Hunger Games: Síla vzdoru (Suzanne Collins)

22. března 2012 v 18:05 | Turmë |  Books in my thoughts
Hunger Games: Síla vzdoru
Suzanne Collins

(Článek obsahuje spoilery)

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Četla jsem první i druhý díl.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Real (or not real?)

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Kašlu na 1 slovo, musím se vesmíru zeptat: Proč musejí mé oblíbené postavy vždycky umřít?!

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Katniss to má v tomto dílu obzvlášť těžké. Stává se z ní víc než člověk - stává se z ní symbol. A to bývá na hrdinu obvykle velký nápor. Jo, takový Batman to možná zvládá, ale Katniss je jen 17tiletá dívka. To je důvod, proč mi třetí díl připadal nejdepresivnější.
Peetu miluju pořád. V tomto díle, ale prodělal v rámci mučení v Kapitolu proces zvaný proměna a stalo se z něj "monstrum" naprogramované k zabití Katniss. Ale upřímně - je to boží. Protože Peeta je teď pěkně badass. Začínám si uvědomovat, že mi jeho nesmírná ochota udělat cokoliv pro Katniss ve "Vražedné pomstě" vlastně trochu lezla na nervy. A že mě jejich nenávistné špičkování baví mnohem víc. Peeta už nepřehlíží Katnissiny chyby a zápory, ale naopak jí je řádně vmetá do tváře. Opravdu myslím, že jejich vztah je jeden z nejlepších, které může součastná literatura nabídnout.
A teď k úmrtím:
Cinna - Proč? Sice jsem to čekala, už v druhém díle, ale pořád jsem doufala, že je jen někde zavřený v kopce, kde ho mučí, ale nakonec bude v pořádku. Ne, je mrtvý… ale jeho odkaz žije dál. Alespoň, že tak.
Prim - Proč? Proč? Celou dobu je Katniss poháněna svými ochranitelskými city k sestře. Proč jste jí ji zabili? Copak si toho už Katniss nevytrpěla dost?!
Finnick - Proč?! Proč?! Proč jste mi museli vzít Finnicka?!
Moc sympatických zcela nových postav tu bohužel není. Snad jen Annie (ta byla sice zmíněna už v předchozí knize, ale objeví se až tady) a možná Boggse. Haymitch je pořád stejně skvělý, po hlavní hrdince je pro mě nejzajímavější postavou. Na druhou stranu je tu pár slušných záporáků v čele s prezidentem Snowem.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Asi bych zmínila závěr. HG trilogie by totiž neměla mít přeslazený happy end. To by prostě nesedělo, protože Hry změní všechny a všechno. Ono to skončí "dobře", ale ne výborně. Tak to má být, protože nejvíc se mi na sérii líbila právě její reálnost, takže příběh končí asi tak, jak by skončil ve skutečnosti.

6. A naopak najděte jedno negativum.
Opět zmíní závěr. Bohužel se tu objevuje dost zápletek, které prostě vyšumí do prázdna. Je to škoda… Je to velká škoda…

Hodnocení: 80% - kdybych měla být jóóó objektivní dala bych 75%, ale kniha mě rozbrečela a tím si knížka vždycky získá můj respekt, takže Síle vzdoru přidám 5% k dobru. Za nejlepší díl pokládám první, druhý byl výtečným sequelem a trojka je důstojným závěrem této skvělé trilogie.
...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama