Avatar: The Last Airbender - Book 3: Fire (část 1)

29. listopadu 2012 v 21:55 | Turmë |  Recenze - seriály
Moje nedávná dramata s hranými seriály mě přiměli dospět k názoru, že bych se měla začít dívat na animované seriály. Teda… víc než se už dívám. Pak jsem přišla na tohle - už od srpna se snažím zrecenzovat ATLA a je listopad a ještě jsem to nedodělala… Ups…

Obsahuje spoilery!

Book 1: Water (část 1), (část 2)
Book 2: Earth (část 1), (část 2)
Book 3: Fire (část 1), (část 2)

03x01 - The Awakening (Probuzení)

Epizoda začíná pár týdnů po událostech z finále druhé série. Aang se probouzí a zjišťuje, že se ocitl na válečné lodi Ohnivého národa. Logicky se domnívá, že ho chytili a snaží se utéct. Naštěstí se mu to nepovede, protože ve skutečnosti jeho spojenci, v čele s otcem Sokky a Katary, zajali tuhle loď a mají plán, jak se infiltrovat na území Ohnivého národa… jo, jo tohle je všechno moc pěkné, ale jediná věc, na kterou jsem myslela celou dobu, byly Aangovi vlasy. Aang má vlasy!
Mezitím se Azula a Zuko vrací do své rodné vísky. Všichni je oslavují za zabití Avatara. Zuko má nějaký emo rozhovor se svou emo přítelkyní Mai. O jeho pochybnostech a obavách a podobných blábolech… Pořád jsem na tebe naštvaná, Zuko! Jak jsi to mohl Irohovi udělat, ty jeden sobeckej idiote!
Mezitím na lodi, Aang nechce předstírat, že je mrtvý. Myslí si, že je to vůči lidem nefér - už je přece jednou opustil, tehdy před 100 lety, a přísahal, že to znovu neudělá. Ale nakonec pochopí, že by měl zůstat skrytou výhodou v Sokkově plánu invaze během zatmění.
A Sokka není jediný, kdo má nějaký plán. Azula má taky něco za lubem. Mám Azulu fakt ráda, ona je takový typ všeznalého chladně přemýšlejícího stratéga. Všechno ví, všechno zná, se vším počítá (creepy…) a to z ní dělá skvělého záporáka a krásný kontrast k Zukovi, který se nechává unést emocemi a nikdy nic nedomyslí. Azula ví, že Zuko ví, že Aang žije, a tak mu nechala připsat všechny zásluhy za jeho zabití, takže až se přijde na to, že Avatar žije, bude to jen Zukova chyba - geniální.
Konečně taky poznáme hlavního záporáka série, Firelorda Ozaie. Dvě předchozí série jsme mohli pouze vidět jeho siluetu, ale teď vidíme jeho tvář, slyšíme jeho hlas. A je to Mark Hamill! Je to Luke Skywalker!


03x02 - The Headband (Čelenka)
Aang, Katara, Toph a paranoidní Sokka dorazí na pobřeží Ohnivého národa. Seženou si přestrojení a mají v plánu zůstat co nejméně nápadní. Aang má s tímhle ale trochu problém a hned první den se nedopatřením zapíše do tamní školy. Nakonec to není tak špatný nápad, alespoň trochu blíž pozná nepřátele. Brzy pochopí, že tyhle ohnivá děcka zde drží dost zkrátka, a tak se rozhodne je trochu rozohnit a uspořádá pro ně taneční party. Tato epizoda je inspirovaná filmem "Footloose". A když už nic jiného, zjistíme, že Aang umí tancovat a mezi ním a Katarou to začíná pořádně jiskřit.
Zuko se snaží urovnat vztah s Irohem, ale to nejde moc dobře, když Iroha drží ve vězení, že jo? Když tedy usmiřování nevyjde, rozhodne se najmout zabijáka, aby ve vší diskrétnosti odstranil přeživšího Avatara.

03x03 - The Painted Lady (Malovaná dáma)

A na scéně je zase jednou mravokárná Katara, přinášející naději do zoufalých srdcí… ach jo… Na druhou stranu jsem ráda, že jsem mohla poznat další část mytologie avatarovského světa.

03x04 - Sokka's Master (Sokkův mistr)

Gaang pozoruje padání meteoritů. Jeden z nich způsobí lesní požár, ale naši bendeři si s tím poradí. Sokka se jakožto jediný non-bender skupiny cítí neužitečný, a tak se rozhodne pořádně zdokonalit svoje bojové schopnosti. Vyhledá mistra Piandaa, nejlepšího šermíře a výrobce mečů v Ohnivém národě, a vnutí se mu do učení.
Střih do věznice. Vidíme Iroha jako zlomeného bezmocného starce, co se válí ve vlastní špíně. To není náš Iroh, jsem si jistá, že to hraje. Určitě to hraje. Jen to hraje, že jo? Jo, jen to hraje! Má plán - Muhahaha! Celou epizodu prolínají záměry na něj ve stylu nějakého vězeňského filmu. Znáte to, když se hlavní hrdina chystá na epický útěk…
Po sérii nekonvenčních cvičení, které Sokka řeší ještě nekonvenčněji, je na čase vyrobit Sokkovi meč. Má si zvolit materiál a není překvapením, že mu poslouží meteorit ze začátku epizody. Kdo by nechtěl vesmírný meč? Sokkovi ale v posledním momentě rupnou nervy. Se svým mistrem si vypěstoval pěkný vztah, tudíž ho nechce dál obelhávat. Přizná se, že je z Vodního kmene. Ukáže se, že jeho boží mistr tohle od začátku věděl a že se ho rozhodl učit přesto. Všichni jsou spokojení, ale zůstává jedna záhada. Při loučení předá mistr Sokkovi kámem na Pai Sho - s bílým lotosem ("dum-dum-dum")!

03x05 - The Beach (Pláž)

Poslední dvě epizody chyběla linka naší "ohnivé" skupinky. Tenhle díl je jen jejich a musím říct, že je asi mým nejoblíbenějším z téhle série (zatím). Dozvíme se mnoho nového o našich Ohnivácích. Jsou totiž posláni na nucené prázdniny na Žhavém ostrově, kde má Ohnivá šlechta letní sídlo. Je osvěžující je vidět jinak než v battle modu. No, i když… Azula je pořád v battle modu:


Taky mě čím dál tím víc zajímá, co se stalo se Zukovou a Azulinou mámou. Asi začínám měknout, ale po všech těch flashbacích do dětství je mi Zuka docela líto. Co se asi stalo? Vždyť kdyby byla jeho rodina… no - rodina. Plus tahle epizoda byla takhle (sedím u monitoru a prsty ukazuju jen kousek) blízko k rozhodu Zuka a Mai. Já si teda myslím, že jsou v jistém smyslu opravdu k popukání, ale Zuko vedle ní vypadá jako ještě větší emo idiot než je.
Jediná linka Gaangu spočívá v první konfrontaci s nájemným vrahem. Nebo bych měla říkat "Sparky sparky boom man" - ach, já tě mám tak ráda, Sokko:). Další úžasný souboj.

03x06 - The Avatar and the Firelord (Avatar a Ohnivý kníže)

Flashbacková epizoda, která vypráví o přátelství Firelorda Sozina (je po něm pojmenovaná ta obávaná kometa, která se má vrátit v této řadě; dozvíme se, proč tomu tak je) a bývalého Avatara Roku. A máme oba zdroje, aby nám příběh objektivně sdělily. Aangovi ho během meditace vypráví Roku. Zuko zase obdržel anonym ve stylu "pokud se chceš dozvědět, jak skutečně zemřel tvůj praděda, přečti si Sozinovu poslední vůli", takže jde a čte si poslední vůli svého pradědy.
Dozvíme se, že Roku a Sozin byli dobrými přáteli (že by tu byla nějaká asociace pro Aanga a Zuka *mrk, mrk*?). Ale Sozin měl velké plány. Ty plány nebyli čisté zlo, Sozin to dělal pro dobro expanze Ohnivého národa. Proto má tenhle seriál ráda, žádná postava není černobílá, vždycky můžete najít alespoň ždibec dobra nebo zla. Nakonec jde všechno do háje, Sozin a Roku se nepohodnou a dlouho spolu nemluví. Pak jednou vybuchne sopka na Rokově ostrově. Sozin přijde Rokovi na pomoc, ale když jde to tuhého, zradí ho a nechá ho umřít - v ten okamžik se rodí Aang a Rokovo vyprávění tady končí. Sozinova poslední vůle ale pokračuje a líčí jeho plán na vyhlazení Vzdušných nomádů během průletu komety. Sozin nedlouho po této genocidě umírá pokojně ve spánku. Zuko je naštvaný, nedozvěděl se nic nového o smrti svého pradědečka, jde za Irohem, který očividně anonym poslal. Iroh mu s ledovým klidem řekne: "Měl jsi přece 2 pradědečky, ne?" a já jsi pomyslela: "Ooou, to jsem měla čekat! Ale nečekala…". Takže Roku byl Zukům praděda z matčiny strany - Nedělá to z něj a z Aanga příbuzné? Nějak?

03x07 - The Runaway (Utržená z řetězu)

Díl o tom, jak úžasná je Toph. Bože, já jsem tak vděčná, že tvůrci přidali tuhle postavu. Navíc v kontrastu s maminkovskou Katarou? Kdo by si stěžoval? Jo a Sparky sparky boom man je zpátky!

03x08 - The Puppetmaster (Pán loutek)

Ehm… tohle bylo docela strašidelné… Ehm… V téhle epizodě se ukázalo, že waterbendeři mohou mít kromě léčitelství ještě jeden upgrade - bloodbending. Jo, je to tak strašné, jak to zní. V podstatě jde o ovládání lidské krve… když vám proudí v žilách! Bloodbender vás pak může ovládat jako loutku. Ale funguje to jen za úplňku, takže hádám, že je to trochu jako nějaká forma lykantropie. Že by?
Ty jo, musím uznat, že tahle epizoda měla až hororovou atmosféru. Zajímá mě co ze situace, že se Katara nedobrovolně naučila takovou schopnost, vyplyne.

03x09 - Nightmares and Daydreams (Noční můry, denní snění)

Po poměrně vážném dílu, přichází jeden pořádně ujetý. Ne že bych si stěžovala. Aang má před nadcházející invazí nervy na pochodu a nedostatek spánku mu také náladu nevylepšuje. Dočkáme se dokonce mluvícího Appy!
Zuka se konečně dočká trochy uznání od otce. Ale není spokojený… Bože, je tenhle kluk vůbec někdy spokojený?! Má pocit, že kvůli otci zapírá sám sebe (You don´t say!) - Myslím, že něco podobného jsem na něj přes monitor řvala, když se rozhodl zradit svého božího strýce (jen jsem u toho byla víc sprostá…).

03x10 - The Day of Black Sun: Part 1 - The Invasion (Den Černého Slunce: část 1 - Invaze)

Den invaze je tady! A pro nás diváky to znamená shledání s kladnými postavami, které jsme během tří sérií potkali. Ach ta nostalgie…
Sokka má společně se svým otcem velet, ale už při vysvětlování plánu armádě, si nevede extra dobře, protože… no protože je mu nějakých 15 let! Každopádně vypadá dost odhodlaně. Dokonce vymyslel plány na ponorky! Ze Sokky ještě něco vyroste. Aang konečně políbí Kataru, pro případ, že by plán nevyšel.
Gaang a jeho spojenci nejsou jediný, co mají plán. Zuko se hodlá postavit svému otci a Iroh se chystá uprchnout z vězení.

03x11 - The Day of Black Sun: Part 2 - The Eclipse (Den Černého Slunce: část 2 - Zatmění)

Invaze nejde podle představ. Ukázalo se, že Firelord o hrozbě věděl a evakuoval celý palác do podzemí. Na povrchu najdou pouze Azulu, která je má co nejdéle zdržet. Zatmění totiž trvá pouze 8 minut. Když Sokka odhalí její plán, vytáhne na něj těžký kalibr. Zdá se, že Azula ví, kde je Suki (Vzpomínáte na ni? Zelené šaty, bojový make-up, vějíř…).
Zuko se snaží vyřešit své otcovské komplexy. Řekne otci pěkně od plic, co si o něm myslí a pak chce odejít středem, zachránit Iroha z vězení a přidat je k Gaangu (Yeees! - Říkala jsem to!). Ale jeho otec se ho pak zeptá: "Nechceš vědět, co se stalo tvojí matce?" a já, sedící za monitorem, jsem se horlivě přihlásila: "Já chci vědět, co se stalo Zukově matce!". Vypadá to, že Zukova máma naplánovala vraždu jeho dědy Azulona, aby se Ozai dostal k moci, a pak musela uprchnout ze země, jinak by ji zabili za vlastizradu… A zřejmě je ještě naživu!
Nakonec je invaze potlačena. Rebelové se musejí rozdělit. Rozdělí se na děti a dospělé (protože to je to nejlogičtější, že jo?) s tím, že dospěláci poslouží jako váleční zajatci a zdrží pátrání Ohniváků po Gaangu.
Iroh úspěšně uprchl z vězení i bez Zukovi pomoci, a tak se Zuko vydává za Gaangem sám.

...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama