Carrie (Stephen King)

15. října 2012 v 19:15 | Turmë |  Books in my thoughts
Carrie
Stephen King

Carrie je prvotina mistra hororu Stephena Kinga. Vypráví příběh středoškolačky Carrie, která trpí pod výchovou nábožensky fanatické matky i šikanou vrstevníků. Aby toho nebylo málo, objeví v sobě po traumatickém zážitku schopnost telekineze (pohybuje předměty pouhou myšlenkou).


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Může za to rozhovor se Stephenem Kingem v show Craiga Fergusona. Prostě jsem pak dostala chuť si něco od něj přečíst. Carrie byla nejtenčí a jediná nepůjčena v naší knihovně.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Maturitní ples

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Moci

4. S jakou postavou bych se ztotožnila?
S Carrie jsem docela soucítila. Ta postava labilní plaché terorizované holky vychovávané fanatickou matkou je zajímavá sama o sobě. Její paranormální schopnost telekineze příběhu samozřejmě dodá další rozměr. Když to vezmete kolem a kolem - kdybyste vynechali tuhle věc s telekinezí. Holka prožije traumatický zážitek na maturiťáku. Může se buď sesypat, nebo se mstít v mezích reality (vzepřít se matce a utéct z domu, postavit se na odpor spolužákům atd.). I z tohoto hlediska by podle mě mohl být příběh zajímavý, viděli bychom vývoj její postavy. Ale Carrie umí hýbat věcmi pouhou myšlenkou, a tak se může pomstít všem a za všechno. A tak rozpoutá peklo. To je taky možnost…
Další zajímavou postavou je Sue - do jisté míry jedna z mála spřízněných duší, ale přitom Carrienin protipól. Poslední scéna knihy, která se odehrává právě mezi nimi, je opravdovou třešničkou na dortu.
A pak je tu Suein přítel Tommy. Upřímně by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby tahle knížka nebyla paranormální horor, ale jen tuctovka pro teenagery o teenagerech. Tommymu totiž začne na Carrie viditelně záležet víc než by mělo. Jsem si docela jistá, že by tento zájem mohl přerůst v potencionální romanci. Kdybyste ale od půlky knihy nevěděli, že Tommy umře.

5. Najděte alespoň jedno pozitivum.
Je zde použitý zajímavý styl vyprávění. Stěžení informace jsou nám prvotně předloženy útržkovitě ve formě novinových zpráv a výňatků z knih o události. Až poté je děj převyprávěný jako klasická povídka, tehdy nám útržky pěkně zapadnou do sebe a vytvoří jasný popis události.

6. A naopak najděte jedno negativum.
Někdy je těžší se v tomto stylu vyprávění zorientovat a rozeznat, co je nová zásadní informace, odhadnout, jak budou nakonec souviset se zbytkem. Ale tohle v podstatě neberu jako negativum. Popravdě mě tahle hra na detektiva/jasnovidce docela bavila.

Hodnocení: 85%

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama