Černobílý svět (The Help)

27. března 2012 v 20:50 | Turmë |  Recenze - filmy
Děj filmu se odehrává v roce 1963. Hlavní postavou je ambiciózní mladá novinářka Eugenia "Skeeter" Phelanová (Emma Stone), která se to dostudování vysoké školy vrací do rodného města Jackson v Mississippi. Chtěla by začít psát pro místní noviny, ale jediné volné místo je "Milá, Sally": Úklidová verze. Dívka sama nikdy pořádně nepřičichla k domácím pracím - na to zde mají černošské otroky pomocníky. A tak chodí pro rady za Aibileen (Viola Davis), hospodyní své nejlepší kamarádky, a Minny (Octavia Spencer za tuto roli získala Oscara), nejlepší kuchařkou ve městě, která pracuje u Hilly Holbrook (Bryce Dallas Howard). Když se ale Skeeter sblíží s dvojicí černošek, dojde jí, v jak nelidských podmínkách musejí pracovat. A rozhodne se o tom napsat knihu.


Tenhle film by se dal shrnout slovem "černobílý" (no není to žasná náhoda?). Opravdu. V tomhle filmu to funguje tak, že černí = hodní a bílí (až na 2-3 čestné výjimky potvrzující pravidlo) = zlí. Každá scéna vzájemných konfliktů je udělaná tak, aby vycházela ve prospěch černých a pokud se vám to tak nelíbí, je mi líto, ale jste rasisti. Tenhle tlak na pilu a hraní na city je tady dost okaté. Neříkám, že je to vyloženě špatně, ale na mě to působilo tak, že jsem jim to moc nebaštila. Asi to bude tím, že nejsem uvědomělý hrdý Američan. Tohle je vyloženě americký film, vlastenectví a vědomí vlastních historických chyb z něj přímo čiší. A tak si ho Středoevropan asi nedokáže patřičně užít - přece jen my jsme tady nic takového nezažili.
Na druhou stranu jsem ráda, že snímek není pojatý jako těžkotonážní sociální drama plné špíny a temnoty. Většina scén se odehrává ve dne na upraveném předměstí, šaty jsou barevné a vše je sluncem zalité. Na vizuál se opravdu kouká skvěle a je tu i jistá lehkost ve vyprávění.
Ale hlavně - skvělé obsazení. Všechny čtyři hlavní hrdinky jsou prostě úžasné. Čtyři silné ženské charaktery zahrané výbornými herečkami. Emmu Stone mám moc ráda, podle mě je to jedna z nejtalentovanějších mladých hereček Hollywoodu. Bryce Dallas Howard je jako by ji vystřihli ze Zoufalek, přesně ten typ padoucha, co vám vrazí nůž do břicha (ani se neobtěžuje vrazit vám ho do zad) a ještě se při tom na vás sladce americky usmívá. Viola Davis a Octavia Spencer jsou kapitola sama pro sebe. Donutí vás se smát, donutí vás plakat… Vlastně vás donutí nenávidět bílou rasu - alespoň na 2 hodiny (Myslím to vážně, odcházela jsem z kina a v duchu si myslela: "Do háje, my jsme ale příšerné svině.").
Celkové vzato je Černobílý svět dobrý film. Pokud tedy přistoupíte na to, že s vámi tvůrci hrají poměrně maniakální hru.
Hodnocení: 75%

...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolikátý si ty?

...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama