 22:00 | Turmë |  Recenze - seriály
Book 1: Water (část 1), (část 2)
Book 2: Earth (část 1), (část 2)
Book 3: Fire (část 1), (část 2)

Obsahuje spoilery!

03x12 - The Western Air Temple (Západní vzdušný chrám)

Tak jo musím přiznat, že nový klaďas Zuko je, i přes veškerou svou předešlou demenci, docela roztomilý ve své (marné) snaze. "Why am I so bad at being good?", jeho rozhovory s ropuchou a imitace členů jeho rodiny… možná ho budu mít nakonec ráda.
Jsem ráda, že mu tvůrci nenechali Gaangu padnout kolem krku při první příležitosti. Nejdřív mu dají pěknou sodu. Líbí se mi, že každý ze členů má na něj individuální názor; Katara a Sokka ho nesnáší kvůli tomu, co udělal jejich vesnici, Toph neví, co si má myslet, protože jí osobně Zuko nic neuděl, a Aang si vzpomíná, že už v předešlých sériích vyděl v Zukovi záblesky dobra (Blue Spirit…). A i když je zachrání, pořád k němu chovají nedůvěru. Hlavně mluvím o Kataře. Ten konec… Zase ve mně probudil Zutara shippera.03x13 - The Firebending Masters (Mistři ovládání ohně)

Tvůrci řeší problém s dusnou atmosférou mezi postavami zajímavě - nechávají nového člena Zuka jít s každým členem Gaangu na separovaný quest. První je na řadě sám Avatar.
Zuko ztratil zdroj jeho firebendingu, což byla nenávist k Avatarovi, a je tím oslaben. Aang má pro změnu z firebendingu trauma. Oba se tedy vydávají do Chrámu Slunce najít nějaké stopy po prastarém učení.
Tenhle díl nahradil epizodu pátou na pozici mého nejoblíbenějšího dílu série. Protože jsou v ní zatracení draci! A taky zjistíme, že Iroh je ještě větší borec než jsme si mysleli. A taky kvůli soundtracku! Navíc Aanga a Zuka je prostě sranda sledovat - praštěné dítě a nerudný puberťák, oba mají "osud" a ani jeden to nesnáší nejlépe. Jelikož v první série tvořili protiklady, jen zajímavé nacházet v nich takové podobnosti.

03x14 - The Boiling Rock: Part 1 (Vroucí skála: část 1)

Epizoda "Zuko + Sokka". Docela mě mrzelo, když nám před několika díly neukázali Irohův útěk z vězení. Takže jsem ráda, že tato dvoj-epizoda se ponese v tomto duchu. Sokka chce najít a zachránit jeho otce, kterého zajali po nevydařené invazi. Vydají se do nejvíc drsného vězení Ohnivého národa. Žádné válečné zajatce tu nemají, ale zase tady mají bývalé přítelkyně. Ahoj, Suki, ráda tě zas vidím!

03x15 - The Boiling Rock: Part 2 (Vroucí skála: část 2)

Velký návrat starých známých. K Suki se připojí Sokkův a Katařin táta, Mai, Ty Lee a Azula - čichám tady vroucí emoce.
I zde musím podotknout, že se mi líbí interakce mezi charaktery. Sokka x Zuko - jeden dokáže vše naplánovat dopředu, druhý nikdy nic nedomyslí. A přitom jsou to oba jen 15-16 let staří kluci. Pak jsou tu samozřejmě jejich holky. Suki mám ráda už od první série (měla jsem ji mnohem radši než Yue). Mai sice zrovna v lásce nemám, ale musím přiznat, že je badass. V tomhle díle to prostě zabíjela a zastávám názor, že děti Mai a Zuka by byli nejlepší ninjové na světě. A Ty Lee… Co můžu říct? Ta holka je úžasná.

03x16 - The Southern Raiders (Nájezdníci z jihu)

Zutara díl! Po rychlé úvody, kdy se zase musíme rozdělit a stěhovat (už mě to začíná trochu unavovat), se konečně dozvíme, proč Katara tak nesnáší firebendery. Víme, že Katara je sluníčko plné naděje, dokud se nejedná o Ohniváky. Zabili jí a Sokkovi matku, to víme a chápeme. Jenže až teď se dozvíme celý příběh, jelikož Zuko ví, kdo tehdy před lety napadl jejich vesnici (dozví se to skrz úžasnou scénu se Sokkou, ze které jsem málem spadla ze židle smíchem).
Docela se mi líbí tahle Katařina temná strana. Na jednu to z ní dělá poměrně mrchu, jak bylo vidět na začátku jejího questu. Ale na druhou stranu to z ní dělá nehoráznou borku. Jako vážně, ten waterbending na konci epizody… Wow!

03x17 - The Ember Island Players (The Ember Island Players)

Nová nejlepší epizoda! A to je to vzpomínkový díl! Znáte takové ty výplňovky, které má každý seriál a které jen bezpředmětně rekapitulují prozatímní děj? Tohle se dalo udělat tolika klišé způsoby. Někdo mohl vyprávět Toph, co se dělo během první série, někdo mohl vyprávět Suki, co se dělo ve druhé sérii, někdo mohl dopovědět Zukovi první půlku třetí sezóny. Nebo by si Firelord mohl doplňovat informace o svých nepřátelích… Ale ne v téhle show!
Gaang se ukrývá na Žhavém ostrově (03x05) a zjišťuje, že místí divadlo o nich inscenuje hru. Založenou na výpovědi překvapivě informovaného prodavače zelí (Vzpomínáte na něj? Long-running joke?). Jdou se na to podívat a my to vidíme s nimi a k tomu slyšíme jejich komentáře a je to prostě úžasné, protože většinou si postavy myslí přesně to, co si myslíte vy. Tvůrci si tady ze sebe tak trochu dělají legraci a nám, divákům, nahrávají na smeč snad každou hláškou z tohoto dílu. Je tu "doufající Kataru", Jetovu nejasnou smrt, Zutaru… Výborný oddech před velkým finále.

03x18 - Sozin's Comet: Part 1 - The Phoenix King (Sozinova kometa: část 1 - Král Fénix)

Finišujeme, ale první díl na to moc nevypadá. Začíná pohodově, to se však rychle změní, protože Ozai má klasický zlý plán. Chce během přeletu komety zničit Zemní království, to fakt stojí za prd. Celý Gaang je pro radikální řešení, chtějí Firelorda zabít. Celý Gaang kromě Aanga, který by to měl udělat, ale je to 12leté dítě, zatraceně! Na konci epizody Aang zmizí a Azula má být korunována novou vládkyní Ohnivého národa, zatímco Ozai chce vládnout celému světu.

03x19 - Sozin's Comet: Part 2 - The Old Masters (Sozinova kometa: část 2 - Staří mistři)

Já říkala, že Pai Sho nebude jen obyčejná stolní hra! Setkáváme se s řádem Bílého lotosu, což je v podstatě spolek těch nejbožejších důchodců jaké kdy můžete poznat. Král Bumi, který během zatmění osvobodil Omashu holýma rukama. Jeong Jeong, Aangův první učitel firebendingu. Pakku, mistr ovládání vody ze Severního pólu. Mistr Piandao, Sokkův mentor a nejlepší šermíř Ohnivého národa. A nejúžasnější ze všech… Drak Západu… Iroh! (aplaus, prosím). Tak a jde se osvobodit Ba Sing Se.
Mezitím vidíme Aanga, který v minulé epizodě odplul i s celým ostrovem. Moje první myšlenka: "Je ten ostrov obrovská želva?". Ne, je to obrovský želvo-lev (Close enough…), který dá Aangovi nějakou novou schopnost.

03x20 & 03x21 - Sozin's Comet: Part 3 - Into the Inferno (Sozinova kometa: část 3 - Do pekel) & Sozin's Comet: Part 4 - Avatar Aang (Sozinova kometa: část 4 - Avatar Aang)

Finále je tady! Boje na všech frontách. A všechny jsou tak intenzivní! Tolik emocí… Pojďme se na ně podívat postupně:

Zuko a Katara vs. Azula
Azula si za poslední díly taky prožila svoje, zradily ji jediné dvě osoby, který věřila (Mai a Ty Lee). Takže jí z toho trochu straší ve věži. Nebudu lhát, je to něco úžasného. Vidět Azulu, která celou dobu používala jen svůj chladný rozum, každý plán měla promyšlený a byla v každém ohledu dokonalá, takhle… Ona je opravdu šílená a já ji miluju ještě víc.
Když mluvíme o sympatiích… V seriálu bylo několik momentů, kdy jsem opravdu nesnášela Zuka. A pak tu bylo pár momentů, kdy jsem ho bezmezně milovala (Blue Spirit…). Takže co o něm v závěru soudím? Nenávist? Láska? Láska a hluboká. To finální Agni Kai proti Azule… + zachránil Kataru (Zutara myšlenky…). Bravo, Zuko. Bravo!
A Katara je taky borka.


Bílý lotos vs. Ohniváci v Ba Sing Se
Starouši válí. To je vše, co k tomu můžu dodat.

Sokka, Toph a Suki vs. vzducholodě Ohniváků
Nejdřív se vyznamená Sokka, který se poměrně zábavnou lstí zmocní jedné ze vzducholodí. Ale když potom v závěru jde do tuhého… tam se teprve plně projeví badassness Toph Bei Fong. Naše Toph, vynálezkyně metalbendingu, se jen krátce proběhne po hřbetě válečné vzducholodě a začne je sápat na kousky. Tahle slepá holka je zkrátka něco neskutečného. Ke konci, když všechno vypadá beznadějně, má dokonce jeden velice vřelý moment se Sokkou a já si říkám: "Doufám, že spolu něco budou mít…" - a tak se ze mě stal Tokka shipper.

Aang vs. Ozai
A samozřejmě ultimátní bitva dobra a zla. Už ty první významné pohledy, které si vymění. Ozai si říká: "Teď tě zabiju, Avatare! Muhahaha!". Aang na to: "Teď tě… no nevím ještě přesně, co s tebou udělám, ale nebude se ti to líbit…". Opravdu jsem přemýšlela, jakou kličku tvůrci vymyslí, aby Aang nemusel Ozaie přímo zabít. Nemůžete přece nechat 12letého kluka zabít člověka, obzvlášť v tak svobodné zemi jako je USA… Ale dost o všeobecné úzkoprsosti Američanů. Přidat dvě epizody před koncem novou schopnost energybendingu nebylo podle mě zrovna nejelegantnější, ale nenapadá mě moc jiných způsobů. Alespoň to tvůrci zvládly udělat stylově, a tak Aang vezme Ozaiovi jeho schopnost bendingu v epické finální scéně.
Poté následuje scéna, kde se Aang poprvé od svého zranění dostane do Avatarovského vytržení a předvede nám, jak se zachraňuje svět.
A můžeme uzavírat dějové linky. Zuko se dá znovu do kopy s Mai (nesouhlasím, ale fajn - začnu se těšit na ninja děti) a je korunován novým Firelordem. Azula a Ozai skončí ve vězení. Dočkáme se "malého" cliffhangeru v podobě jisté možnosti, že bychom teoreticky mohli zjistit, co se sakra stalo se Zukovou mámou. Poslední scéna se odehrává v čajovně Iroha. Všichni jsou v pohodě, usrkávají čaj, trousí hlášky… Aang vyjde na verandu, Katara jde za ním. Vyměňují si zamilované pohledy… ("Now kiss!")… ANO! Zakončujeme záběrem na zapadající slunce - krása. Trochu moc pohádková ale krása.

Myslím, že tímhle bych mohla kapitolu ATLA v mém seriálovém životě uzavřít. Ale neudělám to. Je tu ještě filmová adaptace (která je příšerná a až ji budu recenzovat, bude v tom hodně emocí, to vás ujišťuju) a volné pokračování "Legend of Korra". Ještě není konec…

Hodnocení série: 95%

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Komentáře

1 1940's vintage dresses 1940's vintage dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 3:52 | Reagovat

I have to confess that i sometimes get bored to learn the whole thing however i feel you'll be able to add some value. Bravo!
http://www.elsedress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama