Avatar: The Last Airbender - Book 1: Water (část 1)

1. srpna 2012 v 15:15 | Turmë |  Recenze - seriály
Ne, že bych toho recenzování neměla v poslední době ažaž, ale bohužel jsem nemohla odolat. Tomuhle animovanému seriálu jsem i ve svém věku propadla a nestydím se za to. A tak jsem se rozhodla udělat tentokrát recenzi o něco komplexnější, plnou spoilerů a hodnotit sérii po jednotlivých dílech. Držte se pevně, bude to dlouhé. Snad to přežijete. Zapsala jsem si své dojmy bezprostředně po zhlédnutí dílu, takže se zde objeví i mé prvotní nepodložené dohady.


Tady je krátký úvod: Tento "anime" seriál vnikl v roce 2005 pod záštitou televizní stanice Nickelodeon. Anime jsem dala do uvozovek, protože kvůli svému americkému původu, není považován za pravé anime, ale je zde jasné inspirace japonskou a čínskou kulturou.
Příběh se odehrává ve světě zmítaném válkou mezi čtyřmi národy - Vodními kmeny, Zemním královstvím, Ohnivým národem, který válku započal, a Vzdušnými nomády, kteří byli Ohnivým národem na počátku války (asi před 100 lety) vyhlazeni. Už podle místopisných jmen můžete odhadnout, že zde bude něco týkající se živlů. A to velké důležité něco je bending, staré umění ovládání živlů a lidé, kteří tuto schopnost mají takzvaní vládci (nebo ohýbači, já moc ten český překlad nepoužívám, takže se předem omlouvám). Mezi národy udržoval harmonii a mír Avatar - vládce všech elementů a most mezi naším a spirituálním světem. Avatar je dědičný "titul", pokaždé, když starý Avatar zemře, narodí se nový v dalším národě (tzn. po Avatarovi z Ohnivého národa se narodí Avatar, který bude ze Vzdušných nomádů a pak další z Vodního kmene a pak ze Zemního království a tak pořád dokola). Avatar ale zmizel už na počátku války a nikdo o něm už 100 let neslyšel.

01x01 - The Boy in the Iceberg (Chlapec v ledovci)

Výše popsaný úvod nám hned na počátku vysvětlí 14letá dívka ze Jižního vodního kmene jménem Katara. Taky nám poví, že je pravděpodobně poslední waterbender z tohoto kmene a že jejich muži odjeli do války asi před dvěma lety pomoct Zemnímu království a nechali ve vesnici pouze ženy a děti. Nestarším mužem kmene je momentálně Katařin o rok starší bratr Sokka. A tihle dva jednoho dne najdou v ledovci 12letého mnicha jménem Aang a jeho létajícího bizona Appu.
První díl je docela průhledný. Ale alespoň nás rychle dostane do děje a víme, co můžeme od seriálu očekávat. Je jasné, že Aang už podle oblečení (a toho, že má létajícího mazlíčka a že je to airbender) bude Vzdušný nomád, a jelikož se měl nový Avatar narodit mezi nimi a Vzdušní nomádi byli vyhlazeni před sto lety… nějaké výstražné světýlko ve vaší hlavě zabliká. Aang je evidentně Avatar, v titulu zmiňovaný "last airbender" a v tom ledovci byl 100 let. Je taky evidentní, že Katara bude objekt jeho zájmu a Sokka bude hláškař. Díl nám také představí záporáka. Je to vyhnaný princ Ohnivého národa Zuko s takovou hnusnou jizvou přes oko a posláním chytit Avatar, protože jen tehdy se může vrátit a po smrti svého otce se stát novým Fire lordem. Společnost a dozor mu dělá strýc Iroh, což bude asi komická postava.

01x02 - The Avatar Returns (Návrat Avatara)

Přímé pokračování prvního dílu. Vesnice, do které Katara a Sokka přivedli Aanga je napadena Zukem. Oficiálně se potvrdí můj smělý odhad, že Aang je Avatar. Aang se nabídne, že půjde dobrovolně, když nechá vesnici na pokoji. A pak Aang zmlátí celou posádku lodi se svázanýma rukama a Zuka ubije jeho vlastní matrací. Začínám mít Aanga docela dost ráda. Moc se mi líbí, že jedná jako opravdový 12letý kluk: "Jasně, mám velké poslání, musím zachránit svět, ale mezitím… Můžu jít sáňkovat na tučňácích, prosím?"
Myslím, že to plně vystihuje jedna hláška z tohoto dílu:

(Zuko a Aang se poprvé setkali a připravují se na boj)
Zuko: Ty jsi Avatar?! Roky jsem se připravoval na toto setkání. Trénoval jsem, meditoval… A ty jsi jen dítě!
Aang: (podiví se) A ty jsi jen teenager.

Na konci epizody zjistíme cíl této série: Přeletět svět, dostat se do Severního vodního kmene a najít učitele pro Aanga i Kataru, který by je naučil pořádně ovládat vodu.

01x03 - The Southern Air Temple (Jižní vzdušná chrám)

Tak trochu informační díl, nic moc se nestane. Zjistíme, co se stalo s Vzdušnými nomády, taky něco o jejich životě. Taky to, že byste neměli zkoušet naštvat Avatara, protože se dostane do mocného stavu Avatarova vytržení a pravděpodobně vás zabije. A taky nám přibude nová potvůrka do party, napůl lemur napůl netopýr Momo. A seznámíme se s dalším záporákem. Je jím komandér Zhao a vypadá to, že on a Zuko asi nebudou moc na "jedné lodi".

01x04 - The Warriors of Kyoshi (Bojovnice z ostrova Kyoshi)

Opět další informace. Už víme, že Avatar před Aangem byl firebender Roku. Teď jsme se dozvěděli, že před ním byla Avatarem žena ze Zemního království jménem Kyoshi, která na svém ostrově založila řád válečnic, které bojují pomocí vějířů a zanechají velké škody na Sokkově egu. Jejich vůdkyně Suki vypadá pro něj jako dobrá partie, no uvidíme. Když už jsem u těch romancí, Aang je šíleně roztomilý, když se snaží balit Kataru. Mě by na ten trik s kuličkami dostal a Katara by měla otevřít oči.

01x05 - The King of Omashu (Omashský král)

Výprava zamíří do druhého největšího města Zemního království Omashu. Aang se zmíní, že tu kdysi měl kamaráda Bummiho, se kterým dělával blbosti. Když tyhle blbosti opakuje i nyní, jsou zatčeni za zničení stánku se zelím a odvedeni k místnímu tak trochu šílenému králi. Zcela náhodou vypadá tento král jako o sto let starší verze Aangova zmiňovaného kamaráda Bummiho… Když král zjistí, že tu má Avatara, podrobí ho několika testů, aby mu udělil životní lekci (a taky je to takový troll a baví ho dělat si z lidí prdel). A velké odhalení - král je jeho zmiňovaný kamarád Bummi, který mu sdělí, že musí ovládnout všechny živly a postavit se Ohnivému knížeti (to je hádám otec Zuka, že jo?).

01x06 - Imprisoned (Uvěznění)

Zde se seznámíme se s earthbenderem Haruem a dozvíme se něco o earthbendingu a o okupaci Zemního království. A taky o tom, že Katařiny mravokárné řeči mohou být někdy užitěčné!

01x07 & 01x08 - The Spirit World & The Avatar of the Year (Svět duchů & Avatar roku)

Tohle je v podstatě dvoj-díl takže ho budu tak i hodnotit. Myslím, že tohle by měly být poslední epizody s informačním charakterem. Aspoň v to doufám, protože mě už začínají štvát. Ale už víme o válce, o předchozích Avatarech, o všech typech bendingu a teď i o Světě duchů, do kterého se Avatar dostane během vytržení a ve kterém se Aang a Sokka ztratí. Aang se musí naučit komunikovat se svými předchozími životy a promluvit si s Rokuem o jakési kometě. Mezitím Iroh během koupele zajmou vojáci Zemního království a Iroh jim i jen ve spoďárech ukáže, zač je toho loket. Myslím, že jsem našla svou nejoblíbenější postavu seriálu.
Aangovi se podaří kontaktovat Avatara Roku a zjistí, že Sozinova kometa (pojmenovaná podle Ohniného knížete, co začal válku) přiletí na konci tohoto léta a propůjčí firebenderů ohromnou sílu. Když kometa prolétala kolem země naposledy, Ohnivý národ vyhladil Vzdušné nomády. Aang musí Ohnivého knížete Ozaie porazit než kometa přiletí. Páni, docela nátlak na 12leté dítě…

Druhá část: zde

...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama