Únor 2012

Hugo a jeho velký objev (Hugo)

29. února 2012 v 19:55 | Turmë |  Recenze - filmy
Článek obsahuje spoilery!
Filmová adaptace knihy Briana Selznicka "Velký objev Huga Cabreta", jejíž děj se odehrává v 30. letech 20. století. Konkrétně na pařížském vlakovém nádraží, kde žije hlavní hrdina - osiřelý chlapec, který po svém strýci převzal úlohu nádražního hodináře. Každý den má za úkol natáhnout, seřídit a spravovat všechny hodinové strojky v nádražní budově, při tom se snaží ututlat zmizení strýce, hlavně před nádražním inspektorem. Jako opuštěný sirotek, by byl převezen do sirotčince. A jemu se v podkrovním bytě přímo na nádraží líbí. I když tam žije sám. No, ne tak úplně sám. Má porouchaného automatona po svém otci. A taky kamarádku Isabelle, jejíž kmotr má na nádraží stánek s hračkami (ze kterého Hugo občas krade součástky k opravě robota).

Oscar 2012 - výsledky

27. února 2012 v 18:35 | Turmë |  Film/TV news
84. udělování zlatých sošek je za námi. A já můžu s hrdostí říct to moje "říkala jsem vám to" a můžu to říct po zásluze, jelikož jsem správně tipla vítěze všech "hlavních" kategorií (film, režie, herec a herečka v hlavní roli). Můj celkový výsledek je 14 zásahů z 24, což je víc jak polovina, což znamená, že bych asi měla začít něco dělat se svým životem…
Ale myslím, že to dopadlo podle očekávání. The Artist (Umělec) a Hugo (moji recenzi můžete očekávat v příštích dnech) si shodně odnesly 5 sošek, Hugo za technické kategorie a The Artist za ty důležité. Pokud bych měla vybrat ocenění, ze kterého mám největší radost, byly by to ceny za původní scénář pro Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena, protože ten je opravdu kouzelný a podle mě si to plně zasloužil, a pak pro Rango jako nejlepší animovaný film se stejným odůvodněním. Co je pro mě zklamáním? Žádný Oscar pro HP7: part 2. Jo, uvědomuju si, že si to patrně žádného nezasloužilo, ale uvažte, že je to poslední z 8 mega-úspěšných, nadmíru kvalitních filmů, které ovlivnily celou generaci. Mohli dát alespoň nějakého symbolického. Třeba za výpravu? Ne, tam byla velká konkurence. Za vizuální efekty? Ne, tam byla hrozně velká konkurence. Za masky! Třeba za masky…
Jak to celé tedy dopadlo:

Oscarové tipy 2012

26. února 2012 v 19:55 | Turmë |  Film/TV news
Jelikož od letošního udílení Oscarů nás dělí už jen hodiny, je na čase, abych i já nezávazně uzavřela sázky na vítěze jednotlivých kategorií. V článku máte vždy seznam nominovaných a můj tip je zvýrazněný barvou, aby se mi pak dobře říkalo "říkala jsem vám to" (i když většinou, a obzvlášť v technických kategoriích to budou jen prachsprosté tipy). Kurzívou je označený film/umělec, kterému bych to ale doopravdy přála.


Teoretik ve výcviku

26. února 2012 v 16:20 | Turmë |  Téma týdne
Na jednu stranu: "Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce." - na tom něco bude.
Na druhou stranu: Moje odpověď na otázku "Co nás ve škole neučili?" by asi byla "Pracovat.". A asi bych si za tím poměrně stála. Moji domněnku zřejmě dost ovlivňuje a utvrzuje to, že chodím na gympl. A to je vzdělávání teoretické až běda. Stačí se podívat jen na práci, kterou jsme dostali zadanou na prázdniny.

Hunger Games: Aréna smrti (Suzanne Collins)

18. února 2012 v 14:35 | Turmë |  Books in my thoughts
Hunger Games: Aréna smrti
Suzanne Collins

O svátcích lásky

14. února 2012 v 18:45 | Turmë |  Why so serious?
(Článek obsahuje spoilery Romea a Julie od W. Shakespeara, možná jste o něm už slyšeli)

Jen mě, prosím, nepovažujete za typ člověk, co slaví Valentýn. Taky mě ale nepovažujte za někoho, kdo má k tomuto svátku nějaký zásadní odpor. Nejsem člověk, co nadává a komerčnost jakéhokoliv svátku. Nebudu nadávat na nějaký "americký" svátek, když vím, že je původem románský, no ne? Můj vztah k tomuto svátku by se dal vystihnout asi takto: Prostě mě to nezajímá.

V pytli největší tma?

12. února 2012 v 15:55 | Turmë |  Téma týdne
Tma jako v pytli. Vždycky mě zajímalo, jak tohle přirovnání vzniklo. Copak je v pytli nějaká extrémní tma? V pytli je možná tak zajíc, ale že by tam bylo tak málo světla? To se mi nezdá. Možná to bude tím, že si představuju špatný typ pytle. Mě osobně se totiž vždycky vybaví takový ten klasický pytel na brambory. Síťovina, plně světlo-propustná. Asi to bude tím, asi myslí jiný druh. Jaký asi?

John Williams - Greatest Hits

8. února 2012 v 21:00 | Turmë |  Videa - Ostatní
John Williams - ikona filmové hudby. Nebojím se říct, že pokud jste schopni zanotovat nějaký soundtrackový part, bude tato melodie pravděpodobně jeho dílem (a jestli ne, pak to zřejmě bude Danny Elfman nebo Hans Zimmer). Na Oscara je nominovaný téměř každoročně. A každoročně také slaví narozeniny - dnes se dožívá 80 let. Všechno nejlepší, Johne.


...

Hugo - trailer

2. února 2012 v 17:45 | Turmë |  Na co zajít do kina?
Můžete namítnout: "Vždyť je to film pro děcka! Jak na to můžeš jít?"
A já vám povím: "Je to film pro děcka. ALE je to film pro děcka režírovaný Martinem Scorsesem. Je to film pro děcka s 11 nominacemi na Oskara. S nejlepším 3D od dob Avatara. S Asou Butterfieldem (Mordred z Merlina) a Chloë Grace Moretz (Hit girl z Kick-asse) v hlavních rolích. Na téma: Počátky kinematografie. Jak bych na to mohla nejít?!"
Premiéra: 2. 2. 2012


...

Můj „Milión“, aneb cesta, na kterou nikdy nezapomenu

1. února 2012 v 17:05 | Turmë |  Ze šuplíku
Nové školní pololetí zahájím svou pololetní kompoziční prací z českého jazyka na téma uvedené v titulku.

"Vážení cestují, osobní vlak číslo 9254 přijel na 3. kolej," ohlašuje úředně amplion na vlakovém nádraží.
Maminka netrpělivě pobídne děti. Chce se do vlaku dostat, co nejdříve, nejlépe zabrat volné kupé. Těsně před schůdky do vagónu ale její rodinnou skupinku předběhne světlovlasý mladík s mohutnou krosnou. Manipulace s takovým typem zavazadla není snadná a mladík při nástupu do vozu škobrtne a natáhne se na studenou podlahu jak dlouhý tak široký.
"Jste normální?" vykřikne podrážděně mamka. "Dávejte přece trochu pozor! A nezdržujte."